ماندن در خانه آفتاب، راهنمای اقامت در خانه های تاریخی شهر یزد

رها کیانی 23:39 - 1398/03/21

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

بعید است ایرانگرد یا جهانگردی گذرش به یزد بیفتد و گشتی در بافت تاریخی این شهر نزند، بافت تاریخی خشت و آجری یزدبا ۷۰۰هکتار وسعت بزرگترین بافت خشتی جهان است. بافتی که همچنان زنده است و نفس می کشد. در این بافت کهنسال می توان مساجدی را که بایک گنبد فیروزه ای نشانه گذاری شده اند دید، بادگیرهای پرنقش و نگاری را که حضورشان همه جا حس می شود. از نظر گذرانده از تنگنای کوچه ها آشتی کنان گذشت و به دل شلوغ راسته بازار پر جنب و جوش یزد زد.

 راه های دیگری هم برای آن که از راز همزیستی معماری اصیل  شهر یزد با طبیعت اطرافش سر در بیاورید، هست. اقامت یک یا چند روزه در یکی از خانه های تاریخی یزد، شاید بهترین راه باشد. بایدشبی را در یکی از اتاق های سه یا پنج دری خانه های تاریخی یزدبگذرانید سحرگاه چشم تان را رو به نورهای رنگارنگی که از ارسی ها به داخل اتاق نشت کرده، باز کنید، صورتتان را با خنکی آب حوضی فیروزه ای رنگ صفا دهید و پای سفرهای از ترمه که با غذاهای خوش آب و رنگ ایرانی پر شده ، بنشینید تا بتوانید در بخشی از حس ساکنان این خانه ها شریک شوید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

رنگارنگ در دل کویر

 یزد یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران است. شهری تاریخی در دل کویر که خانه هایش معماری مخصوص به خود دارد. در این شهر کویریه خانه های تاریخی زیبایی وجود دارد که برخی از آن ها اقامتگاه هایی برای مهمانان و گردشگران شده است. یکی از این خانه های زیبا، خانه ملک التجار است که بیش از یک قرن قدمت دارد.

کجا بمانیم؟

در خانه بزرگان

در سال های اخیر بعضی از خانه های اعیانی - تاریخی تبدیل به اقامتگاه های سنتی شده اند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

در این جا به بعضی از این خانه های تماشایی اشاره کرده ایم.

 خانه ملک التجار: با اقامت در خانه تاجر سرشناس یزد، حاج عسگر شیرازی، اقامت در یک اقامتگاه شاهانه را تجربه خواهید کرد. خانه ملک التجار که ۱۲۰ سال قدمت دارد، یکی از اولین خانه های تاریخی یزد است که مرمت و تبدیل به اقامتگاه شد. در این خانه اتاق هایی برای اقامت در اختیارتان قرار می گیرد که نقاشی هایی به سبک نارنجستان قوام دیوارهایشان را پوشانده است و ارسی هایی پر از خرده شیشه های رنگی دارد که رو به قلب خانه یعنی حیاط باز می شود. افسانه ای ترین بخش این خانه اتاق های ویژه یا وی آی پی آن هستند که دیوارهایشان از نقاشی های اساتید شیرازی و خرده آینه های براق پوشانده شده اند.

 هتل فهادان: خانه ای که آقا شیخ مهدی عرب در اواسط عهد قاجار بنیانش را گذاشت، چنان بزرگ و زیباست که چشم فرنگی های ساکن یزد را گرفت و برای مدت ها ساختمان کنسولگری آلمان و فرانسه بود. به جز حیاط مفرح، اتاق های سه دری، یادگیرهای بزرگ و شاه نشین دلگشاء این خانه دیدنی های دیگری هم دارد، مثل غنات زیبای آن، خانه شیخ مهدی عرب بعدها و پس از آن که فرزندانش نام خانوادگی تهرانی ها را اختیار کردند، به «خانه تهرانی ها» معروف شد.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

هتل سنتی مهر: شاید بهترین دارایی این خانه برای گردشگرانی که به تماشای بافت تاریخی یزد آمده اند، دورنمای وسیع بام خانه به بافت تاریخی یزد باشد. از این بام می توان مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر و بخش قابل توجهی از بافت شهر را زیر نظر گرفت. خانه تاریخی مهر با دو حیاط اصلی و نارنجستان، بادگیری بلند و اتاق هایی متعدد در نزدیکی بزرگترین مراکز تجاری - سنتی یزد قرار دارد. هتل مهر در واقع خانه زرگر سرشناس یزدی است و کم و بیش ۲۰۰ سال عمر دارد.

هتل باغ مشیرالممالک: هتل باغ مشیر اگر چه در میان بافت تاریخی شهر قرار ندارد اما وسوسه گذراندن اوقاتی خوش در این باغ دل انگیز و باشکوه چشم را بر تمام تواقص ممکن می بندد. جذاب ترین بخش این باغ احتمالا عمارت میانی باغ است که در آن با انواع و اقسام اطعمه و اشربه ایرانی از مهمانان پذیرایی می شود، باغ مشیر در عهد ناصری توسط «میرزا فتح الله خان مشیرالممالک» ساخته شد و برای مدت ها تصمیمات سرنوشت ساز ش هر یزد در عمارت های همین باغ گرفته می شد.

 لب خندق: هتل لب خندق که یادگار خاندان طیبی است از دیگر گزینه های معرفی شده کوچکتر و دنج تر است. بنابراین اگر از تکلف و تشریفات فراری هستید برای اقامت در محله تاریخی «لب جال» سری به این خانه بزنید. اتاق های سه دری و فضاهای اقامتی این خانه دور دو حیاط جمع و جور اصلی و نارنجستان جمع شده اند. در بعضی از اتاق های این خانه را که باز کنید با رختخوابهایی پهن شده روی زمین، سماور و قوری آماده به خدمت، رو طاقچه ای هایی از ترمه و رادیوهای قدیمی روبه رو می شوید که برای آخرین بار احتمالا نمونه هایشان را در خانه پدر و مادر بزرگتان دیده اید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما