زیر آسمان اسفیدان، راهنمای گشت و گذار در روستای پلکانی اسفیدان در خراسان شمالی

رها کیانی 21:16 - 1398/03/27

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

استان خراسان شمالی منطقه ای خوش آب وهواست، مخصوصا با آن اقلیم کوهستانی و بخشی از جنگل های سرسبز و زیبای گلستان که در دلش قرار گرفته. همین طبیعت پر بار باعث شده که روستاهای بسیاری در این استان همچنان پر رونق باشند. روستای اسفیدان یکی از این روستاهاست که در شهرستان بجنورد قرار دارد و یکی از روستاهای بزرگ گردشگری استان است.

این روستا، در میان درهای زیبا قرار گرفته و اطرافش را کوه های مرتفعی احاطه کرده اند؛ روستایی با دره ها، آبشارها و قلعه های زیبا و نادر که در کمتر جایی می توان مشابهش را یافت. همه زیبایی این روستا به آثار طبیعی اش نیست. بنای تاریخی امامزاده نشان می دهد که قدمت این روستا به حدود هشت قرن قبل برمی گردد. البته باز مانده چند قلعه تاریخی در اطرافش، این قیمت را تایید می کند. یک نکته جالب درباره اسفیدان، چندین درخت صندل قدیمی در این روستاست که قطر تنه شان بیشتر از دو و نیم متر است. روستای اسفیدان با بافت تاریخی و پلکانی زیبا شما را هم مثل دیگر بازدید کنندگانش مجذوب خود خواهد کرد.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

چطور برسیم؟

همسایه بابا امان

از بجنورد به سمت مشهد راه بیفتید، در کیلومتر ۱۰ جاده و قبل از پارک ملی باباامان، وارد فرعی سمت راست جاده شده و پس از گذشتن از چند روستا به اسفیدان پرسید، کل مسیر آسفالت بوده و بهترین وسیله جهت رسیدن به مقصده وسیله نقلیه شخصی است، هر چند مسافربرهای شخصی هم از میدان آزادگان شهر بجنورد مسافران را تا روستا می برند، اما این تاکسی ها هنوز ساماندهی مناسبی نشده اند.

پله پله بر کوه

 روستای پلکانی اسفیدان، یکی از زیباترین روستاهای پلکانی استان خراسان است؛ روستایی تاریخی که طبق کاوش ها و تحقیقات قدمت آن به حدود ۱۰ سال پیش باز می گردد. این روستا درخت های کهن و فطوری دارد که دیدن آنها را در این سفر نباید از دست بدهید.

چه می بینیم؟

صندل وهينورد

اسفیدان یک روستای زیبای پلکانی است که علاوه بر این بافت پلکانی دیدنی های فراوانی دارد.

گشت و گذار در روستای اسفیدان را با دیدن درخت مشهور آن آغاز می کنیم.

درخت صندل: درخت صندل نماد روستای اسفیدان است. بنا به گفته قدیمی ترهای روستا در گذشته و حدود ۱۷ درخت صندل در روستا وجود داشته که به علت قرار گرفتن در مسیر رفت و آمد روستاییان و ناآگاهی آنها از اهمیت درختان، بیشتر آنها قطع شده و فقط دو درخت باقی مانده که قطر تنه هر کدام هم حدود ۶۵ ۲ متر است.

دره و چشمه هینورد: در شمال غرب روستا، درهای عمیق و طولانی به نام «هينورد» یا هین نبرد وجود دارد که باید حدود نیم ساعت از روستا تا آنجا پیاده روی کنید. در این دره چشمه ای زلال و پراب به همین نام وجود دارد که آب آن بعضی باغ های اطراف روستا را آبیاری می کند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

دره و آبشار بهارگاه: در جنوب غربی اسفیدان دره دیگری با نام بهارگاه وجود دارد؛ با چشمه های فراوان و یک آبشار دیدنی و سرسبز، در ابتدای این دره، زمینی تقریبا ۴۰هکتاری و تپه ماهوری به نام «موسو» وجود دارد که چند سال پیش به علت رانش زمین، باغ ها، خانه ها و درختان کهنسالش در دل خاک فرو رفت. این زمین از قطعات زمین اطرافش متمایز است.

قلعه های اسفیدان: در غرب روستا دیواری صخرهای تقریبا صافی قرار دارد که به «تاش قلعه» معروف است. روی این قلعه، دیوارهای سنگی و در میان أن تکه سفال های ساده نخودی و قرمز رنگ را می توان دید. علاوه بر این روی بعضی کوه های اطراف هم، آثار برج های سنگی قدیمی است که با مصالح سنگ و ساروج ساخته شده. معروف ترین آنها برج «شاری مالاق» و «قارقه» یا کلاغ در شمال غرب روستاست که پایه های آن هنوز باقی است

غارهای اسفیدان: در ضلع شمال غربی روستا بر بالای صخره نزدیک چشمه هينورد، کوهی به نام خزانه وجود دارد که در بالای آن غاری قرار دارد که به «خزانه راهه» معروف است. به گفته اهالی، در انتهای این غار دست کند چاهی وجود دارد که در قدیم به عنوان پناهگاه مورد استفاده قرار می گرفته، غار دیگری هم به نام «پیجت» یا «معصوم» وجود دارد که پر از آثار آهکی زیبای طبیعی است.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

 باغ های تماشایی: در اطراف روستای پلکانی اسفیدان باغ ها و مزارع زیادی وجود دارد. این روستاییان بیشتر کشاورز و باغدار هستند که بعضی از آنها دام هم نگهداری می کنند و بعضی دیگر زنبور و ماهی هم پرورش می دهند، مهم ترین محصولات اسفیدان گردو، سیب و سیب زمینی است که گردوی آن در کل استان معروف است. ماهی قزل الای آن هم بسیار خوشمزه است.

امامزاده محمدباقر: روستای اسفیدان یک امامزاده با نام امامزاده محمدباقر دارد. بنای امامزاده قدیمی است و گنبدی کوتاه دارد که به گفته اهالی از زمان دفن امامزاده بیش از یک هزار سال می گذرد، بر اساس گفته اداره میراث فرهنگی خراسان شمالی، بنای اولیه آرامگاه در قرن ششم هجری ایجاد شده، اسفیدان یک گورستان قدیمی دارد که در نزدیکی امامزاده قرار دارد، جهت گورها رو به مشرق است و گفته می شود، بعضی مرده ها به صورت عمودی دفن شده اند.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما