شور زمین نوردی، راهنمای سفر به گنبدهای نمکی جاشک

رها کیانی 20:08 - 1398/03/11

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

اگرچه استان بوشهر به گرمای هوا و ساحل زیبا و پر حس و حالش معروف است، اما همین استان ساحلی، کوه هایی دارد که مشابه آن در کمتر جایی پیدا می شود. کوه نمک جاشک و گنبدهای نمکی معروفش، یکی از مقاصد گردشگری مسافران به ویژه در نوروز است. این کوه که قلهاش ارتفاعی کمتر از یک هزار و ۵۰۰متر دارد. گنبدهای زیبا و چندرنگی را در دامنه اش جای داده که علاوه بر ارزش علمی و زمین شناسی، پدیده ای زیبا و کمیاب برای گردشگران به شمار می رود.

محوطه گنبدهای نمکی جاشک در فهرست مناطق حفاظت شده سازمان محیط زیست هم تحت رده بندی اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده است. این احجام نمکی، فاصله چندانی از جاده اصلی بوشهر - کنگان ندارند. می توانید در خلال سفرتان یک «نیمروز» را هم برای گشت و گذار در آنها اختصاص دهید. بی شک تجربه قدم زدن در میان این پدیده های طبیعی و عکاسی از آنها، ارزش آن را دارد که چند کیلومتری در جاده خاکی اش رانندگی کنید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

چطور برسیم؟

از بوشهر تا موج

کوه نمک جاشک بین دو شهر «خورموج و «کنگان» واقع شده و فاصله اش تایوشهر ۱۳۵ کیلومتر است.

 از بوشهر: وارد جاده بوشهر به خورموج شوید و خورموج را هم رد کنید تا به شهر کوچک تر «کاکی» برسید. تقریبا ۱۶ کیلومتر بعد از کاکی، یک جاده فرعی خاکی در سمت چپتان است که برای ورود به آن باید از دور برگردان بعدی، وارد باند مقابل شوید.

موقعیت نقطه شروع جاده خاکی E51 . 6163 و N28 . 2177 است که در مسیرتان تقریبا پنج کیلومتر بعد از سه راه روستای «گنخک» است. در انتهای این جاده خاکی و شش کیلومتری (معروف به جاده معدن نمک جاشک) می توانید خودرو تان را پارک کنید و گشت خود را شروع کنید.

 از کنگان: اگر از عسلویه با شهر جم به بندر کنگان رسیده اید، مسیر کنگان به بوشهر را در پیش بگیرید و وقتی شهر کوچک «آیدان» را رد کردید، حدود ۲۲ کیلومتر جلوتر به سه راهی معدن نمک خواهید رسید و باید وارد این جاده خاکی در سمت راست تان شوید.

 با اتوبوس: تعاونی ایمن سفر همه روزه سرویس اتوبوس VIP تختخواب شو در مسیر تهران - کنگان و بالعکس دارد. در پایانه کنگان هم می توانید تاکسی دربست بگیرید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

گردش در نمک

 گنبد نمکی جاشک یکی از پدیده های منحصربه فرد زمین شناسی در ایران است. جایی که به عنوان اثر ملی در فهرست سازمان محیط زیست به ثبت رسیده است و بازدید کنندگان بسیاری دارد. این گنبد نمکی در دامنه کوه واقع شده و به همین دلیل منطقه خوش آب و هوایی است.

چه می بینیم

گنج های رنگارنگ

قدم در زدن در این گنبد نمکی یک کوهپیمایی سبک است که باید کفش مناسب آن را بپوشید

در مسیر بازدید از گنبد نمکی، مراقب باشید که به آن ها صدمه ای نزنید.

رسیدن به گنبدهای نمکی: وقتی که در انتهای جاده خاکی، خودرو را پارک کردید، باید با کفش مناسب کوهپیمایی سبک، شروع به دامنه نوردی در میان گنبدهای نمکی کنید. این احجام س نگی نمکی، از همان جا شروع شده و هر چه جلوتر بروید. این سنگ ها بزرگتر و خوش رنگ تر هم می شوندو شورابه های کوچکی را هم می توانید در مسیرتان ببینید. برخی از بلورهای نمکه آنقدر نوک نیز هستند که اگر برای بالا رفتن از صخره ها دستتان را به آنها بگیرید، شاید دستتان را زخم کنند. در این کوهپیمایی، انواع بلورها و گنبدها و استوانه های نمکی را در ابعاد مختلف و رنگ هایی همچون قرمز، سبز، زرده نارنجی، قهوه ای و س فید خواهید دید. در زمان بندی سفرتان باید حدود یک ساعت و نیم زمان را برای گشت و گذارتان در نظر بگیرید.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

منطقه ای تحت حفاظت: گنبد نمکی یکی از پدیده های زمین شناسی است که به صورت یک طاقدیس روی دامنه کوه های منطقه دیده می شود و به دلیل زیبایی و کمیابی اش، به عنوان یک اثر طبیعی ملی در فهرست مناطق چهارگانه تحت حفاظت سازمان محیط زیست ثبت شده است و البته برداشت نمک، در بخش هایی از دامنه های حاشیه ای این کوه که به گنبدها آسیبی نمی رساند با مجوزهای مربوطه در حال انجام است. گردشگران هم باید از آسیب رساندن به گنبدها خودداری کنند.

علت تشکیل این پدیده زمین شناسی: میلیون ها سال پیش و زمانی که این خشکی، در حال بیرون آمدن از زیر آب ها بود، جریان آب و باد باعث ایجاد فرسایش های نابرابر روی سنگ هایی با جنس مختلف شده، نرم شدن خاک اطراف سنگ ها، چنین استوانه هایی را استوار نگه داشته است. علاوه بر استوانه هایی شبیه پدیده «دودکش جن»، پلکان های نمکی هم در آن منطقه خواهید دید. شوری آب هایی که در این کوه جاری است، ۱۲ برابر شوری آب دریاهاست و گذاشتن پاها (بدون هیچ واسطه ای) در این آب، اثرات درمانی و آرامبخش دارد. و پوشش گیاهی و جانوری: به علت وجود آب وهوای گرم و باران کم و خاک نمکی، پوشش گیاهی منطقه فقط شامل درختچه های شورپسند است. اما از نظر حیات وحش، وضعیت منطقه مناسب تر است و اگر خوش شانس باشید می توانید شغال، روباه و همچنین پرندگانی مانند کبک، تیهو، سهره، خفاش و پرستو را ببینید؛ البته خزندگان متعدد و متنوعی هم در این منطقه مشاهده می شوند.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما