سفر به سرزمین پنیر، سفر به روستای لیقوان، روستایی که پنیرش در تمام ایران معروف شده

رها کیانی 20:48 - 1398/03/28

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

سفره صبحانه، استکان کمر باریک چای، نان سنگک داغ و پنیر لیقوان. این یکی از آشناترین تصاویر در صبحانه ایرانی است. انگار برای بعضی ها صبح شان بدون پنیر و مخصوصا پنیر لیقوان آغاز نمی شود. پنیری که یکی از محبوب ترین پنیرهای ایرانی است، نامش را از روستایی سرسبز به همین نام در دامنه های سهند گرفته.

نه فقط مراتع و چمنزارهای پر برکت منطقه که پشتکار و مهارت اهالی این روستا در پرورش دام و تولید پنیر مهم ترین محصول این روستا را عملی کرده، اصولا رونق تولید این پنیر باعث شده، نه تنها دامداری در این روستا از بین نرود که با پررونق تر شدن آن، جمعیت مهاجر آن پایین بیاید. این روستا حالا بیشتر از شش هزار نفر جمعیت و ۱۰۰ کارگاه کوچک و بزرگ تولید پنیر دارد. در کنار هزاران مسافری که هر تابستان برای گشت و گذار و خرید محصولات لبنی به آن س فر می کنند. البته نه فقط این پنیر خوشمزه و کارگاه های پنیرسازی که طبیعت خوش و خنک لیقوان هم مسافران را راهی این روستای زیبا می کند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

از مرتع تا پنیر

دامپروری، مهم ترین منبع درآمد مردم روستای لیقوان است و پنیر هم مهم ترین محصول آنها. این پنیر که از شیر دامهای همین منطقه درست مي شود، به دو روش سنتی و نیمه صنعتی تولید می شود، و مزه و بوی آن در سراسر ایران پیچیده است.

چطور برسیم؟

مسافران لیقوان

لیقوان از روستاهای بخش مرکزی شهر تبریز است و ساده ترین راه دسترسی به آن هم از شهر تبریز است.

در تبریز وارد بلوار ملکی شوید که از حوالی ورودی ائل گلی آغاز می شود. از آنجا به سمت خروجی باسمنج بپیچید. در جاده باسمنج بعد از دانشکده دامپزشکی در سمت چپ جاده و رستوران پرند در سمت راست، در فلکه بزرگ جاده، به سمت راست بپیچید تا وارد جاده لیقوان شوید. در این مسیر راهتان را به سمت جنوب و کنار رودخانه مهران رود ادامه دهید. بعد از روستاهای حاج عبدل و هربي با هر وی که به داشتن گل سرخ های معطر و خوش رنگ مشهور است و البته روستای بيرفي، به لیقوان می رسید، یک مسیر تقریبا ۳۸ کیلومتری که تقریبا ۴۵ تا ۵۰ دقیقه زمان می برد.

چه می بینیم؟

دامنه های پنیردار

اگرچه لیقوان، با پنیرش شناخته می شود اما آنقدر جاذبه دارد که بتواند دست کم برای یک روز شما را مشغول کند. هنگام رسیدن به روستا، کار تماشا را از همان اول و از آلاچیق ها آغاز کنید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

اقامت: به روستا که رسیدید، خودرو را در پارکینگ مجتمع تفریحی سهند لیقوان پارک کنید که درست در ورودی روستا قرار دارد. در این مجتمع می توانید زیر آلاچیق ها چادر بزنید که امکاناتی مثل گاز و برق هم دارد.

 اما اگر می خواهید در اتاق بمانید، مسئولان مجتمع برایتان اتاق پیدا می کشند، لیقوان روستای بزرگی است که در مسجد و چهار حسینیه دارد لیقوان سرویس بهداشتی هم دارد؛ یک مجموعه در مرکز روستا و یک مجموعه دیگر در مسیر خروجی لیقوان به سمت روستای سفیده خوان. در مجموعه دوم نماز خانه ای هم برای مسافران ساخته شده، در لیقوان حدود ۲۵۰ مغازه کوچک و بزرگ برای خرید وجود دارد، اما اگر طالب غذایی محلی هستید، آبگوشت لیقوان بسیار خوشمزه است که در پخت آن از گوشت تازه و سبزی محلی استفاده می شود.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

 بهترین راه، سفارش دادن به یکی از ساندویچی های روستا از شب قبل است، ليقوان پنج نانوایی هم دارد. انواع محصولات لیقوان را در مغازه های متعدد روستا و لبنیاتی های لیقوان که بیشتر در ورودی روستا قرار دارند، می توانید بخرید، برخی فروشندگان امکان بازدید از کارگاه های پنیرسازی را هم برای گردشگران فراهم می کنند.

 طبیعت: طبیعت سرسبز اطراف لیقوان مثل برکه گل باشی یا سر چشمه در حاشیه جنوبی روستا، دره «یارالی» در همسایگی دره لیقوان، بسیار تماشایی اند در ۱۰ کیلومتری جنوب روستا «چشمه آبگرم ایسی سو» قرار دارد. برای رسیدن به آن باید از روستای سقیده خوان بگذرید و حدود ۲۵ تا ۳۰ دقیقه در جاده آسفالت تا پای استخر آبگرم رانندگی کنید. لیقوان، چشم اندازهای زیبایی هم از قله های مرتفع و پربرف سهند به خصوص قله کمال دارد.

دیدنی های تاریخی: لیقوان یک روستای تاریخی هم هست، عمارت سنگی پاداش عمارت که در گذشته محل زندگی ارباب روستا بوده با معماری خاص و ستون های سنگی هنوز هم دیدنی است. آثار سنگی دیگری در گورستان قدیمی در غرب روستا قرار دارد که گفته می شود تاریخ پیش از اسلام دارند. دو شیر سنگی که حالا در مقابل مدرسه شهید باهنر در مرکز روستا قرار گرفته، از این نمونه اند، پل حاجی سالار در قسمت شرقی روستا هم دیدنی است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما