گلستان فارسیان، راهنمای سفر به روستای پلکانی فارسیان در استان گلستان

رها کیانی 21:16 - 1398/05/01

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

شاید اگر بخواهید اسامی روستاهای پلکانی ایران را پشت هم ردیف کنید، بعد از ماسوله استان گیلان و چند روستا در منطقه اورامانات کردستان، نام های بیشتری به ذهن تان نرسد. اما ایران و مخصوصا مناطق کوهستانی پر است از روستاهای پلکانی، استان گلستان هم همچون بیشتر استان های ایران، چندین روستای پلکانی دارد که یکی از معروف ترین هایش «فارسیان» است. البته دقت کنید که استان گلستان دو روستا به نام فارسیان دارد روستای مورد نظر ما از توابع شهرستان آزادشهر است و با عنوان «فارسیان قانچی» هم شناخته می شود.

 فارسیان دیگر در نزدیکی شهر «گالیکش» واقع شده است. فارسیان پلکانی آزادشهر هنوز بیشتر بافت پلکانی و کاهگلی اش را حفظ کرده و در اطرافش باغ و رودخانه و استخر پرورش ماهی دارد. به بافت زیبا و طبیعت تماشایی این روستا باید طعم برنج خوش عطر روستا را هم اضافه کنید که با آب رودخانه و چشمه آبیاری می شود. روستاییانی بیشتر کشاورز که خلاف اسم روستای شان به زبان ترکی صحبت می کنند و هنوز هم بیشترشان لباس های سنتی زیبایی هم می پوشند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

چطور برسیم؟

همسایه با آزادشهر

روستای فارسیان در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی آزادشهر قرار دارد.

خودروی شخصی: اگر از سمت استان گلستان می آیید، باید تا آزادشهر بروید و از آنجا جاده شاهرود را در پیش بگیرید و حدود ۳۵ کیلومتر برانید تا در سمت چپ جاده تابلوی روستای فارسیان را ببینید. وارد این فرعی شوید تا بعد از حدود یک کیلومتر به فارسیان برسید. اگر از سمت تهران می آیید، باید وارد جاده سمنان شوید و تا شاهرود بروید. در شاهرود جاده آزادشهر و «تنگه خوش ییلاق» را در پیش بگیرید. از شاهرود حدود ۸۵ کیلومتر راه دارید و از مسیر، فرعی روستا در سمت راستتان است.

وسایل نقلیه عمومی: در شاهرود در پایانه سرچشمه سوار مینی بوس های آزادشهر شوید و لب جاده فارسیان پیاده شوید. از آزادشهر هم می توانید با سواری های خطی به مقصد شاهرود راه بیفتید و در فرعی فارسیان پیاده شوید.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

روستای برنج و پلکان

 روستای پلکانی فارسیان یکی از روستاهای پلکانی و زیبای شمال شرقي ایران است. این روستا در جنوب آزادشهر قرار دارد و از استان های سمنان و حتی تهران به راحتی می توان به آنجا رسید. نکته جالب این روستا، غیر از پلکانی بودنش، برنج کاری در آن است. اهالی فارسیان برنج شان را با آب رودخانه آبیاری می کنند ، برنجی که اتفاقا خوش عطر و خوشمزه هم است.

چه می بینیم؟

روی پلكان شرقی

فارسیان بیشتر شهرتش را مدیون بافت پلکانی و قدیمی اش است.

بافت روستا: فارسیان یک روستای پلکانی است که در یک منطقه کوهپایه ای قرار گرفته، بافت پلکانی فارسیان، بسیار تماشایی است و بیشتر خانه های آن بافت کاهگلی شان را حفظ کرده اند. کوچه های روستا در میان این بافت فشرده راه خودشان را باز کرده اند و معمولا بسیار تنگ و باریک اند که بیشتر آنها هم با تکه های بزرگ سنگ سنگفرش شده اند. چند سالی است که برای حفظ این بافت زیبا، بخشی از خانه های قدیمی تخریب و با مصالح جدید به سبک و سیاق قدیم باز سازی شده اند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

آسیاب قدیمی: فارسیان یک آسیاب آبی هم دارد که در کنار روستا قرار دارد که این آسیاب سال هاست کار نمی کند. در بیرون از روستا هم چند درخت کهنسال وجود دارد که گشت و گذار در میان آنها و استراحت در سایشان خالی از لطف نیست. اطراف فارسیان هم بقایای یک عمارت قدیمی وجود دارد که روستاییان آن را متعلق به یک آتشکده باستانی می دانند فارسیان یک رودخانه با نام «تیل آباد» در جنوبش دارد و مثل بیشتر روستاهای منطقه، طبیعت سرسبزی در اطرافش دارد که برای گشت و گذار در میان آنها و دیگر دیدنی هایی که از آن ها نام بردیم بهتر است از اهالی روستا کمک بگیرید.

چه بخریم؟

از ابریشم تابرنج

معروف ترین محصول روستای فارسیان برنجی است که با آب رودخانه آبیاری می شود. محصول اصلی و عمده اهالی فارسیان برنج است که به نام های دم سیاه و طارم سنگی کاشته می شود. به گفته اهالی فارسیان چون برنج این روستا با آب رودخانه و چشمه های طبیعی آبیاری می شود و برای پربار کردن شالیزارها از کود حیوانی استفاده می شود، طبیعی و ارگانیک است.

 گردو هم در همه ماه های سال و مخصوصا شهریور ماه در این روستا فراوان است و وقت برگشت از این سفر می توانید، چند کیلویی سوغات بخرید. اگر اوایل تابستان به فارسیان برویده گیلاس خوشمزه باغ های روستا هم در انتظارتان است اهالی این روستا دامداری هم می کنند. بنابراین کشک، کره حیوانی، دوغ و پنیر محلی هم می توانید تهیه کنید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما