از تبار علویان، راهنمای زیارت امامزاده عباس (ع) شهر ساری

رها کیانی 21:37 - 1398/04/25

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

طبق اسناد تاریخی، علویان طبرستان با تشکیل حکومتی شیعه در قرون سوم و چهارم هجری، نقشی مهم در برپایی حکومت شیعه در سراسر ایران داشته اند، حکومتی که در همان نوار باریک خزری تاریخی پر فراز و نشیب را پشت سر گذاشت. پس از استقرار حاکمان علوی در منطقه طبرستان، اقوام شیعه نشین به طور گسترده ای ساکن این منطقه شدند و اسامی آبادی هایی مثل سادات محله، سیدمحله، سیدآباد و سید گلانه از همان دوران به یادگار مانده اند. به همین نسبت هم امامزادگان در منطقه مازندران فراوان اند.

یکی از معروف ترین این امامزاده ها که بنای بسیار زیبایی با یک گنبد رگ تاریخی دارد، بنای امامزاده عباس ساری است که قدمتش به قرن نهم هجری برمی گردد و مطابق با کتیبه های موجود در آن، نسب ایشان به امام موسی بن جعفر برمی گردد. اگر در تعطیلات تیرماه سری به شرق دریای مازندران زدید، زیارت و تماشای بنای امامزاده عباس را از دست نباید داد. این امامزاده عمارتی دارد که اوج هنر مردمی این قرون و قرون بعدی برای آراستن اش به کار گرفته شده و هنوز هم حال و هوایی کاملا تاریخی دارد.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

چطور برسیم؟

همسایه با رودخانه

هرطور که به شهر ساری رسیده اید، خودتان را به شرق این شهر و نزدیک پل رودخانه تجن برسانید. ابتدای جاده ساری به نکا اطراف پل هوایی، یک جاده فرعی کوچک، البته با چند تابلوی رنگین، راه رسیدن به بنای امامزاده عباس ها را نشان می دهد. بعد از آنکه وارد این جاده شدید، به سمت شمال بپیچید تا از دور گنبد رک و زیبای امامزاده را ببینید. خیابان امامزاده در بلوار امام رضا قرار گرفته، بنای امامزاده در محلی است که روزگاری با نام روستای «آزاد گله» شناخته می شد هم اکنون با گسترش شهر به محله امامزاده عباس به تغییر نام پیدا کرده.

امامزاده ساری

امامزاده عباس شهر ساری از معروف ترین امامزاده های مازندران است و هر روزه زائران زیادی را به حضور می پذیرد. بنای این امامزاده ها نیز از نظر تاریخی بسیار ارزشمند و در نوع خود زیباست گنبد استان این امامزاده به صورت رک ساخته شده که نمونه های آن را در بیشتر بناهای مذهبی به خصوص در امامزاده های استان های شمالی کشور می توانید ببینید.

چه بخریم؟

خرید پس از زیارت

 بازار روز ساری در نزدیکی امامزاده عباس، بازار ترکمن در نزدیکی میدان شهدا و بازار نردبار ساری هم در اطراف دروازه بابل شهر قرار گرفته، در فروشگاه های صنایع دستی ساری هم می توانید جاجیم، گلیم، متکار نمد بخرید، کلوچه سنتی را هم می توانید از تولید کننده اش در اول کمربندی ساری و سمت چپ جاده بخرید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

چه می بینیم؟

 یک گنبد تماشایی

زیارتگاه امامزاده عباس ساری، یکی از شاهکارهای معماری قرن نهم هجری است، با یک گنبد رک زیبا که به سبک دیگر گنبدهای تاریخی منطقه مازندران ساخته شده است. بنای تاریخی امامزاده عباس با تزئینات زیبایش جزو بناهای زیبای مازندران است

 گنبد و بنای اصلی: بنایی تقریبا به ارتفاع ۳۰متر، بنای اصلی امامزاده، بنایی هشت ضلعی است که در بالا به مقرنس های زیبایی ختم می شود، کمربندی هشت ضلعی دور تا دور بنا وجود دارد. بر بالای بنا، یک گنبد هرمی شکل هشت ضلعی قرار دارد که در کانون آن، یک قنديل طلاکاری شده نصب شده.

 در ورودی صحن یک در چوبی نفیس قرار دارد که روی آن پنجره مشبک و بالای أن یک کتیبه وجود دارد که به فارسی اطلاعاتی درباره امامزاده و زمان ساخت بنا قید شده با توجه به کتیبه های موجود این مجموعه در رمضان سال ۸۲۷ هجری و توسط ساعات بانفوذ شهر ساری ساخته شده است. مطابق با برخی اسناد تاریخی در زمان ساخت گنبد آجری، مسجد، حوض و عمارتی هم کنار آن ساخته شده بود که اکنون از آنها اثری نیست.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

صحن و ضریح: در صحن هم یک ضریح مشبک فلزی قرار دارد. این صحن تاریخی نیست و در سال ۱۳۵۴ خورشیدی با سعی و اهتمام مردم محلی، روی مرقد امامزاده ها نصب شده بر حاشیه بالای ضریح مشبک فلزی که رنگ طلایی و نقره ای دارد، آیات و ابیاتی با خط نستعلیق حکاکی شده است. اگر دوست دارید، ضریح مشبک چوبی امامزاده را ببینید، باید تا موزه اداره اوقاف ساری بروید. داخل ضریح فلزی صندوقی نفیس قرار دارد که قبر امامزاده درون آن قرار دارد و پر حاشیه آن آیاتی از کلام الله مجید و در وسط بدنه آن هم نسب امامزاده و زمان ساخت آن حکاکی شده است، بنابر بعضی اسناد تاریخی در کنار امامزاده عباسع امامزادگان دیگری با نام حسن، زید و محمد مدفون هستند که در واقع ضريح روی قبر تمام آنها جای دارد.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما