باغ شاعر سبک اصفهان، راهنمای بازدید از آرامگاه صائب تبریزی در شهر اصفهان

رها کیانی 21:09 - 1398/04/05

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

تقدیر میرزا محمدعلی صائب تبریزی که در حدود سال ۱۰۰۰ه. ق در تبریز زاده ش ده بود، آن بود که ۹۹۰ کیلومتر دورتر و در شهر اصفهان به خاک سپرده شود. صائب تبریزی معروف به «میرزاصائب» از معروف ترین شاعران عصر صفوی و چهره شاخص مکتب اصفهان با سبک هندی در شعر فارسی است. پدرش تاجر و خانواده اش جزو هزار خانواری بود که به دستور ش اه عباس اول از تبریز به اصفهان کوچ کردند و در محله عباس آباد اصفهان ساکن شدند. او شاعر پرسفری بود.

پس از سفر به مکه و مدینه، راهی مشهد شد و به عزم تماشای سرزمین هندوستان، چند س ال در هند و هرات و کابل ماند. پس از سفرهای بسیار س اکن اصفهان شد و شاه عباس دومه لقب ملک الشعرایی به او داد. او حدود ۸۰سال زندگی کرد و در نهایت در همین شهر و در باغ شخصی اش به خاک سپرده شد حالا محله تاریخی «قتبان» اصفهان بیش از ۳۴۰ سال است که میزبان شناخته شده ترین شاعر سبک هندی است. شاعری که به چکامه سرای تک بیت ها هم معروف است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

چطور برسیم؟

همسایه نهرنیاصرم

آرامگاه صائب تبریزی، در کنار مادی یا نهر نیارم و در خیابانی که به نام او نامگذاری شده قرار دارد.

مسیر اول: اگر بخواهید پس از قدم زدن در کنار زاینده رود به آرامگاه صائب بروید، باید به سمت پل فلزی بروید و از آنجا هم به سمت شمال، وارد خیابان دکتر بهشتی شویده سمت چپ تان خیابان عباس آباد است و سمت راست نان هم خیابان صائب که باید وارد آنجا شوید. در ابتدای خیابان صائب، مرکز تحقیقات آموزشی صائب قرار دارد، در امتداد همین خیابان و در سمت راستتان، بعد از خیابان آتش، آرامگاه صائب را می بینید.

 مسیر دوم: وارد خیابان مطهری شوید، از آنجا به سمت غرب بروید تا روی پلی شیری رنگ بروید که روی مادی ناصرم کشیده شده، این پل در تقاطع خیابان صائب و مطهری قرار دارد، به دلیل آنکه خیابان صائب یک طرفه است، این مسیر برای کسانی که از خودرو شخصی استفاده می کنند، راحت تر است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

آرامگاه سبک اصفهان

مقبره صائب تبریزی در اصفهان، بنایی است متعلق به حدود 50 سال پیش که نقشه آن را حسین معارفی اصفهانی طراحی کرده است. این پروژه با نظارت محسن فروغی فرزند ذكاءالملک فروغی آغاز می شود و ساخت و بازسازی آن در اواخر دهه ۱۳۴۰ خورشیدی حدود ۷۰۰ هزار تومان هزینه داشته که یک هشتم آن را اصفهانیان علاقه مند و بقیه را انجمن ملی مفاخر ایران پرداخت کرده است.

چه می بینیم

من همان ذوقم!

در سفر به اصفهان، دیدار با مقبره شاعر بزرگ ایران صائب تبریزی را حتما در دستور کار خود قرار دهید.

آرامگاه صائب، باغ خصوصی این شاعر بوده که با عنوان «تکیه» شناخته می شود. باغی که در طول تاریخ با مادی نیاصرم سیراب می شد، در دوران زندیه و قاجار تخریب می شود تا اینکه در دوره پهلوی بازسازی می شود. باغ و آرامگاه صائب از موقوفات مسجد «لنبان» هستند که خود اثری صفوی است .

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

 تندیس و باغ: اگر چه آرامگاه صائب تبریزی در دوره پهلوی ساخته شده اما حال و هوایی صفوی دارد. سردیس صائب که در ورودی آرامگاه بر پایهای قرار گرفته، در سال ۱۳۸۱ مرمت شده است. در پشت تندیس صائب، حوض بزرگی با آب نمای زیبا ساخته شده که شبیه حوض عمارت چهلستون است. در امتداد آن هم درختهای سرو بلند قرار دارند. در مقابل حوض هم ایوانی بزرگ ساخته شده که تقریبا دو متر از سطح باغ بلندتر است. سرستون های ایوان قوس های جناغی دارند و زیر سقف، با طرح شطرنجی آینه کاری شده است

مقبره: در وسط ایوان سنگ مزار صائب قرار دارد، یک سنگ مزار قدیمی از یک قطعه سنگ مرمر یکپارچه یزدی، سنگ مزار، کتیبه ای شامل یک مطلع و یک مخزل از صائب است، روی سنگ می توانید این مطلع را به خط محمد صالح اصفهانی خوشنویس مشهور دوران صفوی بخوانید. محو کی از صفحه دل ها شود آثار من أمن همان نوقم که می یابند از گفتار منه بالای مقبره صائب دو قبر دیگر وجود دارد که یکی متعلق به فرزند و دیگری متعلق به نوه اوست.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما