در باغ معصوم، راهنمای زیارت حرم حضرت معصومه(س) در قم

رها کیانی 21:22 - 1398/03/17

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

باغ «موسی بن خزرج » در «بابلان» در سال ۲۰۱ قمری خارج از شهر قم قرار داشت و تشییع کنندگان پیکر مطهر فاطمه معصومه اسا تا محل دفنش باید از حصار شهر می گذشتند. پس از تشییع، موسی بن خزرج که از علاقه مندان علی بن موسی رضا و اهل بیت اه بود، باغش را وقف کرد و اندک اندک مزار خواهر امام هشتم شیعیان، تبدیل به محل رفت و آمد دوستداران اهل بیت ها شد. نخستین نشانه بر مزار حضرت معصومه (س) سایبانی از پوریا بود که علاوه بر نشان دادن محل دفن ایشان مختصر سایه ای هم بر سر زوارش می انداخت.

در گذر زمان هر کدام از دوستداران و ارادتمندان، به قدر وسع خود چیزی براین مزار افزودند تا تبدیل به مجموعه امروزی شود. این مجموعه فقط آرامگاه دختر امام هفتم نیست. حرم حضرت معصومه (س) در قم آرامگاه چندین امامزاده، عالم، مجتهد، شاعر و سلطان صفوی و قاجاری است؛ بارگاهی که در تعطیلات نوروزی، یکی از شلوغ ترین زیارتگاه های ایران می شود و بسیاری از زائران به این بارگاه می آیند تا سال نو را تحویل کنند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

چطور برسیم؟

راه زیارتی

قم در مرکز شاهراه های شمال به جنوب و شرق به غرب کشور قرار دارد و قطارها، اتوبوس ها و سوارهای بسیاری از سراسر کشور به مقصد قم در حرکت اند.

 خودروی شخصی: اگر از تهران با آزادراه کاشان خود را به قم رسانده اید، سر راست ترین مسیر برای رسیدن به حرم این است که در کنار عوارضی به خروجی آزادراه که شما را به مسیر آسفالت شده رودخانه قمرود هدایت می کند، بپیوندید بستر آسفالته قمرود شما را تا حرم حضرت معصومه می رساند، پس از دیدن حرم در اولین دوربرگردان، دور بزنید تا به صف ورود به پارکینگ طبقاتی حرم برسید.

 اگر از آزاد راه اراک به قم وارد می شوید می توانید درست مقابل امامزاده شاه جمال ها از مسیر اصلی خارج شوید و تابلو مرکز شهر را دنبال کنید و مستقیم تا پل توحید برانید و از آن بگذرید و خود را به خیابان ساحلی، رودخانه و نهایتا پارکینگ طبقاتی برسانید.

 وسایل نقلیه عمومی: در تمامی ورودی های شهر اتوبوس، تاکسی و سواری های مسافربر آماده اند تا شما را به حرم برسانند. در ورودی آزادراه اراکه کنار امامزاده شاه جمالا در خروجی های تهران و کاشان و همین طور از میدان ۷۲ تن با پارکسوار که در بستر رودخانه قرار دارد، می توانید سوار وسایل نقلیه عمومی به مقصد حرم شوید.

باغ شیعیان

 مکانی که امروز بارگاه حضرت معصومه است. در روزگاران دور باغ بابلان نام داشت. او که برای دیدار با برادرش امام رضا راهی ایران شده بود. در شهر قم بیمار شد و پس از حدود ۱۷ روز از دنیا رفت. پس از خاکسپاری این بانو، بر بالای مقبره او سایبانی گذاشتند که بعدها زینب دختر امام جواد عابر آن گنبدی بنا کرد. حالا بارگاه حضرت معصومه سه یکی از مهم ترین زیارتگاه های شیعیان در جهان است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

چه می بینیم؟

محضر بزرگان

حرم حضرت معصومه همان بار گاهی است که سه امام شیعه امام جعفر صادق جوادالاِئمه و علی بن موسی الرضا برای زیارتش بهشت را وعده داده اند.

چهار دختر از امامان شیعه هم در بارگاه حضرت معصومه خوابیده اند.

 حرم: قدمت کالبد گنبدخانه مرقد فاطمه معصومه اسرا و ملحقاتش به عهد صفوی برمی گردد. شاه بیگی بیگم همسر شاه اسماعیل صفوی در اوایل قرن دهم بانی ساخت گنبد گنبدخانه و ایوان طلایی رنگی که به آن متصل است، شد مجموعه حرم در عهد فتحعلی شاه و ناصرالدين شاه رشد قابل توجهی داشت تا به عصر حاضر برسد و صحن ها و شبستان های متعددی به پیکره آن اضافه شود.

مقابر: حرم محبوب حضرت معصومه اما تنها آرامگاه یک امامزاده نیست با پا گذاشتن به داخل گنبدخانه مرکزی حرم می توانید علاوه بر زیارت فاطمه معصومه به زیارت سه دختر حضرت امام جواد «حمیده»، «زینب» و «میمونه» و البته «بريه» دختر موسی مبرقعا فرزند حضرت امام محمدجواد هم نائل شوید.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

آرامگاه علما و مجتهدین سرشناسی مثل «آیت الله بروجردی» «شیخ عبدالکریم حائری یزدی»، موسس حوزه علمیه قم و شهید «مرتضی مطهری» در مسجد بالأسر که مردانه است، قرار دارند. همچنین مزار آیت الله شیخ فضل الله نوری و پروین اعتصامی و بسیاری دیگر از بزرگان این مرز و بوم را می توانید در صحن اتابکی زیارت کنید. همچنین در رواق زنانه، صحن عتیق و مسجد بالاسر در اتاقک هایی پر نقش و نگار می توانید مزار شاه صفی، شاه عباس دوم، شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی و همچنین فتحعلی شاه قاجار، محمدشاه و مهداولیا را ببینید.

 موزه آستانه : بسیاری از دیدنی های تاریخی و نذورات به حرم حضرت معصومه اسا و اشیای تاریخی متعلق به جغرافیای استان قم را می توانید بیرون مجموعه حرم و در حاشیه میدان آستانه ببینید. اگر از پارکینگ طبقاتی شمالی، عزم حرم کنید، در میانه راه با سردر کاشی کاری شده موزه آستانه روبه رو می شوید که سابقه تأسیس موزه آستانه به بیش از ۸۰ سال پیش بر می گردد. در این موزه دوطبقه که یکی از قدیمی ترین موزه های ایران است می توانید مجموعه فرش های نفیس صفوی، قرآن هایی خوش خط و خوش رنگ و لعاب کهنسال وسنگ قبر شاهان قاجاری را در کنار دیگر دیدنی های این موزه ببینید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما