ماه نو در روستای سرخ، راهنمای گردش در عید فطر روستای ابیانه

رها کیانی 22:06 - 1398/03/31

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

بعد از افطار بچه ها، در دسته های چند نفری به در خانه اهالی محله می رفتند. در می زدند، شعر می خواندند و آجیل و شیرینی می گرفتند. می گویند این رسم و بازی، معروف به «هوم بابا» یادگاری از فرزندان حضرت فاطمه ام بود که بعد از افطار به در خانه پیامبر ما می رفتند و س وره شمس را می خواندند و جایزه می گرفتند. اگرچه کودکان ابیانه ای دیگر چنین مراسمی ندارند، اما ابیانه ای ها همچنان به یاد قدیم به کودکان شان که در دورهمی های بعد از افطار سوره یا شعر بخوانند، شیرینی با آبنبات می دهند.

 ابیانه، یکی از شناخته شده ترین روستاهای مقصد گردشگری ایران است. روستایی سرخ و زیبا که پایبندی به سنت هایش محدود به معماری ساختمان ها با لباس زیبای مردم اش نیست. بلکه هنوز برخی مراسم خاص گذشته شان را حفظ کرده اند. مراسمی مثل پذیرایی با شیرینی و شربت از مسافران به خاطر آمدن عید فطر و رویت هلال ماه نو با خواندن نماز عید فطر، وقتی صدای دعا در تمام روستا طنین انداز می شود.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

راه کوتاه تا ابیانه

آزاده راه: از تهران وارد آزادراه کاشان - نطنز شوید، حدود ۲۰ کیلومتر بعد از سایت اتمی نطنز یا به قول مردم محلی نهم آباد» در سمت راستتان یک تابلوی سبز رنگ می بینید که مسیر روستا را نشانتان می دهد. از این فرعی تا ابیانه ۴۰ کیلومتر فاصله دارید. اگر هم از جنوب آزادراه اصفهان - تهران به ابیانه می روید، بعد از نطنز، وارد جاده قدیم کاشان - نطنز شوید و بعد از ۲۰ کیلومتر به سر پل هنجن» می رسید که ابتدای جاده منتهی به ابیانه است

 جاده قدیم: یک راه دیگر هم برای رسیدن به ابیانه دارید. در جاده قدیم کاشان - نطنز و در ۵۰ کیلومتری کاشان و ۲۰ کیلومتری نطنز، جادهای فرعی به سمت غرب منشعب می شود که پس از حدود ۲۲ کیلومتر و عبور از روستاهای هنجن، «یارنده، «كمجان»، «برز» و «طره» شما را به ابیانه می رساند.

نماز در ابیانه

یکی از مهم ترین نکاتی که در سفر به ابیانه به آن برمی خورید، لباس و پوشش محلی مردمان آن است. بسیاری از جوانان ابیانه با اینکه دیگر در این روستا ساکن نیستند، اما وقتی برای عید فطر یا هر مناسبت دیگری به روستا می آیند، حتما لباس محلی خود را می پوشند.

پوشش سنتی زنان در این روستا، با رنگ های شاد و روسری های بلند و زیبایشان، از جمله میراث ناملموس در این روستا محسوب می شود. در این تصویر زنان را با پوشش سنتی شان در حال اقامه نماز عید فطر می بینید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

کجا بگردیم؟

گردش در روستای تماشایی

در تعطیلات عید فطر، مثل دیگر روزهای تعطیل، ابیانه شلوغ می شود و به دلیل گنجایش کم پارکینگی روستای نیروی انتظامی خودروها را در چند کیلومتری روستا متوقف می کند و باید تا روستا پیاده بروید.

مهم ترین مراسم روز عید فطر ابیانه ، در مصلای روستا برگزار می شود.

مراسم عید فطر: برای خواندن نماز عید فطر به مصلای ابیانه بروید که در کنار گورستان روستا قرار دارد. اهالی ابیانه، هم قبل و هم بعد از نماز عید فطر، بر سر قبور اموات شان می روند و دعا می خوانند و نذری می دهند. در محل ورودی مصلی میزهایی قرار داده می شود تا اهالی نذوراتشان را روی آن قرار دهند و مهمانان و نماز خوانان بعد از نماز روزه شان را افطار کنند، غیر از نماز و نذورات بعد از آن، تقریبا مراسم دیگری مرتبط با ماه رمضان در روستا باقی نمانده. البته چند سالی است که اهالی و مهمانان روستا در میدان پالیزه، برای اجرای بازی های محلی مثل طناب کشی و شنیدن موسیقی محلی دور هم جمع می شوند.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

بافت قدیم: تمام روستا، به خصوص بافت سنتی اش دیدنی است، می توانید از بیرون، این خانه های زیبا را تماشا کنید و اگر صاحبخانه اجازه داد، وارد حیاط شوید و عکس بگیرید. بافت قدیمی، خانه های روستایی با ایوان های بلند و مشبک های زیبا، مسجد جامع با منبر و محرابی هزار ساله، زیارتگاه امامزادگان یحیی و عیسی از فرزندان امام موسی کاظم(ع)، مساجد تاریخی و زیبای روستا در مسیر «راسته» از دیدنی ترین نقاط روستا هستند.

لباس مردم ابیانه: لباس های ابیانه ای، چه زنانه و چه مردانه در تمام ایران معروف است. لباس مردان روستا با گذشت زمان تغییر بسیاری کرده و امروز شامل شلواری سیاه و گشاد. قبایی رنگارنگ و گلدوزی شده است. لباس زنان هم دامنی سیاه و پرچین و روسری های گلدار با رنگ های شاد می شود که به آن «چارقد» می گویند، این لباس ها را می توانید بر تن سالمندان روستا ببينيد اگر می خواهید فرهنگ ابیانه را بهتر بشناسید، به موزه مردم شناسی البیانه سری بزنید.

طبیعت ابیانه: اگر چه در فصل تابستان، طبیعت ابیانه هم کمی خشک می شود، اما می توانید در بیرون از ابیانه گردش کنید و با یک پیاده روی یک ساعته ثا زیارتگاه «بی بی زبیده» با «هبنزا» در جنوب شرقی روستا بروید، چندین اثر تاریخی هم در اطراف روستا وجود دارد.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما