ایران پیش از هخامنشی، راهنمای بازدید از معبد عیلامی چغازنبیل در استان خوزستان

رها کیانی 21:52 - 1398/02/31

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

جایی در نزدیکی شوش، در منطقه ای پهناور، نیایشگاهی است که از پنج تا دو هزار سال پیش، مهم ترین بنای مردمان ساکن در این سرزمین بوده است. چغازنبیل به یک معبد که شهری است از خشت، آجر و معماری شگفت انگیز، شهری سه لایه و تو در تو که در هر حصار و لایه اش با میراثی دیدنی مواجهید. در مجموعه چغازنبیل که قدم بزنید گوشه گوشه این محوطه شما را به وجد می آورد. معبد «نوسکو»، محله مقدس با ۱۲ معبد باقی مانده و دیگر معابد مجموعه، از دیدنی های چغازنبیل هستند که در طول گردش با آن ها روبه رو می شوید.

 بنای زیگورات قسمت دیگر محوطه چغازنبیل است که از دروازه جنوب شرقی می توان به آن دسترسی پیدا کرد. بنایی مربع شکل و مرتفع که از هر طرف پلکانی آن را محصور کرده است و بنایی بوده که آن را متعلق به «اینشوشیناک» ایزد باستانی حامی شهر شوش می دانند. چغازنبیل نمونه ای زیبا و خارق العاده از هنر عیلامی است و بسیاری از گردشگران و علاقه مندان برای آشنایی باهنر و تاریخ عیلامی به این منطقه سفر می کنند تا با شگفتی های این معبد کهن آشنا شوند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

چطور برسیم؟

سفربه سرزمین باستان

از شوش، شوشتر، دزفول یا اهواز می توانید به سمت چغازنبیل بروید.

خودروی شخصی: اگر از اهواز حرکت می کنید ۹۳ کیلومتر بعد از اهواز به سمت اندیمشک، سه راهی چغازنبیل با تابلو مشخص است. اگر از سمت شمال وارد خوزستان شده اید، از شوش که به سمت اهواز بروید، ۱۵ کیلومتر بعد از شوش، در سه راهی چغازنبیل، تابلوی راهنمای این شهر را خواهید دید.

 این مسیر ۲۴ کیلومتری با عبور از روستاهای «میان آب»، «عين» و «طالب»، شما را یکراست تا چغازنبیل می برد. از شوش حدود ۴۵ دقیقه و از اهواز حدود ۷۵ دقیقه در راه خواهید بود. نزدیک چغازنبیل یک پارکینگ اختصاصی برای این مجموعه وجود دارد. تابلو و بند کشی های داخل مجموعه چغازنبیل، شما را برای بازدید از دیدنی های آن کاملا راهنمایی خواهد کرد.

یادگار عیلام

معبد اینشوشیناک که حالا چغازنبیل نام دارد یکی از مهم ترین آثار تاریخی در ایران است معبدی به جامانده از نخستین تمدن ایران یعنی عیلام معبدی که به دستور شاه عیلامي اونتاش ناپیریشاه ساخته شد. این معبد بزرگ یادگار تمدنی بزرگ در حدود چهار هزار سال پیش است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

کجا بگردیم؟

معبد چندلایه

شهر دور «اونتاش» یا همان چغازنبیل که در بعضی از آجرنوشته ها از آن با نام «ال اوتتش» با شهر اوتتش یادشده، ۱۳ قرن پیش از میلاد ساخته شد.

وارد لایه اول شهر که شدید، از همان حصار شهر دیدنی ها شروع می شود، از دیوارهای ریخته تا آجرهای این شهر همه چیز دیدنی است.

حصار اول: اولین چیزی که بعد از ورود می بینید، حصاری است به عرض پنج متر که از خشت ساخته شده است. دروازه اصلی شهر در ضلع شمال شرقی حصار است، دروازه ای که دو در پشت سر هم دارد و اتاق هایی که برای مقاصد مختلف در آن ساخته ش ده. در بیرونی را دروازه بزرگ و در داخلی را «دروازه عدالت» با« دروازه شاه» می خوانند. دورتادور شهره بین حصار مبانی و بیرونی، چندین بنا و معبد قرار دارد.

محله شاهی: به محض ورودتان به حصار اول، سه بنای خشتی در سمت راستتان می بینید. گفته می شود این جاخانه شاه و خانواده او بوده است، به خاطر همین نام آن را «محله شاهی» گذاشته اند.

معبد نوسکو: ۱۴۰ متر که پیاده به سمت جنوب بیایید، به نیایشگاه «نوسکو» می رسید. بنایی خشتی و ساده که به خدای نوسکو هدیه اش کرده اند معبد، حیاط و اتاق بزرگی دارد و در میان حیاط یک سکوی خشتی ساخته اند.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

محله مقدس: در محله مقدس، ۱۲ معبد باقی مانده که در گوشه و کنار محله، هریک به خدایی اهدا شده است. از ورودی معبد که به سمت راست بروید چهار معبد کنار هم ساخته شده که به ۱۳ خدا اهدا شده اند، راه را که به سمت غرب ادامه دهید، دو معبد دیگر کنار هم می بینید که به دو خدا اهدا شده است. چهار معبد دیگر که در ضلع شمال غربی زیگورات هم به سه خدا اهدا شده اند. هنگام قدم زدن، زیر پای تان را که ببینید، چند مسیر آجرفرش هم دیده می شود. این مسیرها به گونه ای طراحی و اجرا شده بودند که امکان دسترسی از دروازه های حصار میانی به زیگورات یا معابد را میسر می گردند.

 زیگورات: از دروازه جنوب شرقی که معروف به گذرگاه شاهی است به پای زیگورات می رسید، بنایی که عیلامیها، آن را به این «شوشیناک» که خدای حامی شهر شوش است و «نبیریش» که خدای بزرگ شهر بوده قسمت ۲۵ متر است، اما احتمالا زمان آبادانی ۵۲ متر بلندای آن بوده. از هر طرف زیگورات، پلکانی راه به طبقه بالاتر داشته، اما امروز فقط می توانید از پایین، این بنای چند طبقه را تماشا کنید. هر طبقه تقریبا ۱۰ رج با ردیف آجر کتیبه دار به خط میخی دارد که یک رج آن آجر نوشته دارد. متن این آجر نوشته هاء نفرین به کسانی است که این آجرها یا بنا را تخریب کنند و دعا برای کسانی که در نگهداری آن تلاش کنند. در سمت ضلع جنوب شرقی، می توانید یکی از قدیمی ترین نمونه طاق هلالی بعد از هفت تپه را ببینید.

 

تصفیه خانه باستانی: بازدیدتان از زیگورات که تمام شد و از حصار داخلی و میانی بیرون آمدید، می توانید سری هم به بخش غربی چغازنبیل بزنید. جایی که ساختمان آجری بزرگی قرار دارد و احتمالا بخشی از سیستم تأمین آب شهر بوده است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما