تماشاخانه چینی، راهنمای بازدید از موزه چینی خانه در بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

رها کیانی 20:36 - 1398/03/04

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

تالاری با چهار شاه نشین و طاق نماهای نفیس، نقاشی ها و طلاکاری های منقوش بر دیواره زیباترین قسمت مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی را تشکیل داده اند. چینی خانه این مجموعه یکی از زیباترین بخش های آن است هنگام سفر به اردبیل، در هر کجای این شهر که باشید به راحتی می توانید به بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی که به عنوان دوازدهمین اثر ثبتی ایران در یونسکو شناخته می شود.

تماشای نقش های اسلیمی بر فراز چادنشین چینی خانه شما را ساعت ها مبهوت و شگفت زده می کند. در این تالار محفظه هایی وجود دارد که در همه آنها چینی های اهدایی امپراتور چین به شاه عباس جاسازی شده بودند که با غارت بسیاری از آنها، باقی مانده این ظروف با افتتاح مجدد مجموعه به این موزه بازگردانده شدند. در این تالار گلدان های پرنقش و نگار و یک جلد قرآن نفیس به خط کوفی و مجموعه ای از فرامین شاهان و سکه های دوران صفوی نیز برای بازدید گردشگران وجود دارد. دیدن این مجموعه زیبا و دیگر بخش های بقعه از دیدنی هایی است که هنگام سفر به اردبیل نباید آن را از دست داد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

چطور برسیم؟

عالی قاپوی اردبیل

بقعه شیخ صفی در قدیمی ترین محله شهر اردبیل است و درست در مرکز شهر واقع شده، از چهارراه امام را که ۲۰۰متر به سمت شمال حرکت کنید، ورودی بقعه شیخ صفی را خواهید دید. چهارراه امام مركز تجاری شهر است و شما هر کجای اردبیل که باشید می توانید با گفتن کلمه «چهار راه» به تاکسی ها در سریع ترین زمان ممکن خودتان را به نزدیکی های بقعه برسانید.

مقبره جهانی

مجموعه تاریخی شیخ صفی الدین اردبیلی از مشهورترین و زیباترین بناهای تاریخی در شمال غرب ایران است؛ مجموعه ای به جامانده از تاریخ دوره که به ثبت جهانی رسیده است در این محوطه علاوه بر مقبره خودشیخ صفيه مقبره شاه اسماعیل اول بنیانگذار سلسله صفوی هم قرار دارد.

چه می بینیم؟

به تماشای هنر صفوی

مجموعه شیخ صفی دیدنی های بسیاری دارد برای دیدن همه آنها باید حداقل چند ساعتی زمان بگذارید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

اگر کل مجموعه بقعه شیخ صفی الدین را به بدن انسان تشبیه کنیم چینی خانه را می توان قلب مجموعه نامید.

 از در اصلی که وارد مجموعه شوید ابتدا با گنبد معروف «الله الله » روبه رو می شوید. از کنار این گنبد به حیاط اصلی مجموعه می رسید و در گوشه سمت راست این حیاط کوچک با تحویل کفش های خود به کفش داری وارد ساختمان اصلی بقعه می شوید، اولین اتاق به قندیل خانه مشهور است و بعد از گذر از آن از سمت چپ وارد چینی خانه می شوید.

 چینی خانه: تالار چینی خانه در قسمت شرقی قندیل خانه یا رواق اصلی مجموعه شیخ صفی الدین قرار دارد. تالاری با چهار شاه نشین و طاق نماهای نفیس که از مقرنس های گچی ساخته شده اند. در تماشایی چینی خانه، باید حواستان را بیشتر متوجه نقاشی ها و طلاکاری های زیبایی بکنید که روی مقرنس های گچی انجام شده است.

 خالی بودن طاقچه هایی که روزگاری جای چینی آلات سفارشی شاه عباس بوده توی ذوق تان می زند، اما تماشای نقش های اسلیمی ایجاد شده بر فراز چهار شاه نشین چینی خانه لطف دیگری دارد. چینی خانه یک هزار و ۲۵۶ محفظه دارد که در همه آنها چینی های اهدایی امپراتور چین به شاه عباس جاسازی شده بوده اند. بر اساس روایت ها، پس از امضای عهدنامه ترکمنچای بیش از ۸۰۰ عدد ظروف چینی و حدود چهار هزار جلد کتاب دست نویس ارزشمند با بسیاری از اشیای وقف شده به این مقبره، توسط نیروهای روسی غارت شد که بعضی از آنها در موزه های روسیه نگهداری می شوند.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

 بعضی باقی مانده این چینی ها هم به موزه های مختلفی در ایران برده شد، تا آن که حدود ۲۰ سال قبل که چینی خانه دوباره افتتاح شد تا این بار به عنوان موزه فعالیت خود را آغاز کند، به این موزه باز گردانده شدند در تالار چینی خانه، علاوه بر ظروف چینی زیبا و گلدان های پر نقش و نگار، ایک جلد قرآن نفیس به خط کوفی می بینید که روی پوست آهو کتابت شده و به گواه، نوشته کنار آن به بیش از یک هزار و ۱۰۰ سال پیش می رسد. علاوه بر این، در موزه چینی خانه مهر سنگی سلاطین صفوی با شش اسم از اسماء خداوند و گل های هشت پر به نشانه عرفان پادشاهان صفوی و ۱۲ پر به عنوان شیعه دوازده امامی بودن آنان، مجموعه ای از فرامین شاهان و سکه های نقرهای دوره صفوی دیده می شود.

دیگر دیدنی ها: زیبایی این مکان فقط به موزه چینی خانه نیست می توانید پس از بازدید از موزه، دیگر زیبایی های اطراف را هم ببینید علاوه بر اشیایی که در داخل بقعه اصلی به نمایش گذاشته شده، در دیگر بخش های بقعه هم می توانید از موزه شاه اسماعیل ختایی دیدن کنید. موزه مردم شناسی اردبیل در سوی دیگر میدان عالی قاپو قرار گرفته، تماشای این مجموعه را که در محل یک حمام تاریخی است، از دست ندهید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما