بی نظیر در جهان، راهنمای گشت و گذار در بازار تبریز

رها کیانی 23:04 - 1398/02/22

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

شعاع های نور از لابه لای روزنه های گنبد به زمین می تابد. صدا در صدا محو می شود و حجره به حجره به هم گره می خورد. طرح و نقش های هزار رنگ در میان فضایی از خشت و گل تو را به هزار توی سنت رهنمون می کند. این جا بازار تبریز است؛ جایی که معماران به زیبایی اصالت و سنت را در هم آمیخته و روح زندگی را جای جای آن جاری ساخته و بازاری بی بدیل را خلق کرده اند، بزرگ ترین بازار مسقف جهان، پر است از تیمچه ها و سراها و گذرها که در هر کدام که قدم بگذارید، طاق ها و گنبدهای مقرنس و سازه های آجری آرایش منظمی دارند. با هر سلیقه ای که وارد بازار شوید، میان بازار گردی چیزی عایدتان می شود چرا که در هر تیمچه و سرا و دالانی، کالا و جنسی وجود دارد که شما را به دنبال خود می کشاند. بعضی نیمچه ها مشتریان خاص خود را دارند. تیمچه مظفریه که معروف ترین تیمچه بازار است، مرکز عمده فرش و قالی است. در دیگر تیمچه های بازار نیز از خوراک و پوشاک و مایحتاج روزمره پیدا می شود. در بین بازار گردی، قهوه خانه و چایخانه های بازار بساط چای و قهوه خود را پهن کرده اند تا شما را مهمان یک چای دبش و قهوه ای تلخ کنند.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

راسته ها و کسب و کارها

 هر بخش از بازار با توجه به کسب و کاری که در آن جریان دارد، به شکل خاصی ساخته شده است و باعث شده تا دراسته بازار»، «سرا»، «نیمچه»، «دالانه و گذر» به وجود بیایند، برخی دیگر از بخش های بازار هم از تحول و تغییر در امان مانده اند و همچنان با همان نام تاریخی خود شناخته می شوند.

از دست ندهید

شهرو چایخانه اش

بازار تبریز بیشتر از ۴۰ چایخانه و قهوه خانه دارد که بنابر مسیر پیاده روی در بازار و سلیقه تان می توانید یکی را انتخاب کنید.

 چایخانه: راه ساده آن است که به چایخانه هایی بروید که در کنار بیشتر تیمچه ها هستند. معروف ترین چاپخانه های بازار تبریز، دو چایخانه کنار درهای چوبی تیمچه فرش مظفریه هستند، چایخانه سرای قندفروشان و چایخانه آقا مهدی که در سرای امیر است هم بسیار معروفند. در محوطه بازار، افرادی هم هستند که سماورهای کوچک دستی با استکان و قند در دست دارند، این چای فروش ها بیشتر برای بازاریان در حجره های شان چای می برند، اما می توانید برای تنوع، چای آنها را نیز امتحان کنید.

  قهوه خانه: بیشتر قهوه خانه های بازار تبریز در طبقه همکف بازار یا زیرزمین بعضی حجره ها قرار دارند، بهترین و مشهورترین این قهوه خانه ها که قدیمی هم هستند، در بازار شیشه گر خانه، بازار پنبه فروشان، بازار صادقیه، بازار به خانه یمنی دوزان و يخجال صادقیه وجود دارند و بیشترشان هم اسمی جز «قهوه خانه» ندارند.

به تماشای خرید

زیباترین و شگفت انگیزترین مجموعه تاریخی تبریزه بازار بزرگ و سرپوشیده آن است، بنایی که به ثبت جهانی رسیده و مرمت آن جایزه معماری «آقاخان» را از آن خود کرده است. در این بازار پیچ در پیچ و هزار دالانه نه تنها می توانید هر آن چیزی که بخواهید بخرید، بلکه می توانید از تماشای هر بخش آن لذت وافر ببرید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

کجا بگردیم؟

خرید از هر نوع

بازار سنتی تبریز یکی از نمونه های منحصر به فرد از لحاظ معماری و بزرگ ترین بازار مسقف جهان است که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده.

تیمچه مظفریه و سرای امیر، از زیباترین بخش های بازار تبریز است.

راسته بازار: بازار تبریز در نزدیکی بلوار جمهوری (بین میدان ش هدا و نماز) قرار گرفته است و از خیابان های دارایی، مطهری و آزادگان هم دسترسی دارد. شاید بزرگ ترین و کامل ترین بازار تبریز از نظر تنوع اصناف و اجناس، راسته بازار باشد که در آن سراها و بخش های مختلفی مثل «حاج حسین میانه»، «حاج سید حسین کهنه»، «کمپانی»، «خان دودری میانه»، «دودری مدقالچی»، «کچه چیلر»، در عباسی و میرزاجليل قرار دارد که در هر کدام از آنها می توانید از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا کنید، آن هم با ارزان ترین قیمت.

بازار امير: از زیباترین و مهم ترین بازارهای تبریز، بازار، کاروانسرا و تیمچه امیر است که امروز از مراکز اصلی تجارت و صادرات فرش، لباس، بورس طلا و جواهر است بانی این بازار «میرزامحمدخان امیرنظام زنگنه» است و تاریخ بنای آن ۱۲۵۵ قمری (حدود ۱۲۱۷ خورشیدی) است. بسیاری از تبریزی ها برای خریدن طلا و جواهر و خرید عروسی به بازار امیر میروند، به همین خاطر در این جا می توانید وسایل مورد نیازتان را با قیمت پایین تر بخرید.

تیمچه مظفریه: معروف ترین بخش بازار تبریز، تیمچه مظفریه است که در زمان ولیعهدی مظفرالدین میرزای قاجار در سال ۱۳۰۵ قمری (حدود ۱۲۶۶ خورشیدی) ساخته شده. ش کل و شمایل تیمچه مظفریه امروز هم تقریبا همانی است که حدود ۱۳۰ سال قبل و بعد از ساخت و تکمیل تزئینات بوده است. بانی این بازار بزرگ «حاج شیخ محمد جعفر قزوینی» از بازرگانان نیکو کار و کاردان بوده است.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

هم اکنون تیمچه مظفریه یکی از مراکز عمده تجارت و صادرات فرش آذربایجان است و شهرت جهانی دارد. بازار مظفریه تبریز دو طبقه دارد که ده ها مغازه فرش فروشی قدیمی دارند، دو در چوبی بزرگ در دو طرف تیمچه که روی تالاری با سقفی بلند و چند گنبد پنجره دار کوچک باز می شوند. در هر طرف راهروی عریض تیمچه، ۱۳ حجره در طبقه همکف وجود دارد. یعنی با یک چرخش سریع دور تا دور محوطه اصلی تیمچه، می توانید ۲۶حجره زیبا با قالیها و تابلو فرش های زیباتری ببینید و با صاحبان آنها تا دلتان می خواهد در مورد رنگ و طرح و ویژگی های قالی ها صحبت کنید.

تربیت: خیابان تربیت از قدیمی ترین خیابان های تبریز به حساب می آید. در این خیابان که چند سالی است سنگفرش شده است و دیگر خودرویی در أن تردد نمی کند، همه جور مغازه ای می بینید، اما مغازه های کیف و کفش زنانه پرشمارترند و بهترین کیف و کفش های ساخته شده در کارگاه های تبریز را میتوان در این خیابان خرید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما