نگارستان ملی، راهنمای گشت و گذار در موزه هنرهای ملی ایران

رها کیانی 21:20 - 1398/04/06

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

باغ و عمارتی که بیش از ۲۰۰ سال قبل به فرمان فتحعلی شاه قاجار به عنوان قصر ییلاقی ساخته شد، مجموعه وسیعی بود که در طول این دو قرن بخش هایی زیادی از آن جدا و تخریب شد و کاربری های دیگری پیدا کرد. اما هنوز بخش هایی از این عمارت زیبای تاریخی باقی مانده است. از جمله عمارتی که در دوره قاجار حوضخانه باغ نگارستان شناخته می شد و در جنوبی ترین قسمت قصر و باغ نگارستان قرار داشت. این مجموعه امروز با نام موزه هنرهای ملی شناخته می شود و در داخل حیاط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد.

این موزه در سال ۱۳۰۹ خورشیدی با تلاش حسین طاهرزاده بهزاد که خود هنرمندی بزرگ بود، شکل گرفت. به این ترتیب، به فقط یکی از عمارت های زیبای نگارستان تاریخی حفظ شد که بخشی از آثار هنری - تاریخی ایرانی هم در دلش قرار گرفت تا آنها هم از گزند حوادث مصون بمانند. حالا بخشی از آثار زیبای هنر ایرانی از معرق و مینیاتور گرفته تا قلمزنی و مینا کاری در این موزه برای تماشا قرار دارد.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

چطور برسیم؟

در حوالی بهارستان

برای بازدید از موزه باید به میدان بهارستان بروید و از خیابان کمال الملک وارد ساختمان وزارت ارشاد شوید. اگر در حوالی میدان خواستید نشانی را از اهالی بپرسید، می توانید سراغ باغ نگارستان را بگیرید؛ چون این موزه در دل باغ نگارستان قرار دارد. بعد از تحویل کارت شناسایی در ورودی ساختمان و رد شدن از گیت های ورودی وزارت ارشاد می توانید به دیدن موزه بروید.

خانه بزرگان هنر

موزه هنرهای ملی ایران ساختمانی باقیمانده از مجموعه قصر و کاخ باغ نگارستان است. عمارتی زیبا و تماشایی که آثار متنوعی از نقاشي، خاتم، معرق و منبت از اساتید بزرگی مثل حسین بهزاد. علی اکبر صنعتی و محمد حسین صنيع در دلش جای داده است. این موزه که در میدان بهارستان تهران قرار دارنده پر است از اشیای زیبا و تاریخی که دیدن آنها را نباید از دست داد.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

چه می بینیم؟

کوچک و تماشایی

موزه امروزی هنرهای ملی، حوضخانه باغ نگارستان بود، اما از ۵۰ سال پیش قسمتهایی به ساختمان موزه اضافه شد و حوض آن برداشته شد تا به شکل امروزی در آمد.

وقتی وارد فضای ساختمان موزه می شوید، شاید در نگاه اول وسعت موزه کم باشد، اما اشیای بسیار تماشایی دارد.

مینیاتور: دیوارهای گچبری موزه پر است از مینیاتورهایی از اساتید مختلف ایرانی، تابلوهای نفیسی که بیشترشان با نقاشی با تذهیب و همین طور قاب خاتم تزئین شده اند، این یعنی یک تابلو، کار مشترک چند هنرمند است. موضوع بیشتر مینیاتورها هم شعرهای معروف با داستان های معروفی مثل لیلی و مجنون، خسرو و شیرین، شیخ صنعان و دختر ترسا و يوسف و زلیخا است.

معرق و منبت: یکی از دیدنی ترین مجموعه های موزه، مجموعه معرق و منبت آن است. میزهای چوبی عسلی، میز هفده کشویی، میزهای ناهارخوری با صندلی هایی از روکش زری و مخمل، میز تخته نرد، صفحه شطرنج، پاراون، بوفه، منبر هشت پله ای و قاب عکس نمونه هایی از این آثار هستند. بعضی از اشیای معرق و منبت درون ویترینی چوبی و قدیمی قرار گرفته اند که با رویه منبت، معرق و نقاشی تزیین شده است. تعدادی هم تابلوی معرق برجسته با موضوعاتی مثل گل مرغ کنار دیوارها خواهید دید که بسیار زیبا هستند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

خاتم کاری: اشیای نفیس خاتم کاری شده را هم گوشه و کنار موزه خواهید دید. اشیایی مثل میز تحریر، کمد و گنجه، رحل قرآن، میز و صندلی آرایشی، جای سوزن و کبریت، قاب عکس و جلد آلبوم زیبا و حیرت انگیز.

قلمزنی و کاشیکاری: انواع بشقاب، گلدان، صراحی و کاسه های نقره قلمزنی را که اندازه تقریبا کوچکی دارند و درون ویترین های شیشهای قرار دارند، می بینید. هنر کاشیکاری هم روی بعضی اشیای موزه از جمله میزها به چشم می خورد، میزهایی با رویه کاشی و سرامیک که با نقاشی با خطاطی تزیین شده اند.

زیرلاکی و پارچه های ابریشمی: در بعضی ویترین ها هم می توانید اشیایی با نقاشی زیرلا کی پیدا کنید؛ مثل قلمدان، قاب آیینه و جلد آلبوم. از دیگر اشیای موزه می توان به قالیچه های قدیمی دست بافت و پارچه های ابریشمی و زری بافی با طرح های سنتی اشاره کرد.

سفال و مینا کاری: ظروف سفالی لعاب دار زیبا هم بسیار دیدنی اند. ظروف طرحداری که با دست نقاشی شده اند و رنگ های سبز و آبی فیروزهای دارند. ظروفی مثل گلابپاش، شمعدان، گلدان و بشقاب نمونه های این ظروف سفالی هستند، ظروف و وسایل مینا کاری مثل انواع جعبه و سرویس قهوه خوری هم از دیدنی های این بخش هستند.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما