در دولت خانه صفوی، راهنمای گشت و گذار در دولت خانه صفوی قزوین

رها کیانی 21:21 - 1398/02/29

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

وقتی شرارت های همسایگان عثمانی و ازبک باعث شد تا شاه تهماسب بالاخره از تبریز و زیبایی هایش دل بکند و دستور انتقال پایتخت به مرکز ایران را بدهد، قزوین انتخاب شد. اما این شهر برای تختگاهی آماده نبود و احتیاج به زیرساخت های بسیاری داشت. پس به دستور دومین سلطان صفوی طرح توسعه شهر آماده و ساخت و سازها آغاز شد. ۱۱ سال زمان لازم بود تا طرح توسعه به پایان برسد و شهر جدید که «جعفر آباد» نام داشت به قزوین کهنسال ضمیمه شود.

مهم ترین و البته باشکوه ترین بخش شهر جدید بی شک دولت خانه صفوی بود، دولت خانه که هفت در به سوی جعفر آباد داشت، نیاز دربار صفویان را به عمارتهای حکومتی، کاخ های متعدد وباغات مصفا برطرف می کرد، گذر روزگار از آن همه عمارتهای افسانه ای و باغ های دلپذیر صفوی، تنها عمارت کلاه فرنگی و سردر اصلی مجموعه را برای ما باقی گذاشته است. امروز می توان بی هیچ آدابی پایه دولت خانه گذاشت و علاوه بر سردر عالی و کلاه فرنگی صفوی از موزه قزوین، مقبره پیغمبریه و گراند هتل دیدن کرد. قزوین و دولت خانه اش در بهار دیدنی تر از همیشه است.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

چطور برسیم؟

مقصد اول سپه

 از راه آهن تا دولت خانه: اگر با قطار خود را به قزوین رساندهاید، می توانید از همان مقابل ایستگاه راه آهن سوار تاکسی با اتوبوس شوید و در یک مسیر مستقیم و با به پایان رساندن خیابان راه آهن و در ادامه خیابان شهدا(سپه) خود را به عالی قاپوی قزوین برسانید و برای دیدن عمارتهای محدوده دولت خانه دور این محدوده بچرخید.

 سوار بر راه آسفالته: درست روبه روی پایانه مسافربری قزوین با خیابان منتظری همراه شوید و در تقاطع خیابان شهدا اسپه) به سمت سرور عالی قاپو بچرخید و وارد خیابان شهدا (سپه) شوید در انتهای شهدا(سپه)، عالی فاپو باهیل گیرایش منتظرتان ایستاده است. اگر خودروی شخصی دارید فکر پارکینگ را در نزدیکی دولت خانه از سر بیرون کنید خودروتان را می توانید در حاشیه خیابان شهدا (سپه) هلال احمر با کوچه های منتهی به خیابان پیغمبریه پارک کنید و به تماشای دیدنی های مجموعه بشتابید.

یادگار تهماسب

سردر عالی قاپوی قزوین، بنایی است که توسط شاه تهماسب صفوی ساخته شد اما آنچه امروز می بینیمه بنایی است که شاه عباس آن را بازسازی کردم. البته این بازسازی به همین مورد محدود نماند و در دوره ناصرالدين شاه هم الحاقاتی به بنا اضافه شد که بعدها در مرمت آن حذف شدند.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

تاریخ یک پایتخت

عمارت کلاه فرنگی، تنها باقی مانده کاخ های حکومت صفوی در قزوین است.

می توانید دور محدوده شش هکتاری باغ یا دولت خانه صفوی بگردید و عمارت های این مجموعه را یکی یکی ببینید.

عالی قاپو: عالی قاپو یا سردر عالی، یکی از هفت در ارگ سلطنتی صفویان بود که همچنان استوار و پابرجاست. این ورودی که رو به نخستین خیابان ایران، شهدا (سه) دارد، در واقع محل ورود مهمانان خارجی دولت صفوی و محل ملاقات مردم با سلطان دربار عامها و جشن ها بود.

 ایوان ورودی، چندین گوشواره و یک هشتی عالی قاپو را می توانید در جنوب محدوده دولت خانه و در انتهای خیابان شهدا (سپه) ببینید. از تماشای خط خوش کتیبه لاجوردی رنگ سردر که در سینه ایوان کار گذاشته شده و به قلم یکی از خوش ذوق ترین خوشنویسان صفوی، علیرضا عباسی است، غافل نشوید.

کلاه فرنگی: تنها نمونه باقی مانده از کاخ های افسانه ای دولت خانه عمارت کلاه فرنگی با چهلستون است که در شمالی ترین بخش مجموعه رو به میدان آزادی پا س بزه میدان دارد. اگر به تماشای شمایل عمارت و چرخیدن در باغی که کلاه فرنگی را دوره کرده، اکتفا نکنید و هزینه ورودی را متقبل شوید، می توانید باقی مانده نقاشی های کاخ را که نمونه هایی عالی از نگارگری سبک قزوین هستند، تماشا کنید یا در طبقه دوم و از پشت شیشه های ویترین عالی ترین نمونه ها از دست خط خوشنویسان ایرانی را نظاره و تحسین کنید.

پیغمبریه: گفته می شود بنای پیغمبریه که با یک گنبد یکدست آبی رنگ در غرب محدوده باغ صفوی نشانه گذاری شده، آرامگاه پیامبرانی است که از اورشلیم رهسپار شدند تا خبر رسالت حضرت مسیح را در مشرق زمین منتشر کنند، بنای فعلی پیغمبریه که یک خرم و یک حیاط باصفا دارد، در عهد صفویان و با حمایت سلاطین صفوی پایه گذاری شده است، به مرور تغییراتی در عمارت اتفاق افتاد تا به شکل فعلی در آید. برای پایین رفتن از پله های ورودی که بلافاصله پس از سردر پیغمبریه از راه می رسند، باید به خیابان نه چندان طولانی پیغمبر په پا بگذارید و پس از عبور از کنار حوض بیضی عمارت، خود را به ضریحی که زیر گنبد خربزهای شکل قرار دارد، برسانید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

موزه قزوین: ورودی آجری موزه قزوین در ضلع شرقی محدوده دولت خانه رو به خیابان هلال احمر قرار دارد. در میان ویترین های موزه می توانید انواع و اقسام اسباب و آثار متعلق به دوران تاریخی، اسلامی و اشیاء پیش از تاریخ را که از دشت سرسبز قزوین و فلات مرکزی ایران به دست آمده اند، ببینید. بعضی اشیاء این موزه که بیشتر سفالی و مفرغی اند گنجینه ای هستند از هزاره های سوم و اول پیش از میلاد مسیح.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما