جنگل خوش رکاب، راهنمای دوچرخه سواری در منطقه الیمستان

رها کیانی 21:34 - 1398/03/14

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

وقتی زمستان سرد و پربرف تمام می شود و هوای مطبوع بهاری کم کم از راه می رسد شک نکنید که بهشت ماجراجویان طبیعت هم از راه رسیده است؛ اگر چه برف و بوران هم نمی تواند طبیعت گردان حرفه ای را خانه نشین کند و تنها ممکن است. آنهاراراهی مناطقی دورتر کند، اما بهار فرصت مغتنمی برای این طبیعت دوستان است و فرصتی که اجازه می دهد تا حس زندگی را دوباره در کنار طبیعت تجربه کنند.

دوچرخه سواران کوهستان هم از این قاعده مستثنی نیستند و دامنه های البرز در بهار یکی از اولین انتخاب ها برای آن هاست. منطقه الیمستان مازندران با دورنمای قله دماوند اگرچه در اوایل بهار سرد و شاید هم برفی باشد، اما با گرم تر شدن هوا منطقه ای ایدئال برای طبیعت گردی است. الیمستان در واقع روستایی ییلاقی در دامنه قله دو هزار و ۵۰۰ متری الیمستان در شرق مازندران است که در همه فصل ها کوهنوردان و گردشگران سراغش را می گیرند. در مسیر پیشنهادی ما برای دوچرخه سواری تا قله الیمستان، از دل جنگل انبوه گذر می کنید و عرق ریزان به قله ای باچشم اندازی تماشایی خواهید رسید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

دوچرخه سواری با پای پیاده

در برخی نقاط، شیب مسیر زیاد شده، در بخش هایی هم مسیر سنگلاخی می شود، توصیه ما این است که از رکابزنی در این بخش ها بگذرید و پیاده این بخش های خطرناک را طی کنید. تجهیزات ایمنی و کلاه کاسک همراه داشته باشید. این منطقه اوایل بهار بارانی و زمینش گل آلود است، پس بسیار احتیاط کنید.

چطور برسیم؟

هراز از جاده

در جاده هراز و ۴۰ کیلومتر مانده به آمل، در سمت راست جاده، با دیدن تابلوی راهنما به سمت روستای الیمستان بپیچید، بعد از وارد شدن به جاده فرعی باید حدود پنج کیلومتر جاده پر پیچ و خم را که شیب تندی دارد بالا بروید تا به روستا برسید. از اینجای کار و از روستا دوچرخه سواری شما شروع می شود. می توانید این مسیر را با دوچرخه طی کنید یا مینی بوس با وانت نیسان کرایه کرده، انرژی تان را برای باقی سفر ذخیره کنید.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

کجا بگردیم؟

سه گدار تاالیمستان

این برنامه دوچرخه سواری در کوهستان را بر اساس سختی مسیر و اقلیم آن می توان به سه بخش تقسیم کرد؛ جنگل، مرتع و قله.

برای دوچرخه سواری در مسیر جنگلی و مرتعی به قله الیمستان، باید دوچرخه سوار حرفه ای باشید.

از روستا تا جنگل؛ دو تا سه ساعت: مسیر جنگل با کمی دور شدن از روستا شروع شده، با شیب ملایمی امتداد می یابد، این مسیر را بعضی پیاده و بعضی دیگر روی دوچرخه طی می کنند. این مسیر یک پاکوب مشخص دارد و از لابه لای درختان انبوه و زیبای جنگلی با شیبی کم به سمت دامنه های قله الیمستان ادامه پیدا می کند. دوچرخه سواری با پیاده روی در این مسیر تقریبا دو تا سه ساعت طول می کشد و فشار چندانی هم به دوچرخه سوار وارد نمی کند.

 جنگل تا گوسفند سرا؛ یک و نیم تا دو ساعت: بعد از خروج از جنگل کم کم درختان انبوه بلندقد جایشان را با بوته های کوتاه عوض می کنند و با بالا رفتن ارتفاع، بوته های جنگلی تبدیل به مرتع و چمنزار می شوند. این چمنزار تقریبا تا رسیدن به خود قله، شما را همراهی می کند.

از این بخش مسیر، شیب راه تند شده و کار رکابزنی را حسابی سخت می کند، در این بخش از مسیر می توانید در نقاطی که شیب بسیار تند می شود، از دوچرخه پیاده شوید و با دست حملش کنید، انتهای این مسیر به یک گوسفندسرا می رسد که می توانید در کنار آن کمی استراحت کنید. ویژگی منحصر به فرد این بخش، وجود چشم اندازهای زیبا مثل نمای قله دماوند با پیش زمینه دشت گل های زردرنگ است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

مسیر گوسفند سرا تا قله؛ ۲۰ تا ۳۰ دقیقه: این بخش از مسیر بسیار کوتاه است، اما شیب آن خیلی زیاد است. به همین دلیل بیشتر دوچرخه سواران از پیمودن این بخش مسیر انصراف می دهند یا پیاده تا قله می روند. اگر از ما میشنوید، حتما تا بالای قله بروید تا از روی آن، چشم انداز دشتهای اطراف و مخصوصا چشم انداز روستای فیلبند در شمال شرقی و چشم انداز قله دماوند و دره هراز را در سمت غرب تماشا کنید.

 بازگشت: بخش هیجان انگیز رکابزنی برای بسیاری دوچرخه سواران شیبهای تند سرازیری است. از این جای کار، ماجراجویی لذت بخش تان شروع میشود و می توانید از قله الیمستان با دوچرخه سرازیر شوید، البته با احتياط فراوان؛ چون بخش زیادی از حوادث دوچرخه سواری کوهستان در همین بخش رخ می دهد، مسیر پاکوب روستا تا قله را در بازگشت، سوار بر دوچرخه می توانید دو ساعته طی کنید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما