با پیچ و خم رود سپید، راهنمای گردش در مسیر رودخانه سفید رود، از کردستان تا گیلان

رها کیانی 21:02 - 1398/04/15

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

حتما در یکی از سفرهای تان به استان گیلان، دریاچه زیبای سد سفید رود را در منجیل دیده اید و از منجیل تا خزر هم جریان سیال رودخانه پر آب سفید رود را در کنار جاده دنبال کرده اید. اما شاید ندانید این رودخانه زیبا و تماشایی با ۷۰۰ کیلومتر طول، بعداز کارون، دومین رود بلند ایران است.

سرشاخه اصلی سفیدرود، رود قزل اوزن است که از استان سرسبز کردستان سرچشمه می گیرد و سپس بخش هایی از استان زنجان و حتی آذربایجان شرقی و اردبیل را سیراب می کند و در منجیل، آب رودخانه کوچکتر شاهرود را، که از طالقان و الموت به سمت گیلان جاری است، در بر گرفته و به سمت دریای خزر تغییر مسیر می دهد. البته نام خود را هم همزمان به سفید رود تغییر می دهد.

سفید رود در این مسیر طولانی و پرپیچ و خم، از اقلیم های متعددی عبور می کند که البته بیشترشان آب و هوایی نسبتا خنک دارند و مناسب سفرهای تابستانه اند. اگر با سفید رود همسفر شوید، علاوه بر تماشای این رودبلند از سرشاخه تا انتها آثار تاریخی متعدد و جلوه های گوناگون طبیعت کوهستانی پنج استان مختلف را هم تجربه خواهید کرد.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

چطور برسیم؟

شروع از دیواندره

با توجه به طولانی بودن مسیر و وجود جاذبه ها در نقاطی دور از شهرهای بزرگ، برای این سفر باید از خودروی شخصی استفاده کرد. از آنجا که در طول سفر از بیجار عبور خواهید کرد، پس توصیه می کنیم که از یکی از دو مسیر سنندج با سقز خود را به دیواندره برسانید تا در مسیر تکراری حرکت نکنید.

دیواندره از مسیر سنندج: این مسیر برای تهرانی ها و اهالی مرکز مناسب است. سنندج در ۵۰۰ کیلومتری تهران است و از مسیر تهران - همدان - سنندج يا هر مسیر دیگری که به سنندج رسیدید، باید در شمال شهر سنندج وارد جاده دیواندره شوید تا بعد از ۹۰ کیلومتر به سنندج برسید.

 دیواندره از مسیر سقز: این مسیر برای آذربایجانی ها مناسب است، تبریزی ها از مسیر میاندوآب و بوکان و ارومیه ای ها از مسیر مهاباد و بوکان، به سقز خواهند رسید. بقیه ساکنان منطقه هم از میانه راه، می توانند وارد مسیر شوند. دیواندره در ۸۵ کیلومتری شرق سقر قرار دارد.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

۷۰۰ کیلومتر زیبایی

می گویند تمدن از کنار آب ها شروع شده.این راند فقط از تاریخ که از مرکز جمعیتی در کنار رودخانه های بزرگ ایران هم می توان فهمید رودخانه سفیدرود دومین رود بزرگ کشورمان است و در طول تقریبا ۷۰۰ کیلومتری که تا دریای خزر می پیماید نه فقط شهرهایی را در نزدیکی اش شکل داده که زیبایی هایی بکر و چشم نوازی راهم شکل داده است.

بیشتر بدانید

قصه پرتاب

سرشاخه رودخانه قزل اوزن یا به فارسی «طلای روان» در نزدیکی دیواندره است و برای رسیدن به دیواندره می توان از یکی از سه مسیر سنندج، سقز و یا بیجار استفاده کرد. پس از کارون، سفیدرود با حدود ۷۰۰ کیلو مشر، دومین رودخانه بلند ایران است. در واقع وقتی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود در تنگه منجیل به هم می رسند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

این رودخانه پرآب متولد می شود. شاخه اصلی با همان قزل اوزن از کوههای چهل چشمه کردستان و حوالی شهرهای «بیجار» و «دیواندره» سرچشمه می گیرد و بعد وارد استان زنجان می شود. در واقع این رودخانه در بار وارد استان زنجان می شود، یک بار از حوالی «شهر گرماب» و در نقاط مرزی آن با استان کردستان، بعد از آن رود، به سمت شمال غربی و شهر میانه در استان آذربایجان شرقی می رود و بعد دوباره از شهرستان طارم وارد استان زنجان می شود، تا آنکه در نهایت وارد تنگه منجیل می شود.

 شاخه دیگر با - همان رودخانه شاهرود، از ارتفاعات البرز جنوبی سرچشمه می گیرد و بعد از گذشتن از منطقه الموت و طالقان از سمت شرق در تنگه منجیل به قزل - اوزن می پیوندد تا در نهایت سفیدرود در پیچ و خم دردهای البرز شمالی به دریای خزر بریزد. اگرچه این نام هاء اسامی اصلی مرتبط با سفیدرود هستند، - اما در این مسیر پر پیچ و خم، چندین رودخانه کوچک و بزرگ دیگر هم به آنها می پیوندند تا چنین رودپر آبی ساخته شود؛ رودخانه ای که در هر منطقه - به نام محلی نامیده می شود.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما