به دیدار مردان بانمک، راهنمای بازدید از موزه مردان نمکی زنجان

رها کیانی 20:38 - 1398/03/03

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

جسد مومیایی شده، پشت ویترین شیشه ای با بالاپوش و شلوار پشمی و کفش چرمی اش قرار داده شده است و بازدید کنندگان با تعجب مرد نمکی چندهزار ساله را می بینند. کمی آن طرف تر در اتاق بغل، استخوان هایی از مردنمکی دیگری پشت ویترین چشم های حاضران در اتاق را خیره کرده است. این جا گوشه ای از دیدنیهای عمارت ذوالفقاری زنجان است: خانهای قدیمی در محله

دالان آلتی»، از قدیمی ترین محله های زنجان، موزه ای که در این عمارت قرار دارد به موزه مردان نمکی مشهور است. مردان نمکی نام شش مومیایی کشف شده در سال ۱۳۷۲ و سالهای بعد هستند که در معدن نمک «چهرآباد» زنجان کشف شدند. این مردان نمکی طبق تحقیقات صورت گرفته مربوط به دوران هخامنشیان و ساسانی بوده که بعد از کشف به این محل انتقال داده شده اند. در این موزه علاوه بر مردان نمکی، اشیایی مربوط به دوران ماقبل تاریخ، عصر آهن و دوران نوسنگی برای بازدید عموم برپاست که اطلاعات مهمی از گذشته رادر اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

سبزه میدان خانه اول

چطور برسیم؟

موزه مردان نمکی در تقاطع خیابان زینبية و خیابان طالقانی و تقریبا ۲۰۰ متر بالاتر از سبزه میدان و کنار مسجد جامع قرار دارد.

خانه ذوالفقاری در محله «دالان التي» (زیر دالان)، یکی از قدیمی ترین محلات زنجان قرار دارد؛ در ضلع شمالی سبزه میدان و در کنار مسجد جامع، اگر آدرس دقیق موزه را بخواهید دسترسی به موزه از چند مسیر امکان پذیر است. اگر از سمت شرق (جاده تهران) وارد زنجان شده اید، ابتدا باید وارد میدان هنرستان شوید، بعد به میدان اصلی شهر یعنی میدان انقلاب معروف به چهار راه انقلاب بروید، از چهار راه انقلاب با یک مسیر تاکسی به خیابان زینبیه رفته، جلوی موزه ذوالفقاری پیاده شود. می توانید فاصله چهار راه انقلاب، سبزه میدان و خیابان طالقانی را پیاده طی کنید؛ بیشتر از ۱۰ دقیقه زمان نمی برد. اگر هم از سمت غرب (جاده تبریز) وارد زنجان شده اید، اول به میدان فلسطین بروید و بعد با تاکسی به سبزه میدان برسید. از آنجا هم بعد از تقریبا ۲۰۰ متر پیاده روی به سمت شمال به موزه میرسید، اگر هم خودروی شخصی دارید، می توانید آن را در پارکینگ عمومی خیابان طالقانی بگذارید که ۵۰ متر پایین تر از موزه قرار دارد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

مومیایی های ایرانی

اجساد مومیایی شده در نمک مردان نمکی ایران، جزء معروف ترین مومیایی های جهان هستند. در موزه عمارت ذوالفقاری زنجان، جسد این پنج مرد باستانی که چندهزار سال در معدن نمک گیر کرده بودند، برای تماشای عموم گذاشته شده. این پنج مرد که بخش هایی از بدن شان به خاطر قرار گرفتن در نمک سالم مانده. هر روز باعث تعجب بسیاری از بازدید کنندگان می شوند.

چه می بینیم؟

تنها درخانه

موزه غیر از مردان نمکی اشیای تاریخی دیگری هم دارد. بعد از تماشای تمام آنها به سالن مردان نمکی می رسید.

موزه ذوالفقاری در دو طبقه ساخته شده طبقه اول اشیای ماقبل تاریخ و طبقه بالا اشیای مربوط به دوران تاریخی.

معماری خانه: خانه ذوالفقاری سبک معماری سنتی ایرانی دارد که از الگوهای معماری غربی تاثیر گرفته است. پوشش سقف عمارت یکی از اولین نمونه های پوشش شیروانی در زنجان است. سقف خانه نورگیر زیبایی دارد که به کلاه فرنگی معروف است. تزئینات آن هم متنوع و شامل تزئینات فلزی، سنگی، آجری، گچی، چوبی و کاشی است.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

پیش از تاریخ: طبقه همکف شامل دو اتاق و یک سالن بزرگ است که در آن جا اشیایی از دوران نوسنگی یعنی حدود هشت هزار و ۵۰۰ قبل می توانید ببینید. اشیایی از دوره های مس، سنگ و برنز در اینجا هستند بهتر است بازدید را از سالن مرکزی شروع کنید و بعد به سالن های یک دو و سه که اتاق هایی تودرتو هستند، سری بزنید و دوباره به سالن مرکزی برگردید. ابزارهای استخوانی پیش از تاریخ که ابزارهای برنده و خراشنده هستند و همین طور ابزارهای سنگی و ظروف سفال پیش از تاریخ را نباید از دست داد. ابزارهای کوچک مثل مهر، اثر مهر و ابزارهای فلزی.

 یادگارهای عصر آهن: در طبقه بالا و سالن وجود دارد که هشت تای آن اشیایی از عصر آهن تا دوره قاجار را در خود جا داده است. اشیای فلزی مثل پیکر کها، ادوات جنگی، ادوات تزئینی و ظروف شیشه ای را در این طبقه می توانید ببینید، دیدن سفالینه های عصر آهن را که از سلطانیه و معبد «داش کسن» استان زنجان کشف شده اند، نباید از دست بدهید، غیر از اینها یکی از اتاق ها هم به سکه ها اختصاص دارد. تقریبا از تمام دوره های تاریخی ایران سکه وجود دارد.

 مردان نمکی: از مجموع پنج مرد نمکی کشف شده، مرد نمکی شماره یک، در موزه ملی است و بقایای مرد نمکی شماره ۳ هم با بلدوزر متلاشی شده و قابل نمایش در موزه نیست، مردان نمکی شماره ۲، ۴ و ۵ همراه با اشیای کشف شده و لباس هایشان در این سالن هستند.

 مرد شماره ۲: بعد از ورود به اتاق اول از همه مرد ش ماره ۲ را خواهید دید. این مرد در دوره ساسانی زندگی می کرده و عمری ہین یک هزار و ۵۰۰ تا یک هزار و ۷۰۰ سال دارد. جسد مرد شماره ۲ هم تا حدودی متلاشی شده، اما استخوان هایش تقریبا به درستی در جای خود باز سازی شده اند. مردی که حدود ۱۸۰ سانتی متر قد داشته، بیشتر استخوان ها و بخشی از بافت نرم این مرد هنوز سالم مانده و در ویترین در معرض نمایش است.

 مرد شماره 4: این مومیایی سالم ترین مرد نمکی موزه است. لباس کاملی به تن دارد، بالاپوش، شلوار پشمی و کفش چرمی اش تقریبا سالم مانده اند. حتی هنگام بافتن این مرد چاقویش هم در قلاب چرمی اش دور کمرش بوده. مرد شماره چهار چون به شکل جمع شده پیدا شده بود. قدی حدود ۱۵۰ سانتی متر دارد و ارتفاع ویترین بلندتر است. مرد شماره ۴ متعلق به دوره هخامنشی و تقریبا دو هزار و ۳۰۰ سال سن دارد.

 مرد شماره 5: با آن که مرد شماره ۵ هم جسد سالمی ندارد، اما از مرد شماره ۲ سالم تر است. جسد او به خاطر سنگ بزرگی که رویش افتاده بود، متلاشی شده، اما استخوان ها و بخشی از بافت فرم صورت و سینه و قسمتی از موهایش سالم مانده اند، بیشتر لباسهای مرد نمکی هم پوسیده است اما هر چیزی که سالم مانده در ویترین کنار صاحبش هستند. مرد شماره ۵ هم همسن و سال مرد شماره ۴ است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما