در سایه گنبد آجری، راهنمای زیارت امامزاده قاسم(ع) ازنا

رها کیانی 21:21 - 1398/04/26

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

گنبد مخروطی شکل امامزاده روستای امامزاده قاسم» بهترین نشانی است برای غریبه و آشنا. گنبد آجری امامزاده قبل از آنکه هر نشانه دیگری دیده شود. از دوردست ها به چشم می آید. اهالی روستای امامزاده قاسم آزنا در استان لرستان، همگی وامدار امامزاده هایشان هستند؛ مستاجر و وامدار امامزادگان زید و قاسم. اهالی اینجا می گویند حدود ۸۰۰ سال پیش شخصی به نام «سید احمد مدنی» در مسیر سفر حرم مطهر امام هشتم (ع) گذرش به روستای کهن «کنده سپید» افتاد و شبی را مهمان اهالی روستا شد.

 در میانه خوابی خوش، امامزادگان به خواب او آمدند و مکان دفن خود را به او نشان دادند. او اگر چه اول به آنچه در خواب دیده بود اعتنایی نمی کند، اما با تکرار خواب بر خود واجب می بیند تا به دستور دو امامزاده برای ساخت آرامگاه عمل کند. مخارج ساخت بنای معظم آرامگاه از گنجینه ای که در اطراف محل دفن آن دو امامزاده یافت شد، تامین می شود و حالا این مجموعه آرامگاه مفصلی است مشهور به نام امامزاده قاسم که مدفن امامزادگان بزرگوار است؛ زید، قاسم و سید میر نظام الدین احمد مدنی.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

چطور برسیم؟

در راه ازنا

روستای امامزاده قاسم ۵۶ کیلومتر تا اراک و ۲۴ کیلومتر تا ازنا فاصله دارد. جاده ازنا به اراک به روستای امامزاده قاسم بسیار نزدیک است. اگر از ازنا راهی روستا و زیارت امامزادگانش می شوید، کافی است از جاده اصلی ازنا - اراک و پس از ۱۴ کیلومتر جدا شوید و راه مومن آباد را در پیش بگیرید.

پس از مومن آباد یا به قول محلی ها مأمون، در ادامه جاده آسفالته به روستای امامزاده قاسم خواهید رسید. جاده فرعی امامزاده قاسم در کیلومتر ۵۰ جاده اراک به ازنا راهش را از مسیر اصلی جدا می کنند و خودش را به امامزاده قاسم که درست در ورودی روستا قرار گرفته، می رساند.

عصاره هنر مردمی

یکی از تماشایی ترین مجموعه های امامزادهای در استان لرستان امامزاده قاسم در نزدیکی شهر ازناست. این مجموعه مدفن امامزاده زید و قاسم از اعقاب امام حسن مجتبي و سيد احمد مدنی، از فرزندان امام جواد است. نه فقط گنبد مخروطی این مجموعه که در عصر تیموری ساخته شده که خود بنا و کاشی های قاجاری اش از نظر زیبایی بینظیر اند.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

چه می بینیم؟

غرق در تماشا

اصل و اساس بنای آرامگاه امامزادگان زید و قاسم قدمت ایلخانی دارد، اما در جای جای آن آثاری از دوره های مختلف تاریخی به ویژه تیموریان و قاجاریان به چشم می خورد. بنای مهم روستای امامزاده قاسم، از نظر قدمت و زیبایی بی نظیر است

 گنبدخانه: گنبد مخروطی شکل آجری امامزاده از یادگارهای عهد تیموری است، زیر این گنبد می توان دیدنی هایی از دوره های مختلف تاریخی دید، از دو صندوقچه چوبی پر نقش و نگار تیموری که جایگاه و آرامگاه دو امامزاده را نشان می دهد تا کاشی های رنگارنگی که حاصل کار نقاشان و کاشی سازان قاجاری است.

 پوسته داخلی گنبد آجری مزین است به شمس های دیدنی، ستاره های فیروزهای لعابدار، گره چینی های گچی، قاب هایی پر از اسلیمی های رقصان کتیبه هایی به خط ثلث که دورادور گنبد می چرخند و حجم قابل توجهی از تزئینات گچی که در هر گوشه ای قابل تماشا هستند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

سنگ قبرهای تاریخی: ایوان های خوش اندام ورشید امامزاده هم جایگاهی برای بروز و ظهور آثار هنری و یادگارهای ارزشمند زائران است. داخل ایوان ها می توانید سنگ قبرهای تاریخی را ببینید که پر از نقوشی مانند شانه و قیچی و تسبیح هستند، اشکالی که هر کدام اشاره ای دارند به خصوصیت و صفتی از شخصیت متوفی، در جداره ایوانی که در ورودی گنبد خانه کار گذاشته شده هم می توانید خط خوش زائرانی را ببینید که راز و نیازشان را با این جرم به خطی خوش قلمی کرده اند. خطوطی که حالا با قاب های شیشه ای حفاظت می شوند

 در ورودی: برای دیدن دو لنگه در چوبی سبز رنگ امامزاده که بر لنگه های قطور و استوارشان می چرخند، وقت بگذارید و از دیدن تزئینات خوش ترکیش لذت ببرید. در چوبی بنای امامزاده به رنگ سبز تیره است و به نقوش هندسی و گره هایی که با نظم در کنار هم نشسته اند، مزین شده است.

 از گردش میان راهروها، ورودی ها، گنبد و ایوان های امامزاده هم غافل نشوید که ترکیبات خوشایندی دارند و محصول سال ها تجربه اندوزی معماران بومی این سرزمین هستند. تماشای حجرههای امامزاده را که در گذشته نه چندان دور محل درس و بحث و سکونت طلاب علوم دینی بوده است را نیز از قلم نیندازید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما