تکیه بر کوهساران، راهنمای سفر به روستای ییلاقی ونایی در شهرستان بروجرد

رها کیانی 21:09 - 1398/03/29

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

در فصل تابستان یکی از لذت بخش ترین تفریحات این است که منطقه ای خنک پیدا کنید و در سفری به آنجا یکی دو روز را از گرمای تابستان رهایی یابید. مخصوصا اگر سفر به مناطق روستایی باشد و بتوان از هیاهوی شهرها هم خلاص شد که دیگر چه بهتر، خوشبختانه به یمن وجود رشته کوه های البرز و زاگرس در ایران می توان روستاهای ییلاقی متعددی را سراغ گرفت که هوای معتدل و خنک شان در تابستان نعمت است.

 روستای ونایی در استان لرستان چنین آب و هوایی دارد و نزدیکی اش به زاگرس، آن را به یکی از مقاصد گردشگری تبدیل کرده است. البته راه دسترسی مناسب هم در این انتخاب گردشگران بی تاثیر نبوده و علاوه بر بروجردی ها که در نزدیکی این روستا سکونت دارند، گردشگرانی از سایر نقاط کشور هم از هوای خوب و مناظر زیبای این روستا بهره می برند. سفری دو روزه به این منطقه می تواند، خستگی یک هفته پرمشغله را از تن و ذهن شما دور کند، اگر میل به کوهنوردی هم دارید، که دیگر چه بهتره کوههای اطراف این روستا محل خوبی برای این ورزش است.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

چطور برسیم؟

چهارساعته از تهران

شهر بروجرد در ۳۷۰ کیلومتری تهران، ۳۵۰ کیلومتری اصفهان و ۴۳۰ کیلومتری اهواز قرار دارد. ونایی در استان لرستان و در نزدیکی بروجرد واقع شده است.

از تهران: از هر یک از آزادراه های تهران - قم یا تهران - ساوه که خود را به سلفچگان برسانید باید در ادامه وارد مسیر اراک شوید و ۴۰ کیلومتر بعد از اراک، سه راهی توره را به سمت چپ بروید تا به بروجرد برسید.

 از اهواز: اگر می خواهید از گرمای خوزستان به این منطقه ییلاقی بیایید، باید به اندیمشک رفته و وارد آزادراه خرم آباد شوید و بعد از خرم آباد مسیر مستقیم را به طرف بروجرد ادامه دهید.

از اصفهان: وارد جاده نجف آباد شوید و بعد از پشت سر گذاشتن تجف اباد. داران، اليگودرز و دورود در محل پلیس راه «چالانچولان» سه راهی را به سمت راست بپیچید و به بروجرد وارد شوید.

 از همدان: مسیر ۱۵۰ کیلومتری همدان تا بروجرد، از شهر ملایر می گذرد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

در میان دو کوه

مزارع و کشتزارهای اطراف روستای ونایی نشان از شغل مردمان این روستا دارد. این روستای زیبا که در 15 کیلومتری شهر بروجرد واقع شده، در میان دو کوه بلند فرار گرفته و اگر علاقه به کوهنوردی دارید، می توانید خود را برای یک کوهنوردی جذاب آماده کنید.

چطور بگردیم؟

بر اوج شهر

روستای ونایی در ۱۵ کیلومتری غرب بروجرد است و یک جاده آسفالته شما را به آنجا خواهد رساند. روستای زیبای ونایی در میان کوه ها قرار گرفته و طبیعت زیبا و بی نظیری دارد

از بروجرد تا ونایی: مسافرانی که از تهران، اصفهان با اهواز به بروجرد می آیند، باید از کمربندی یا داخل شهر خود را به انتهای غربی بروجرد رسانده و وارد میدان نواب در کنار تپه معروف چغا شوند. مسافرانی هم که از سمت همدان و ملایر می آیند، بعد از اولین میدان به میدان نواب خواهند رسید. در این میدان یک جاده ۱۵ کیلومتری شما را به روستای وتایی خواهد رساند. در این ۱۵ کیلومتر، شما از ارتفاع یک هزار و ۶۰۰ متری تپه چغا به روستای مرتفع و دو هزار متری ونایی خواهید رسید.

روستاگردی: ونایی در میان دره ای بین دو کوه بلند «یر آفتاب» و «گرین» قرار دارد و کوهنوردانی که قصد صعود به قله های متعدد گرین در زاگرس را دارند، مسیرشان را از این روستا آغاز می کنند، کوهپایه های مجاور روستا هم مناسب پیاده روی های سبک و خانوادگی است.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

در اطراف روستا چشمه های متعددی در دامنه کوه می توان دید که رودها و تفرجگاه های فرحبخشی را به وجود آورده اند، آب آشامیدنی شهر بروجرد از همین چشمه ها تامین می شود. اگر وقت بیشتری بگذارید، می توانید از تماشای آبشار ونایی و قلعه تاریخی روستا هم لذت ببرید. قلعه ونایی بر فراز تپه ای مرتفع احداث شده و آبشار ونایی هم در جنوب غربی روستاست.

 برای رفتن به آنجا باید از بلدهای محلی کمک بگیرید. همچنین اگر اهل کوهنوردی هستید می توانید با کمک محلی ها به غار «مردآزما» بروید، معروف ترین سوغاتی ونایی، خیارشورهای خوشمزه اش است. سایر محصولات جالیزی و همچنین دوغ و کره و محصولات لبنی روستا را هم از دست ندهید. البته شیرهای محلی را حتما قبلا از مصرف بجوشانید تا خطر تب مالت برطرف شود.

گردش در بروجرد: در شهر بروجرد می توانید به تماشای مسجدجامع ۱۳۰۰ ساله (محله دودانگه)، امامزاده جعفر (خیابان جعفری)، تکیه موثقی –(خیابان تختی) و بازار بروجرد بروید، صنایع ورشو معروف ترین سوغات بروجرد است. همچنین در تپه چغا (ابتدای جاده و تایی می توانید چشم انداز زیبایی از شهر بروجرد را ببینید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما