راهنمای بازدید از تخت جمشید

رها کیانی 20:54 - 1398/03/02

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

پارسه یا تخت جمشید، مجموعه ای از کاخ های باشکوه امپراتوری هخامنشی و یکی از شهرهای باستانی ایران زمین است که با وجود از بین رفتن بسیاری از سازه های باعظمتش، هنوز هم نمادی باشکوه از تاریخ باستان را به نمایش گذاشته است. این مجموعه که یکی از آثار باستانی موردنظر هر گردشگری برای معرفی ایران است. در هشت کیلومتری «مرودشت» قرار دارد.

 با عبور از پلکان ورودی آن، می توانید به قسمتهای مختلف این مجموعه بی نظیر سر بزنید. «دروازه ملل» که بعد از پلکان ورودی به آن می رسید به «کاخ دروازه» کشورها نیز شهره است، دارای سه درگاه است. در گاه غربی آن به وسیله نگاره یک گاو بسیار بزرگ تزئین شده. کمی آن طرف تر درگاه های دیگر و خیابان سپاهان قرار دارند. کاخ نیمه تمام، کاخ صد س تون، کاخ آپادانا و کاخ تچر از دیگر دیدنی های مجموعه تخت جمشید هستند که هر کدام تاریخ پرشکوه هخامنشیان را به تماشاگذاشته اند. در قسمت جنوبی مجموعه خزانه شاهی قرار دارد که بعد از عبور از خزانه به سمت کوه که بروید به آرامگاه های اردشیر دوم و سوم از شاهان هخامنشی می رسید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

چطور برسیم؟

راه های شیراز

برای رسیدن به مجموعه تخت جمشید می توانید با هواپیما، اتوبوس با خودروی شخصی راهی شوید.

خودروی شخصی: اگر در شیراز هستید باید از جاده شیراز به سمت اصفهان برانید. حدود ۴۷ کیلومتری شمال شرقی شیراز و هشت کیلومتر پس از شهر «مرودشت» به یه روز طرف تخت جمشید بپیچید. اگر هم از تهران به سمت جنوب راه افتاده اید، بعد از اصفهان از شهرهای «ایزدخواست»، «آباده» و «صفاشهر » و ۴۰ کیلومتر پس از «سعادت شهر» به یک دور برگردان می رسید که مسیر را به تقش رستم و تخت جمشید و شیراز تقسیم می کند.

چون در روزهای بهار این مسیر شلوغ و پر ترافیک است می توانید راه دیگری را هم انتخاب کنید؛ بعد از رسیدن به «سعادت شهر» به سمت جاده قدیم برانید، روستاهای کوهپایه ای «سیوند» و «سیدان» و «فاروق» را پشت سر بگذارید، پس از آن وارد «دره بلوار» شوید و از گذر گاه باستانی استخر با تخت طاووس عبور کنید، پس از آن به نقش قهرمانان (نقش رجب) می رسید. درست روبه روی نقش رستم می توانید کوه نقش رستم را هم از دور ببینید، پس از آن به دوراهی شهرک مهدیه و میدان تمدن می رسید و با گردشی ۱۸۰ درجه تخت جمشید رو به روی شماست. این ورودی یکی از زیباترین ورودی های سایت های باستان شناسی جهان است؛ چرا که از فاصله چهار کیلومتری می توانید دروازه ملل را به راحتی ببینید، از همین جاست که پا در شهر پارسه نهاده اید.

  وسایل نقلیه عمومی: اگر توانستید بلیت هواپیمای شیراز را پیدا کنید، یک ساعت بعد در فرودگاه شیراز از هواپیما پیاده شوید، البته بعد از رسیدن به شیراز باید دوباره به فکر یک وسیله نقلیه باشید، یک راهش این است که به پایانه مسافربری «شهید کاراندیش» در میدان ولیعصراعه شیراز بروید و سواری های مرودشت را سوار شوید، می توانید از شیراز هم با آژانس به مقصد برسید، تقریبا از تمام شهرهای ایران هم می توانید به مقصد شیراز بلیت اتوبوس بگیرید.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

به جامانده از تاریخ

تخت جمشید یا پارسه مشهورترین بنای تاریخی ایران است. مجموعه ای از بقایای به جامانده از کاخ های عظیم سنگی که ساخت آن ها ۲۵۰۰ سال پیش آغاز شده و چند صد سال هم ادامه داشته است در این مجموعه تاریخی ارزشمند که به ثبت جهانی رسیده است، می توانید به تماشای سرستون های بزرگ و نقوش زیبای حجاری شده بر سنگ بنشینید و حظ ببرید.

از دست ندهید

نقش در نقش

در نزدیکی مجموعه تخت جمشید، اماکن باستانی مربوط به دوران مختلفی وجود دارد که می توان از آن ها هم بازدید کرد پس حالا که تا اینجا آمده اید، تماشای شان را از دست ندهید

در نزدیکی تخت جمشید، یک مجموعه ارزشمند تاریخی هم وجود دارد.

نقش قهرمانان یا نقش رستم: نقش رستم حدود پنج کیلومتر با تخت جمشید فاصله دارد و مربوط به دوران عیلامی، هخامنشی و ساسانی است. آرامگاه های چهار شاه هخامنشی (داریوش اول و خشایارشا، اردشیر اول و داریوش دوم) در دل کوه قرار دارد و دارای هفت نقش برجسته از وقایع مهم دوران ساسانیان است. کعبه زرتشت بنای راز آلود دوره هخامنشیان هم در اینجا قرار دارد نظریه های مختلفی درباره کاربری کعبه زرتشت وجود دارد. آتشگاه، محل نگهداری اوستای دوره ساسانی و محلی برای انجام مراسم تدفین پادشاهان نظریه هایی است درباره کاربری کعبه زرتشت.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

نقش رجب: نقش رجب جهار کیلومتر تا تخت جمشید فاصله دارد و مربوط به دوره ساسانی است. در نقش رجب، نقش برجسته هایی از زمان ساسانیان برجای مانده در نقش رجب چهار نقش برجسته و یک کتیبه معروف ساسانی از موید این دوره یعنی «كرتير » داریم.

استخر: شهر استخر که املای قدیمی آن اصطخر» است، یکی از بزرگترین شهرهای ایران باستان بوده و در فاصله شش کیلومتری تخت جمشید قرار دارد. دروازه سنگی، ستون ها و دیواره های سنگی متعلق به روزگار هخامنشی معروف ترین آثار به جامانده این شهر هستند، در شهر استخر آثاری هم از دوره هخامنشی وجود دارد، اما شهرت این جا بیشتر به دوره ساسانی بر می گردد. معبد آناهیتای استخر یکی از این دلایل است، اما علت اصلی این شهرت آن است که اینجا را زادگاه ساسانیان می دانند. شهری که اردشیر بابکان از آنجا به پا خاست شهر استخر تا قرن چهار هجری هم مسکونی بوده است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما