تمدن، ۵۰۰۰ سال پیش، راهنمای سفر به شهر سوخته استان سیستان و بلوچستان

رها کیانی 21:44 - 1398/02/28

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

کشف بقایای یک تمدن عظیم در پنج هزار سال پیش همه را شگفت زده کرد. شهر سوخته در نزدیکی ش هر زابل، چنان شگفت انگیز بود که آوازه آن خیلی زود به تمام جهان رسید. وقتی به این مکان سفر کنید، عقربه های ساعت زمان، شما را به عقب می برند: به دورانی که در بسیاری از نقاط جهان هنوز اثری از تمدن وجود نداشت. این جا شهری است با خانه های گلی و کوچه های باریک در سفر به این شهر کنجکاو باشید؛ جلوتر بروید و معماری خانه ها را تماشا کنید.

محل پخت و پز و اتاق ها، لوله های سفالی و سیستم آبرسانی را به سمت جنوب که بروید گورستانی را می بینید که مردمانی کهن را در دل خود دفن کرده است در همین جا بود که شگفتی یافته ها همه را متعجب کرد؛ کشف اولین چشم مصنوعی جهان و یافته هایی مبنی بر انجام کهن ترین جراحی مغز در گورستان همین شهر پیدا شد. شهری که در طول کاوش های متعدد، اشیا و اطلاعات جدیدی را پیش روی پژوهشگران گذاشته است. شهر سوخته ای که دوبار در معرض آتش سوزی قرار گرفته است و شما به بازمانده های آن سفر کرده اید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

چطور برسیم؟

زابل یا زاهدان

از زابل و زاهدان هم با خودروی شخصی هم با وسایل نقلیه عمومی می توانید به شهر سوخته برسید

 خودروی شخصی: از زاهدان تا شهر سوخته ۱۴۰ کیلومتر و از زابل ۵۵ کیلومتر راه دارید. اگر از زاهدان قصد رسیدن داشته باشید، باید وارد جاده زابل شوید و دو راهی زابل - نهبندان را به سمت راست بپیچید. بعد از این دوراهی باید جاده را ادامه دهید تا در سمت چپ جاده تابلوی بزرگ شهر سوخته و همین طور کمپ گردشگری آن را ببینید، از زاهدان حدود یک ساعت و ربع در راه خواهید بود تا به این سایت باستانی برسید، البته نباید نگران گم شدن باشید، چون هر چند کیلومتر، تابلوهای سبز رنگ فاصله شما تا شهر سوخته را نشان تان خواهند داد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

 وسایل نقلیه عمومی: می توانید از زاهدان سوار تاکسی های زابل شوید و از راننده بخواهید شما را رو به روی سایت پیاده کند. برای این مسیر، خط اتوبوس هم وجود دارد که البته بیشتر در راه خواهید بود. همین مسیر را به صورت برعکس می توانید از شهر زابل دنبال کنید تا در عرض ۴۵ دقیقه روبه روی سایت پیاده شوید.

در جست وجوی شهر دیروز

این، بقایای شهری تاریخی است که خبر کشف آن تمام باستان شناسان و علاقه مندان به تاریخ را در جهان شگفت زده کرد شهر سوخته به همراه گورستان آن، یکی از مهم ترین آثار تاریخی به جامانده از گذشته های دور ایران است.

چه می بینیم؟

به تماشای شهری که سوخت

باستان شناسان شهرسوخته را به بخش های مختلفی تقسیم کرده اند که منطقه مسکونی، بخش بناهای یادماتی، گورستان و همین طور موزه از مهم ترین بخش های دیدنی این سایت هستند. در بازدید از شهر سوخته، نباید به دیواره ها با آثار تاریخی دست بزنید و تنها به تماشای این محوطه بپردازید.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

 منطقه مسکونی: یکی از بخش های جالب شهر سوخته منطقه مسکونی آن است که روزگاری شامل خانه های مردم عادی شهر بوده است و به وسیله کوچه های مواج بار یکی از همدیگر تفکیک می ش ده اند. این خانه ها نقشه چهار گوش دارند که فضاهایی باز برای انجام فعالیت های روزانه مثل پخت وپزء دامداری با حتی پیشه وری داشته اند. برای تماشا نمی توانید وارد این منطقه پشوید و به تماشا از دور اکتفا کنید.

بخش یادمانی: در بخش یادمانی، باستان شناسان بقایای بناهای بزرگی را کشف کرده اند که حدود یک هزار و ۶۰۰ متر مربع مساحت دارد این محوطه احتمالاپنایی بوده که البته کاربری آن هنوز مشخص نیست و با ۹۳ اتاق و فضای بازی که دارد، واقعا بی نظیر است.

 گورستان: گورستان معروف شهر سوخته در بخش جنوب و جنوب غربی محوطه قرار دارد. این جا یکی از وسیع ترین گورستان ها در دوران آغاز تاریخی یا عصر مفرغ بوده و جالب است بدانید که باستان شناسان تخمین می زنند در یک دوره هزار ساله تا ۳۷ هزار و ۵۰۰ انسان در این محوطه ۲۵ هکتاری دفن شده اند. چشم مصنوعی شهر سوخته و دانه های انگور درون کوزهها از میان همین گورها به دست آمده اند.

موزه: در کنار این سایت باستانی موزه ای قرار دارد که اشیای به دست آمده از کاوش های باستان شناسی در آن جا نگهداری می شود این موزه حدود ۳۰۰ شيء باستانی دارد و می توانید رایگان آنها را تماشا کنید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما