آرامگاه آرام دشت، راهنمای بازدید از برج تاریخی لاجیم در سوادکوه

رها کیانی 21:05 - 1398/04/04

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

سوادكوه منطقه ای است سرسبز و کوهستانی در حدفاصل منطقه سرسبز خزری و منطقه کوهپایه ای جنوب البرز، کوهستانی که در این فاصله قرار گرفته، سبز است و ییلاقی و البته با آب و هوایی مطبوع که از طراوت جنگل های هیرکانی شمال هم بهره می برد. صدای شرشر رودخانه های پر آب و آبشارهای بلند، لذت گشت و گذار در این منطقه را بیشتر می کند. طبیعت خوب و سرسبز این منطقه از دیرباز باعث شده که این منطقه از ایران برای سکونت محبوب و پرجمعیت باشد.

به همین دلیل آثار تاریخی هم در این منطقه فراوان است؛ برج لاجیم در کنار روستایی به همین نام قدمت این برج که نمونه های مشابهی در نقاط دیگر استان مازندران هم دارد به قرون چهارم و پنجم هجری برمی گردد. روستای کوچک لاجیم در نزدیکی جاده فیروزکوه، شهرت خود را مدیون این برج تاریخی است. برجی که آثار به جامانده از برج و بارویی قدیمی در نزدیکی اش نشان می دهد. در زمانی ساخته شده که لاجیم به این کوچکی و آرامی هم نبوده است.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

چطور برسیم؟

فیروزکوه آشنا

برای تماشای برج لاجیم، باید تا روستای لاجیم در نزدیکی جاده فیروزکوه بروید.

مسیر اول: از تهران وارد جاده فیروزکوه شوید و تا زیرآب پیش بروید. وارد زیر آب شوید و در میدان اصلی شهر، با دیدن تابلوی روستای لاجیم، به سمت راست بپیچید. از زیر آب تالاجیم ۲۷ کیلومتر راه فرعی در پیش دارید که در بعضی نقاط خاکی می شود و حدود ۴۵ دقیقه در راه خواهید بود.

 مسیر دوم: از ساری به سمت کیاسر رفته و در سه راهی تاکام مسیر سمت راست را در پیش بگیرید و سه کیلومتر جلوتر دوباره به سمت راست بپیچید و وستان را هم رد کنید تا به روستای لاجیم برسید. طول این مسیر ۵۳ کیلومتر است و حدود یک ساعت و نیم در راه خواهید بود.

برج و روستا

بنای آرامگاهی کنار روستای لاجیم برجی است زیبا و مخروطی شکل که گنبدهایی به خط پهلوی بر خود دارد. گرچه عمده شهرت روستای لاجیم به خاطر فرار گرفتن در کنار این برج تاریخی است اما خود این روستا و طبیعت اطراف آن هم بسیار دیدنی است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

چه می بینیم؟

بر فراز تپه سبز

برای تماشای برج لاجیم باید از روستا خارج شوید، سپس به یک دشت تقریبا سر سبز می رسید که برج بر فراز آن ساخته شده است. دیدن برج لاجیم مهم ترین بخش گشت و گذار در این سفر است. البته می توانید سری هم به طبیعت اطراف روستای لاجیم بزنید.

برج لاجیم: روستای زیبای لاجیم، بخش زیادی از شهرتش را مدیون برج تاریخی اش است؛ اثری متعلق به قرون چهارم و پنجم هجری، این برج یک بنای آرامگاهی است و بنابر متن کتیبه های آن، مدفن یکی از امرای محلی است. اگرچه بعضی از افراد محلی به اشتباه آن را مدفن امامزادهای به اسم امامزاده عبدالله میدانند.

 این بنای ساده با گنبدی مخروطی شکل، نمونه های مشابهی در دیگر نقاط مازندران مثل برج رادکان کردکوی دارد. ورودی بنا در سمت شرق قرار دارد و پایه گنبد به وسیله یک ردیف تاق تزئین شده است و در زیر آن مهم ترین بخش این بنا قرار دارد. دو کتیبه آجری با خطوط پهلوی ساسانی و کوفی، دو کتیبه ای که در بخش بالایی برج نصب شده اند، گفته می شود، اهمیت کتیبه پهلوی این برج آن است که نشان میدهد، خط و زبان پهلوی در این منطقه از ایران، دست کم تا این قرون مورد توجه و استفاده بوده است.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

روستای لاجیم: روستای لاجیم یکی از روستاهای خوش آب و هوای نزدیک به جاده فیروزکوه است، این روستا هم یک مسجد بزرگ دارد و هم تاتوایی و بقالی، می توانید در بافت سنتی روستا و در کوچه باغ های اطراف روستا گردش کنید. .

 دیدنی های سواد کوهی: حالا که تا این منطقه از سوادکوه آمده ایده جاذبه های دیدنی بسیاری برای تماشا دارید، پارک جنگلی جوارم، غار اسپهبد خورشید و تنگه دراسله در دو آب و همین طور دریاچه شورمست در نزدیکی پل سفید از شناخته شده ترین جاذبه های این بخش از جاده فیروزکوه هستند.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما