یک روز در البرز، راهنمای گشت و گذار در منطقه کردان

رها کیانی 20:41 - 1398/04/31

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

اگر به دنبال یک مقصد مناسب برای سفری کوتاه در تعطیلات آخر هفته روزهای گرم تابستانی هستید، در ۶۵ کیلومتری غرب تهران، منطقه سرسبز و خوش آب و هوای کردان یکی از بهترین انتخاب هاست، مخصوصا اگر ساکن استان البرز هستید، جاده کردان در زیبایی تنه به تنه جاده چالوس می زند، البته در مسافتی کوتاه تر از آن. ییلاق کردان نامش را از روستایی در همین منطقه گرفته و به خاطر شهرت آن، بسیاری از مسافران تمام منطقه را به نام کردان می شناسند.

 کردان مثل بقیه روستاهای زیبای همسایه اش مثل برغان، ولیان و سنج از توابع بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ هستند. باغ های میوه، رودخانه های کردان و سرهه، جوی های آب زلال و مهم تر از همه آب و هوایی پاک و خنک از مهم ترین جاذبه های این منطقه ییلاقی است، به این ها باید آثار تاریخی زیبا مثل برج آرامگاهی کردان و پل تاریخی بانو صحرای کردان را هم اضافه کنید. اما مهم ترین ویژگی این منطقه ییلاقی، نزدیکی آن به آزادراه تهران - کرج است که لذت بردن از این همه زیبایی را آسان تر می کند.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

چطور برسیم؟

همسایه با کرج

برای آنکه سری به ییلاقات معروف کردان بزنید، باید از کرج به سمت قزوین راه بیفتید و نرسیده به پل هوایی اول که پایه هایش رنگ زردی دارد، به سمت راست بپیچید. در ابتدای این جاده تابلوی بزرگی شما را به سمت دو منطقه کوهسار و کردان راهنمایی می کند. فرعی روستاهای ییلاقی منطقه از همین جاده منشعب می شوند.

سنج بکر

سنجه یکی از روستاهای دیدنی منطقه کردان است؛ روستایی در منطقه ای کوهستانی و خوش آب و هوا که در کنار رودخانه ای پر آب به نام سرفه قرار گرفته است این روستای زیبا، یکی از بکرترین روستاهای منطقه کردان است.

کجا بگردیم؟

سراسرییلاق

منطقه کردان پر است از روستاهای ییلاقی و البته رودخانه و چشمه که می توان یک روز را در کنار آنها سپری کرد. بازدید از روستاهای گردان را با تماشای رودخانه کردان آغاز می کنیم.

رودخانه کردان: تقریبا در تمام مسیر اصلی کردان، رودخانه کردان شما را همراهی می کنند. این رودخانه از ارتفاعات «کهار بزرگ» سرچشمه می گیرد. در بعضی نقاط این مسیر و البته نقاطی که هنوز به مالکیت بخش خصوصی درنیامده، می توانید زیر سایه درختان اتراق کنید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

روستای ولیان: روستای ولیان در میان پستی بلندی ها و تپه هایی بنا شده است که در میان بیشتر آنها چشمه ها و رودخانه هایی کم و بیش پر آب  وجود دارند، برای رسیدن به این روستا تا خود کردان بروید و از آنجا وارد مسیر روستاهای «چندار» و «خوروین» شوید، در ولیان یک غذاخوری  کوچک و چند قهوه خانه روستایی وجود دارد. در ورودی این روستا، یک خیریه هم وجود دارد. غذاهای محلی شاخص این روستا رشته پلو و کشک پلو است و سوغاتش هم گردو و توت است.

روستای برغان: برغان یکی از قدیمی ترین روستاهای این منطقه است همان روستایی که الویش حسابی معروف است و قطعا وقت بازگشت، چند کیلویی باید سوغات بیاورید، اطراف این روستا پر است از باغ های میوه و کوچه باغ های کوچک و در اطراف میدان کوچک و قدیمی آن، چندین مغازه نانوایی و میوه فروشی قرار دارد. غیر از چنار کهنسال، مسجد جامع روستا و یک درخت سپیدار قدیمی، برغان یک پل تاریخی و یک محراب زیبا در مسجد جامع اش دارد.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

روستای سنج: اگر می خواهید یکی از بکرترین روستاهای این منطقه را ببینید، روستای سنج را فراموش کنید، سنج در انتهای راه بن بست این منطقه کوهستانی و کنار رودخانه پر آب سرهه قرار گرفته و به این خاطر بیشتر شکل و شمایل روستایی خود را حفظ کرده. برای رسیدن به سنج، به سمت برغان راه بیفتید، اما نرسیده به برغان وارد دوراهی سرهه شوید و مسیر سمت چپ یا جاده شمالی را در پیش بگیرید و تا انتها بروید. جاده سرهه - سنج جادهای خاکی و پر پیچ و خم است.

اگرچه برای لذت بردن از طبیعت وارد این منطقه شده اید، نباید از تماشای آثار تاریخی هم غافل شوید.

پل قدیمی بائو صحرای کردان: در دو کیلومتری شمال غربی کردان و در مسیر روستای ولیان، پلی قدیمی به نام بانو صحرا وجود دارد که گفته می شود قدمت صفوی دارد. از این پل آجری تنها دو پایه و بخشی از تاق ها باقی مانده است .

بقعه امامزاده حسین گردان و بی بی شهربانو: روستای کردان یک  بنای تاریخی دارد که به ثبت ملی هم رسیده. این بنای تاریخی که مربوط به دوره سلجوقیان و بقعه امامزاده شاهزاده حسین و بی بی شهربانو است. . یک گنبد آجری زیبا که با تقریبا ۱۵ متر ارتفاع از بیرون به شکل ستاره و از داخل شش ضلعی، در کنار مقبره شاهزاده حسین مقبره خواهرش بی بی شهربانو قرار دارد. در ختان کهنسال توت و چنار در محوطه امامزاده و جوی های کوچک با آب زلال به امامزاده می رسند.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما