سفر به ته دره، راهنمای گشت و گذار در دره شمخال شهرستان قوچان

رها کیانی 21:10 - 1398/04/18

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

تابستان که از راه برسد. دره پیمایی یک برنامه طبیعت گردی منحصر به فرد به حساب می آید، به ویژه اگر این دره در وسط جنگل های آرس باشد و یک رودخانه هم از وسط آن عبور کند، پیشنهاد ما برای یک برنامه مناسب روزهای گرم تابستان، سفر به دره شمخال در دل کوهستان هزار مسجد در خراسان رضوی است؛ مخصوصا اگر از یکی از ش هرهای ایران برای زیارت راهی استان خراسان رضوی و شهر مشهد شده اید.

 این گزینه بسیار مناسب است. این کوهستان که از حاشیه شمالی مشهد شروع می شود و تا شهرستان قوچان ادامه دارد. یکی از دیدنی ترین و در عین حال بکر ترین کوهستان های کشور است. شهرهای درگز، کلات نادری، چناران و نوخندان هم در حاشیه همین کوهستان قرار دارند. شمخال یک دره پر پیچ و خم ۱۸ کیلومتری است که از روستای شمخال در منطقه در بادام نزدیک ش هر باجگیران آغاز می شود و تا روستای محمد تقی بیک در منطقه درونگر ۴۰ کیلومتری شمال غربی شهر درگز ادامه پیدا می کند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

چطور برسیم؟

در جاده مرزی

برای رسیدن به این دره باید اول به شهر قوچان بروید و بعد وارد مسیر قوچان - باجگیران شوید.

خودروی شخصی: از قوچان تا ابتدای جاده حدود دو کیلومتری روستای شمخال،۶۵ کیلومتر راه است. جاده تاروستای شمخال آسفالت استه سه، چهار کیلومتر مانده به باجگیران، خروجی شمخال را در سمت راست تان می بینید. می توانید خودروی تان را در پارکینگ های روستای شمخال بگذارید.

وسایل نقلیه عمومی: می توانید تا قوچان بروید و از تاکسی های آنجا بخواهید که شما را به روستای شمخال در ورودی دره برساندو برای عصر همان روز یا روز بعد، در خروجی دره؛ یعنی در منطقه درونگر قرار بازگشت بگذارید.

در احاطه صخره ها

تا ۲۰۰ متر ارتفاع از درهای می گذرید که چشم انداز زیبا و حیرت انگیزی دارد. دره شمخال در استان خراسان رضوی، یکی از زیباترین پدیده های طبیعی ایران است که همه ساله بسیاری از گردشگران برای دیدن أن و دیدنی های طبیعی دیگر آن مثل حمام خانه و چشم هاش به آنجا می روند.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

چه می بینیم

ابهت کوهستان

بازدید را از دره شمخال آغاز می کنیم که هوش از سرتان می برد

دیوار های ۲۰۰ متری: دره شمخال با دیواره های بلندش شناخته می شود؛ دیواره های بلندی که گاهی تا ۲۰۰ متر هم ارتفاع دارند، یکی از این دیواره های دیواره قوسی ابتدای ورودی دره است که چشم اندازی زیبا و البته رعب انگیزی دارد اولین چشمه های دره، کمی پایین تر از همین دیواره قرار دارد.

حمام دره: حمام دره، تقریبا در وسط دره شمخال قرار دارد و یک شکاف بزرگ طبیعی در دل کوه است و چندین چشمه دارد. حمام دره، مقصد بسیاری از گروه هایی است که برای پیمایش دره آمده اند، به خاطر سرپناه طبیعی کوه و وجود چشمه، حمام دره، بهترین جا برای شبمانی در دره شمخال است.

کبوترخانه: از حمام دره به بعد منطقه نسبتا بکر دره آغاز می شود. وجود درخت های گردو، علف خرس، سنجد و بوته های فراوان تمشک، شکل جنگلی به این قسمت از دره داده است. کبوترخانه، که یک منطقه سنگی وسیع و نسينا مسطح در زیر کوه است. در همین قسمت از دره قرار دارد.

 دو آبی: به منطقه دوآبی که برسید، تقریبا دو سوم درد را پیمایش کرده اید اینجا محل تلاقی رودخانه دره شمخال با یک رودخانه دیگر است. دو آبی یک منطقه دلباز، با چشم انداز وسیع است و فضای مناسبی برای شب مانی دارد. از دو آبی به بعد دره شمخال، با یک رودخانه پر آب همراه است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

شالیزارهای درونگر: از دو آبی به بعد، دره هم عریض تر می شود. در ادامه رودخانه وارد یک بستر هموار و آرام می شود که تا خروجی دره حوالی روستای «محمدتقی بیک» ادامه دارد در خروجی دره، شالیزارهای منطقه درونگر قراردارد که برنج خوش عطر کلات را تولید می کنند. می توانید از روستاییان این منطقه برنج هم بخرید.

در مسیر رسیدن به دره شمخال یا بعد از پیمایش، می توانید بخشی از دیدنی های فراوان کوهستان هزار مسجد را هم ببینید.

زیارتگاه علی بلاغ: زیارتگاه علی بلاغ یا چشمه علی در منطقه درونگر دره شمخال، بسیار بکر و تماشایی است و دیدنی های منحصر به فردی دارد حدود هشت کیلومتر از حاشیه جاده درگز به قوچان فاصله دارد. مسیر زیارتگاه علی بلاغ خاکی است و از دل یک منطقه جنگلی کوهستانی می گذرد.

ارتفاعات الله اکبر: کوه و گردنه الله اکبره بخشی از جاده درگز به قوچان است و یکی از دیدنی ترین مناطق طبیعی در رشته کوه هزار مسجد است ارتفاعات الله اکبر، یک منطقه حفاظت شده است، در دامنه جنوبی کوه الله اکبر، یک مجموعه پلکان سنگی دست ساز قرار دارد که به اعتقاد اهالی در روز گار نادر شاه افشار ساخته شده است، مجموع پلکان ها هزار و ۱۰۰ پله است و هر پله بین ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر ارتفاع دارد.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما