سفر شیرین، راهنمای خریدعسل در خوانسار

رها کیانی 21:03 - 1398/02/24

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

عسل یکی از محبوب ترین مواد غذایی طبیعی در طول تاریخ است که نه تنها مصرف خوراکی که در پزشکی و صنعت هم کاربرد داشته است. عسل در واقع، شهد حاوی قند گیاهان است که توسط زنبورها جمع آوری شده، در کندوهای آنها نگهداری می شود. حتما در سفر به مناطق مختلف ایران، کندوهای رنگارنگ عسل را دیده اید. اما معروف است که هیچ عسلی قابل رقابت با عسل کوهستان نیست شهر کوهستانی خوانسار که در دامنه های زاگرس واقع شده، یکی از مراکز مهم تولید عسل در ایران است و سالانه بیشتر از ۳۵۰ تن عسل در آنجا تولید می شود.

اگر در قصد سفر به خوانسار و خرید عسل در این شهر را دارید، در این مطلب به شما کمک کرده ایم تا چطور عسل مرغوب تری خریداری کنید. البته عسل خوانسار آن قدر معروف است که تقریبا در تمام ایران یافت می شود. اما همه می دانیم که بهترین منبع خرید جنس خوب، شهر تولید کننده آن است. شهر خوانسار به جز عسل، سوغاتی های دیگری مثل خشکبار و صنایع دستی هم دارد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

چطور برسیم؟

از گلپایگان و دامنه

از تهران: از یکی از دو مسیر قم - سلفچگان یا ساوه - سلفچگان که به سلفچگان برسید، باید به طرف دلیجان بروید و بعد از دلیجان هم مسیر مستقیم را ادامه دهید. تقریبا ۴۰ کیلومتر بعد از دلیجان، جاده گلپایگان را در سمت راستتان می بینید، در انتهای این جاده و وقتی به گلپایگان رسیدید، باید میدان «قاضی زاهد» و سپس میدان ولیعصر ها را به چپ بپیچید تا وارد جاده خوانسار شوید.

 از اصفهان: وارد جاده نجف آباد و تیران شوید و بعد از تیران مسیر را به طرف «فريدن (داران) ادامه دهید، اما کمی قبل از داران، در شهر کوچک «دامنه » باید وارد جاده خوانسار در سمت راست تان شوید.

ساخت زنبور

 از گذشته های دور نام عسل خوانسار همراه با کیفیت و مرغوبیت بوده است. اما متاسفانه چند سالی است که ورود عسل های نامرغوب در میان تولید کننده های خوانسار هم رخنه کرده است. برای خرید عسل در خوانسار حتما به ویژگی هایی که برای عسل خوب ذکر کرده ایم. توجه کنید تا عسل مرغوبی با خود به خانه ببرید.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

چه بخریم

اعلای بازار

عسل طبیعی و مرغوب، از شهد گل به دست می آید و علاوه بر نیرو زا بودن، خواص درمانی متعددی هم دارد.

برای خرید عسل و سوغاتی های خوانسار باید به بازار اصلی شهر بروید که در حاشیه خیابان امام است. از سمت گلپایگان که وارد خوانسار شوید ابتدا وارد بلوار باران خواهید شد و همان را که ادامه دهید به خیابان امام ها و در نهایت میدان امام می رسید، خیابان امام ودیگر خیابان های مرکزی خوانسار، درختهای بزرگ و کهنسالی دارند و منظره جالبی در شهر پدید آورده اند.

مسافرانی که از سمت اصفهان و دامنه به خوانسار می آیند، ابتدا وارد بلوار علوی و سپس خیابان ۱۳ محرم می شوند و از میانه خیابان امام سر در می آورند. از هر مسیری که به خیابان امام ده رسیدید، در دو طرف این خیابان می توانید عسل فروشی های متعددی را ببینید.

 ویژگی های عسل مرغوب: برای تشخیص عسل طبیعی، راه های مختلفی وجود دارد. یکی این که اگر قیمت عسل از کیلویی ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان پایین تر بود بدانید که به احتمال زیاد مصنوعی است، یا حداقل ناخالصی دارد. البته این به آن معنا نیست که عسل های گران، همگی مرغوب هستند. بعد از پرسیدن قیمت، می توانید از فروشنده بخواهید که نمونه ای از آن را برای شما بیاورد تا شما یک یا چند امتحان را روی آن انجام دهید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

 یکی این که در هنگام ریختن عسل از قاشق به داخل ظرف جریان عسل نباید قطع شود. دیگر این که عسل طبیعی در آب سرد، به سختی و خیلی دیر حل می شود اما عسل مصنوعی با کوچک ترین هم زدنی حل می شود. برای این کار می توانید آب و لیوان همراه خود داشته باشید. یک آزمایش دیگر هم هست که البته برای تشخیص آن باید عسل خور حرفه ای باشید. وقتی عسل طبیعی را به دهانتان می گذارید، به سرعت جذب زبان و مخاط دهان شده و به قول معروف، زود در دهان آب می شود، ولی عسل های مصنوعی مانند آبنبات به زبان می چسبند.

انواع عسل و فراورده های جانبی: بسته به نوع گیاهی که زنبورها شهد آن را به عسل تبدیل می کنند، عسل های مختلفی تهیه می شود. رایج ترین آنرها، عسل های گز، گون، کنار و آویشن است. بعضی کندوداران هم از ترکیب چند شهد، عسل ۴۰ گیاه یا اصطلاحا چند گیاه تهیه می کنند.

 در کنار عسل، می توانید گرده گل و ژل رویال هم بخرید. زنبورداران با نصب تله های گرده گیره زنبورها را به جمع آوری گرده گل ها هدایت می کنند تا این ماده پرخاصیت و سرشار از اسیدهای آمینه و البته گران قیمت را هم گردآوری کنند. ژل یا ژله رویال (که شاه انگبین هم نامیده می شود) غذای ملکه زنبورهاست و بسیار نیروزا بوده و درمان بسیاری از بیماری هاست، البته این ماده غذایی، فوق العاده گران است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما