راهنمای زیارت در بارگاه امام هشتم (ع) در مشهد

رها کیانی 23:24 - 1398/03/16

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

بارگاه امام رضا نگین درخشان خراسان، سالانه پذیرای بسیاری از زائران داخلی و خارجی است.

کلانشهر مشهد، مرکز استان خراسان رضوی به واسطه وجود حرم علی بن موسی الرضااع هشتمین امام شیعیان مقصد بسیاری از گردشگران است. حرم مطهر امام رضا چهار ورودی اصلی دارد که با عبور از این ورودی ها به یکی از صحن های انقلاب اسلامی یاصحن جامع رضوی می رسید و به سمت روضه منوره یعنی جایی که ضریح مطهر قرار گرفته، هدایت می شوید.

پس از این که یک دل سیر زیارت کردید، می توانید در صحن و رواق های اطراف حرم بچرخید و از تماشای زیبایی های حرم مطهر رضوی لذت ببرید. پنجره پولاد. گنبد حرم و مسجد گوهرشاد چشم هر بیننده ای را خیره می کنند و آرامشی وصف ناشدنی را برایش به ارمغان می آورند. موزه ها و گنجینه های حرم نیز، اطلاعات مفیدی را در اختیارتان می گذارد. پیش از غروب خورشید کافی است نگاه خود را به سمت نقاره خانه که بالای ایوان شرقی صحن آزادی قرار دارد. برگردانید و نوای کرنا و دهل را بشنوید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

ساز و دهل عاشقی

در حرم مطهر، هر صبح و عصر یک ربع مانده به قضا شدن نماز از جایی به نام «نقاره خانه»، که بالای ایوان شرقی صحن آزادی قرار دارد، نقاره می زنند؛ یعنی با بوق (کرنا) ها و طبل های بزرگ، آهنگی می زنند که نوعی نوای تاریخی است، دست کم ۴۰۰ سال است که در حرم امام رضا نقاره می زنند.

دیدار با یار

بارگاه امام رضا مهم ترین بنای زیارتگاهی در ایران است؛ جایی که هر روزه تعداد بسیار زیادی از زائران را فرا می خوانده از قدیم هم می گفتند خود آقا باید بطلبد تا بتوانی به این مکان مشرف بشوی، در روزهای بهاری اینجا در حرم مطهر رضویه جای سوزن انداختن نیست هر سمت را که نگاه کنید خیل عظیم عاشقان اهل بیت ها را می بینید که دست به دعا و نذرو نیاز برداشته اند.

چطور برسیم؟

ورودی بزرگان

حرم مطهر امام رضا چهار ورودی اصلی دارد.

ورودی شیخ طبرسی از بلوار طبرسی، ورودی شیخ طوسی از خیابان شیرازی با همان است بالاخیابله ورودی باب الرضا از خیابان امام رضا و ورودی شیخ حر عاملی از خیابان نواب صفوی که به «بست پایین خیابان» معروف است. از ورودی های طبرسی، طوسی و حر عاملی، صحن انقلاب اسلامی یا همان صحن کهنه درست روبه روی شما قرار دارد با گذر از صحن انقلاب می توانید خودتان را به روضه منوره، یعنی جایی که ضریح مطهر در آن قرار دارد برسانید از ورودی باب الرضاهم با گذر مستقیم از صحن جامع رضوی، وارد رواق امام خمینی شوید و در انتهای رواق، از طریق چند ورودی دیگر، به روضه منوره پرسید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

کجا بگردیم؟

به تماشای تاریخ

بعد از آن که زیارت کردید، وقت آن است که گشت و گذاری کنید در میان زیبایی های این اثر تاریخی.

 بنای حرم: بنای حرم مطهر رضوی حاصل قرنها عشق و ارادت هنرمندان رشته های مختلف هنری به ایشان است، به همین دلیل سراسر حرم مطهر تماشایی است ضریح مطهر: ضریح فعلی بار گاه امام هشتم ها توسط استاد محمود فرشچیان طراحی شده و با همکاری جمعی از هنرمندان ساخته شده است این ضریح، پنجمین ضریحی است که روی قبر مطهر حضرت رضا نصب شده. برای دیدن ضریح قبلی باید به موزه آستان بروید.

پنجره پولاد: پنجره پولاد یک دیواره مشبک آهنی است که در صحن انقلاب اسلامی و درست رو به روی ضریح مطهر نصب شده، کسانی که نمی توانند وارد روضه منوره بشوند، از همان جا با امام رضا راز و نیاز کنند. یک پنجره پولاد دیگر هم در صحن جمهوری اسلامی قرار دارد که البته از آن جا نمی شود نمایی از ضریح مطهر را دید.

گنبد حرم: بنای اصلی گنبد را ۹۰۰ سال پیش «شرف الدین ابو طاهر قمی» وزیر سلطان سنجر سلجوقی ساخت و گنبد تقریبا ۵۰۰ سال بعد توسط شاه تهماسب صفوی با خشتهای طلایی، روکش شد، گنبد حرم حضرت رضا چندین بار بعد از آن هم مرمت شد، خشت های طلایی قدیمی گنبد در سال ۱۳۵۸ با خشتهای طلایی نو، جایگزین شدند.

مسجد گوهر شاد: مسجد گوهرشاد در دل حرم و قسمت جنوبی حرم بر قرار دارد. این مسجد ۶۰۰ سال پیش با هزينه «گوهرشاد بیگم» همسر «شاهرخ شاه تیموری» ساخته شد و نمونه ای اعلا از هنر معماری و کاشی کاری دوره تیموری است.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

سقاخانه اسما عیل طلایی: در قدیم که آب لوله کشی وجود نداشته سقاخانه حرم در وسط صحن انقلاب اسلامی، از آب بهترین چشمه اطراف مشهد پر می شد تا زائران را سیراب کند، این سقاخانه را «اسماعیل خان سنگسری» از سرداران فتحعلی شاه که یک بار جان فتحعلی شاه را از یک ترور نجات داده با سکه های پیشکشی او طلایی کرد.

کاشی های سلطان سنجری: کاشی های دیواره حرم، قدیمی ترین کاشی های حرم هستند. این کاشی ها به کاشی های سلطان سنجری معروف اند، بالاتر از کاشیها جایی که دیواره به فضای سقف متصل می شود هم کتیبه ای به خط «علی رضا عباسی» خطاط مشهور دوره صفوی وجود دارد که شامل آیات سوره جمعه است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما