تجارت تاریخی، راهنمای خرید در بازار قدیم دزفول

رها کیانی 20:51 - 1398/02/25

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

ردپای تاریخ بر دیوارهای آجری و قدیمی حس می ش ود. صدای چرخ خراطی و پتک آهنگری در بازار طنین انداز است. بر و عطر ادویه و خوراکی به مشام می رسد. روح زندگی در بازارهای قدیمی همیشه جریان دارد و بازار دزفول هم از این قاعده مستثنی نیست. بازار قدیم دزفول از آن دسته بازارهایی است و که با ورود به کوچه پس کوچه های پیچ در پیچش، اصالت تجارت و معماری بر هر بیننده ای عیان می شود. با گذشت روزگار هنوز هم می توان روح تاریخ را در آن حس کرد.

 پا در این بازار که بگذارید، مشاغل سنتی را می بینید که صاحبان آن با وجود کمیاب شدن آن ش غل، هنوز هم در آن حرفه مشغول به کارند. خراطی. حصیربافی، ورشوسازی و پارچه فروشی از جمله مشاغلی هستند که در گوشه کنار بازار به چشم می آیند. دکان های شیرینی در بازار بوی خوشی را ایجاد کرده اند و هنگام بازدید از بازار شما را به سمت خود جلب می کنند تا کلوچه دزفولی و حلوا شکری خوش طعم شان را امتحان کنید. در این بازار می توانید حس خوب خرید و پرسه در تاریخ و خاطرهای خوش را تجربه کنید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

چشم نواز های بازاری

بازار قدیم دزفول ورودی آجری زیبایی دارد و سه مسجد تاریخی معزی، مفید و قاصی در محدوده آن قرار گرفته اند، آرامگاه تماشایی «شیخ اسماعیل قصری» عارف قرن ششم هجری هم در کنار ورودی بازار قرار گرفته است. کاروان سرای بازار هم در مرکز آن، بازسازی شده که می توانید در آن جا هم استراحتی بکنید.

چطور برسیم؟

در قلب شهر

بازار قدیم دزفول در مرکز ش هر دزفول معروف به چهارراه شریعتی قرار گرفته است و شما می توانید از یکی از خیابان های شریعتی با امام را به آنجا برسید. از تمام نقاط ش هر به مقصد این خیابان ها می توانید تاکسی یا اتوبوس سوار شوید. اگر هم خودروی شخصی دارید، می توانید آن را در یکی از پارکینگ های نزدیک به بازار که بیشتر در جاده ساحلی بالا قرار دارند، پارک کنید.

خرید در میراث

دزفول شهری تاریخی است و این تاریخ را حتی در قدم زدن در کوچه پس کوچه های آن می توان دید. به همین دلیل هم خرید در بازار قدیمی دزفول، کیفی دو چندان دارد: هم خرید است و هم تاریخ گردی. در این بازار قدیمی می توانید فروشنده هایی ببینید که کسب شان متعلق به گذشته است و دیگر در کمتر جایی می توان سراغ شان را گرفت.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

چه بخریم؟

از حصير تاورشو

بازار دزفول در گذشته چهار راسته اصلی داشته که از آنها دو راسته بزازان و آهنگران با فروشندگان همین صنف فعال است و راسته های دیگر را فروشندگان مختلف پر کرده اند.

در بازار قدیم دزفول انواع وسایل، پوشاک و خوردنی های سنتی را می توان یافت.

خراطی: خراطی یکی از شناخته شده ترین صنایع دستی دزفول است که تولیدش همچنان در بازار رواج دارد. چوب بومی «جغ» که به طور طبیعی طرح و نقش هایی رویش دارد، ماده اولیه خراطان دزفول است و وقت خرید می توانید از خراطان بخواهید چوب خام را نشان تان بدهند. آثار خراطی «استاد رحیم فروتن» را که مهر اصالت یونسکو را هم دریافت کرده است می توانید در همین بازار بخرید.

بافته های حصیری: بافته های حصیری از متنوع ترین اجناس بازار قدیم دزفول هستند؟ مهم ترین این حصیرها به «کپوبافی» معروف است. با استفاده از برگ نخل و کرتک» - نوعی گیاه - با نقوشی سنتی بافته می شود. از دیگر بافته های حصیری که می توانید از این بازار سوغاتی بخرید، زیرانداز، دم کنی و کلاه حصیری هستند و آهنگری.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

ورشوسازی: در راسته آهنگران دزفول هنوز هم می توانید صدای چکش آهنگران را بشنوید و مصنوعات آهنی بخرید، نعل، چکش، آویز، تنور، چاقو، ساطور، سیخ و انواع وسایل کشاورزی از جمله این ساخته های فلزی است. ورشو و استیل سازی هنوز هم در بازار دزفول رواج دارند. ظروف مختلف ورشو، استیل و روی در بازار سنتی فراوان است. اما معروف ترین ظرفهای ورشوی این بازار، سماورهای ورشوی خوش نقش است که معمولا قیمت بالایی هم دارند.

پارچه و دست بافته: راسته بزازان بازار دزفول حسابی پر و پیمان است. انواع پارچه های سنتی متنوع را می توانید در این بازار پیدا کنید. از ما می شنوید، از روسرهای بزرگ و رنگین راسته بزاز ان غافل نشوید. اگر هم دنبال اجناس نمدی هستید، محل خریدش همین بازار است؛ از کلاه نمدی گرفته تا زیراندازهای خوش طرح نمدمالی شده.

شیرینی: در بازار دزفول انواع شیرینی های خوشمزه را هم می توانید پیدا کنید، دکان های شیرینی در نقاط مختلف بازار پراکنده اند. کلوچه دزفولی، حلوا کنجی، حلوا شکری، شیره خرما و کنجد (سیلون و ارده خوردنی هایی است که در این بازار نباید از دست شان داد. اگر به ادویه، عرقیات و داروهای گیاهی علاقمه ندیده سراغی از عطاری ها بگیرید. اگر اهل ادویه پا سبزیجات معطر محلی هم هستید، محل خریدشان همین عطاری هاست.

خریدهای به روز: در کنار بازار قدیم، مرکز تجاری تازه ای هم در فول راه افتاده اند، از جمله چند هایپر مارکت جدید. «مادر»، در تقاطع خیابان آفرینش و پیام آوران در شمال دزفول، «آسمان» در تقاطع خیابان های بهشتی و طالقانی در مرکز شهر و زیتون در بلوار ۱۵ خرداد، روبه روی هتل جهانگردی؛ یعنی در غرب شهر دزفول مهم ترین این مراکز فروش تازه هستند.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما