چشمه سنگین، راهنمای سفر به چشمه کانی گراوان سردشت

رها کیانی 21:17 - 1398/03/13

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

سردشت دشتی است یکدست سرسبز و زیبا، از میان جادهای خاکی که جنگل های بلوط و آبشارهای فصلی آن را در آغوش گرفته اند، عبور می کنید و چشم هایتان غرق در تماشای این نقاشی رنگینی است که طبیعت برایتان کشیده، رودبانوای آرام اش ملودی زیبایی را زمزمه می کند و رقص کنان گذر می کند. مقصد اما اینجا نیست جنگل های بلوط را طی کنید تا به جایی تماشایی تر برسید.

چشمه «کانی گراوان» چشمهای که در نزدیکی شهرستان سردشت قرار دارد و املاح درون آب چشمه از آن پدیده ای کم نظیر ساخته اند. سازه آهکی زیبایی که چشمه از درون آن میجوشد و ارتفاعی بلند دارد. کانی گراوان، اسمی است که بر این چشمه گذاشته اند. در کنار آن که قرار بگیریم، جنبش و شوق زمین و جوشش آب را حس می کنیم. آب غنی و پرخاصیت آن و سازه دیدنی اش منطقه ای شگفت انگیز را ایجاد کرده تا مشتاقان طبیعت به تماشای آن بنشینند و هم از خاصیت درمانی این چشمه بهره ببرند. از هر سو که به این سازه نگاه کنیم، حجمی متفاوت را می بینیم که جلوه ای خاص به پیرامون خود بخشیده و زیبایی دشت را دوچندان کرده است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

هم سد و هم آبشار

از دست ندهید

دریاچه سد مهاباد در مسیر شما به سردشت قرار دارد. علاوه بر این در مسیر رسیدن به چشمه، گردنه الزمزیران» با مناظر کوهستانی و سرسبز را در ۲۸ کیلومتری شهر ربط و نزدیکی روستاهای زمزیران و «دول شریخه» از نظر خواهید گذراند. کمی بعد از سر زدن به روستای «قلعه سمور» هم غافل نشوید.

چطور برسیم؟

۱۳ کیلومتر تاسردشت

کاتی گراوان با چشمه گراوان در نزدیکی شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی قرار دارد.

خودروی شخصی: می توانید از دو مسیر به سردشت برسید؛ از سمت «بانه» یا سمت «مهاباد». اگر مسیر شما از سمت شمال به جنوب باشد، از مهاباد تا سردشت یکی از زیباترین جاده های کوهستانی ایران را خواهید دید، در این جاده تقریبا ۱۲۵ کیلومتری کوهستانی، دست کم دو ساعت رانندگی خواهید کرد. در این جاده، ۱۳ کیلومتر مانده به سردشت، در سمت چپ جاده، تابلوی شهر ربط را خواهید دید. در همین جا یک تابلوی راهنما هم شما را به سمت چشمه کانی گراوان» راهنمایی می کند که در کیلومتر با ربط فاصله دارد.

 وسایل نقلیه عمومی: می توانید از مهاباد با اتوبوس با تاکسی های سردشت راهی شده، در ورودی شهر ربا پیاده شوید. از آن جا هم پیاده یا با تاکسی های گذری به ربط برسید. اگر هم از سمت بانه راهی شده اید، در سردشت می توانید سوار تاکسی های ربط شوید.

جوشنده و زیبا

توده های مخروطی و زیبای شکل گرفته بر لب چشمه کانی گراوانه به خاطر آب جوشانی است که از این چشمه جاری می شود. این آب املاح بسیار زیادی دارد که آشامیدنی نیست و بر کناره های چشمه به جا می ماند. چشمه کانی گراوان یکی از پدیده های طبیعی زیبا در شمال غرب ایران است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

چه می بینیم؟

به تماشای هنرنمایی طبیعت

چشمه کانی گراوان، یک چشمه آهکی چند میلیون ساله است که جریان آب آهک دار، طی قرن ها از آن یک سازه آهکی عجیب ساخته.

برای دیدن چشمه کانی گراوان تا کنار چشمه نروید که خطرناک است.

از جاده اصلی تا محل چشمه گراوان در کنار رودخانه حدود یک کیلومتر جاده خاکی ناهموار وجود دارد که از میان جنگل های بلوط می گذرد. بهتر است خودرو را در همین ابتدای مسیر پارک کرده، تا محل چشمه پیاده بروید، البته دقت کنید در زمان بارندگی این جاده پر از گل می شود و ممکن است خودروی شما را گرفتار کند.

 کانی گراوان تقریبا در ارتفاع ۲۰ متری از زمین به مرور زمان شکل گرفته، کسانی که به تماشایش می روند معمولا تا بالای آن می روند. بهتر است اگر به بالای آن می رود تا لبه های چشمه و کناره های آن نروید؛ چون هم به این سازه های طبیعی آسیب می زنید و هم خطر لیز خوردن از ارتفاع وجود دارد، به هیچ وجه این سازه های آهکی را که در عرض چند میلیون سال تشکیل شده اند، تخریب نکنید، این سازه آهکی تماشایی، چندان معروف نشده و به همین خاطر کمتر در معرض تخریب بوده. با مراقبت از آن می توانید به دراز شدن عمرش کمک کنید.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

سرچشمه کانی گراوان در بالای سازه آهکی عجیب و غریب آن است که آب به شدت از درون آن و از طریق دو خروجی می جوشد. آب پس از عبور از روی سازه آهکی زیرین از طریق یک نهر کوچک طبیعی، درون رودخانه «زاب کوچک» می ریزد و به مرور آن را تبدیل به سازه امروزه اش کرده. آب چشمه سرد است و به خاطر شوری اش آشامیدنی نیست و مردم منطقه معتقدند که آب آن برای درمان بعضی بیماری های پوستی مفید است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما