اعماق چشمه باد، راهنمای بازدید از غار چشمه باد در شهرستان منجیل

رها کیانی 21:12 - 1398/04/24

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

شهر منجیل به دریاچه زیبای سد سفیدرود، بادهای معروف و توربین های بادی غول آسا و بلندش شهره است. منطقه ای که به دلیل قرار گرفتن در تقاطع دره بزرگ رودخانه «قزل اوزن» که از استان زنجان تا به اینجا کشیده شده با دره سفیدرود و پرخورد جبهه های هوای سرد و مرطوب شمالی با هوای گرم و خشک جنوبی بادهای همیشگی دارد.

 غیر از پرباد بودن این منطقه ویژگی دیگر آن کوه ها و لایه های آهکی آن است که غارهای زیادی را هم به وجود آورده، یکی از این غارها، غار «چشمه باد» یا به قول محلی ها «یئلی بولاغی» است. غاری که به دلیل قرار گرفتن در منطقه بادخیز منجیل و چشمه ای که دارد، این طور نام گذاری شده.

 غار چشمه باد که در نزدیکی روستای «هرزویل» و انتهای درهای سرسبز و جنگلی واقع شده، چند سالی است توسط غارنوردان استان گیلان و شهر منجیل آماده پیمایش غارنوردان حرفه ای شده. اگر تجربه کافی غارگردی تجهیزات مناسب و البته راهنمایان حرفه ای دارید، خود را آماده یک ماجراجویی خیس و خنک کنید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

چطور برسیم؟

همسایه باهرزویل

اگر از تهران قصد بازدید از غار چشمه بادرا دارید. برای این سفر یک تا یک و نیم روزه برنامه ریزی کنید.

از تهران تا غار، تقریبا ۳۰۰ کیلومتر راه دارید، وارد آزاد راه قزوین- رشت شوید تا به منجیل برسید، در ابتدای منجیل در سمت راست، وارد جاده روستای هرزویل شده که از شهر منجیل میتوانید آن را ببینید که حدود چهار کیلومتر از منجیل فاصله دارد. بعد از رسیدن به روستا وارد جاده خاکی منتهی به سایت نیروگاه بادی بالای روستا شده و حدود ۱۰ کیلومتر در آن مسیر برانید تا به سایت نیروگاه بادی هرزویل برسید.

 از اینجای کار باید در جاده خاکی ییلاق «یوزربین» در میان جادهای جنگلی برانید. در انتهای جاده، خودرو را پارک کنید و در مسیر پاکوب باید حدود یک ساعت و نیم پیاده روی کنید تا در انتهای دره به دهانه غار پرسید.

شنا در غار

غار چشمه باد، یکی از غارهایی است که حتما باید آن را در فصل گرما پیمایش کرد. غاری در نزدیکی شهر منجیل که به دلیل بربادی شهر منجیل و پر آبی چشمه ای داخل غار اینطور نامیده می شود. این غار زیبایی های فراوانی دارد از جمله چکیده های باریک آهکی که به نی نوشابه ای معروف هستند. وقت گردش در این غار باید مراقب باشید که حتی سهوا به این تزئینات زیبا آسیب نزنید.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

کجا بگردیم؟

در پیچ وخم دالان ها

دهانه غار در انتهای درهای جنگلی در ارتفاع ۱۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته که رسیدن به آن بدون داشتن راهنما تقریبا غیرممکن است.

ساختمان داخلی: این غار به دلیل وجود یک چشمه در قسمت انتهایی و داشتن جریان آب دائمی چشمه یک غار رودخانه ای محسوب می شود و جزو غارهای تک رشته ای دسته بندی می شود. ساختمان داخلی آن، از یک راهرو به طول حدود ۷۰۰متر تشکیل شده که با پیچ و خم های فراوان در خلاف جهت جریان کم اب کف غار به پیش می رود تا به انتهای آن می رسد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

دیدنی های غار: اگرچه تمام این غار تماشایی است، اما در بخش های میانی غار تزئینات آهکی زیبا و البته شکنندهای وجود دارد که عموما از سقف غار و به شکل نی نوشابه آویزان هستند. خوشبختانه به دلیل بازدید کنندگان کمتری که این غار نسبت به غارهای دیگر دارد، این تزئینات آهکی تا حدودی سالم و دست نخورده باقی مانده اند. هنگام حرکت داخل غار باید مراقب باشید که کلاه ایمنی تان آنها را نشکند، در بخش هایی از مسیر هم باید به صورت نیم خیز و پا مرغی حرکت کنید و در بخش هایی از مسیر هم از داخل حوضچه های آب بسیار سرد غار می گذرید قسمت انتهایی غار کمی شیبدار است و بدنه و سقف غار ریزشی است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما