خرید خوش صدا، راهنمای خرید مس از بازار کرمان

رها کیانی 21:11 - 1398/02/23

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

برخی پزشکان می گویند. مس برای پخت و پز بهترین فلز است؛ البته نظر مخالف این پزشکان هم وجود دارد. به هر حال استفاده از مس در ظروف آشپزخانه، از دیرباز در ایران رایج بوده است. مس برای ایرانیان فلز پر مصرفی بوده و سال های سال است که با زندگی اجداد ما عجین بوده است. برای خرید ظروف مسی، بهترین جا کرمان است. شهری که تاریخ آن با این فلز گره خورده است و به عنوان بهترین منبع مس در ایران شناخته می شود.

پس در سفر به کرمان می توانید سری به بازار مسگرها و مغازه های خرید ظروف مسی بزنید و بهترین و مرغوب ترین آن را تهیه کنید. در این مطلب، سعی کرده ایم راهنمای مناسبی برای خرید ظروف مسی پیش روی شما بگذاریم. به یاد داشته باشید که حتما نکات ضروری و بهداشتی این مطلب برای خرید این ظروف را به دقت بخوانید و در خرید و پخت غذا درون ظروف مسی به آن ها توجه کنید، ورود مس به غذا خطرناک است و برای همین ظروف مسی لایه ای محافظ برای جدا نگه داشتن فلز مس با غذا دارند: محافظ بودن این لایه برای ظروف مسی بسیار اهمیت دارد.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

نکته

طرح های کویری

 اگر اهل خرید قالی های کرمانی هستید، چنین فرش هایی را می توانید در حاشیه بازار در خیابان گنجعلی خان | پیدا کنید، اگر دنبال طرح های کرمانی هستید اسم این طرح ها را به یاد داشته باشید؛ سپری کار، قاب قرآنی، خوشه ای، گل فرنگ، درختی و قالیچه های افشار، گلیم شیریکی پیچ» هم فقط در سیرجان بافته می شود.

چطور برسیم؟

درراه گنجعلی خان

بازار مسگری که از بازارهای دیدنی کرمان است در ضلع شمالی میدان گنجعلی خان قرار دارد. از هرجای بازار وارد شوید، می توانید به این راسته برسید.

بازار بلند کرمان ورودی های زیادی دارد. راسته های بازار میان میدان ارگ، خیابان گنجعلی خان، خیابان شریعتی، میدان مشتاق، خیابان میرزا رضا کرمانی، خیابان امام خمینی و خیابان سرمست گسترده شده است و از هر کدام از این فرعی ها می توانید وارد شوید. برای در پیش گرفتن بهترین مسیر گشت و گذار در بازار، باید از یکی دو سر راسته اصلی بازار وارد شوید. دو سری که یکی از میدان ارگ سر در می آورد و یکی از خیابان «میرزا رضا کرمانی» اگر وسیله شخصی ندارید، خودتان را به میدان آزادی برسانید و از آن جا تا میدان ارگ تاکسی بگیرید یا به مقصد میدان مشتاق سوار اتوبوس با تاکسی شوید. از میدان مشتاقیه یا ارگ تا ورودی بازار چند قدم بیشتر پیش رو ندارید.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

فلز آشپزخانه

 مس یکی از مهم ترین سوغاتی های شهر کرمان است. سوغاتی که یادگار اجدادی ماست. از قدیم ظروف مسی در آشپزخانه های ایرانی کاربردهای بسیاری داشته و تقریبا تمام ظرفهای پخت و پز مسی بوده اند.

چه بخریم؟

بازار پخت وپز

برای خرید ظروف مسی، حتما به نکات ایمنی که در متن آمده توجه داشته باشید. بازار خرید و فروش مس در کرمان گرم است، هر چند رونق سابق را ندارد.

در راسته مسگرها: بازاری که امروزه در کرمان با نام بازار مسگرها شناخته می شود، شامل دو بخش شمالی- جنوبی و شرقی- غربی می شود. در واقع این بازار از دو سو، توسط قیصریه زرگری و بازار کلاهمال ها احاطه شده است. این روزها اگر به دو راسته مسگرهای کرمان سری بزنید، نه دکانهای پر تعداد مسگری را خواهید دید و نه چندان صدای چکش این صنعتگران را می شنوید، این بازار هم کم کم از مسگرها خالی شده، با این حال هنوز مغازه های بسیاری در این بازار هستند که ظروف مسی می فروشنده از قوری و سماور گرفته تا سینی و دیگ.

در این مغازه ها می توانید غیر از ظروف ساده مسی، ظروف قلم زنی مسی که البته قیمت بالایی هم دارند، بخرید، «محمود حکاک»، «مهدی حکاک» و «میرزا حسن شفیعی» از اساتید قلم کاری معروف بازار کرمان هستند، می توانید در این بازار سراغ هنردست آن ها را هم بگیرید، ظروف مسی قلم کاری شده به رنگ های متفاوتی از قهوه ای و قرمز گرفته تا سفید موجود است. مثلا علت سفیدشدن رنگ مس، قلع اندود شدن آن است؛ بنابراین نگران اصل بودن این اجناس نشوید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

 توصیه های مسین: در سال های اخیر با توجه دوباره مردم به ظروف مسی خرید این ظرفها و پخت و پز در آنها بیشتر شده. درباره مفید بودن پخت وپز در این ظروف، حرف های مختلفی شنیده می شود، اما حتما با متخصصان و پزشکان مشورت کنید. ما هم در این زمینه توصیه هایی برای شما داریم: اگر لایه داخلی ظرف مسی شما که همان اندود قلع است، از بین رفت و رنگ أن قرمز شده اصلا در آن ظرف پخت و پز نکنید. اگر دچار مسمومیت نشوید حتما به کبدتان آسیب جدی زداید.

در ظروف مسی غذاهای اسیدی و ترش نپزید؛ چون لایه داخلی ظرف را از بین می برند و باعث می شود مس به غذای شما وارد شود. برای سرخ کردن غذا از ظرف های مسی استفاده نکنید؛ چون واکنش شیمیایی میان روغن و مس، روند تخریب مس را سریع تر می کند. ظروف مسی را نباید در ماشین ظرفشویی گذاشت و باید آنها را بعد از شستن سریع خشک کنید. برای شست و شوی ظرف های مسی از آب گرم و اسکاچ های نایلونی استفاده کنید، اما از شوینده های قوی با سیم ظرفشویی استفاده نکنید. برای پاک کردن قسمتهای کثیف ظروف مسی و براق کردن آنها از ترکیب نمک و لیموترش استفاده کنید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما