با نقش و نگار جیریا، راهنمای بافت و خرید فرش روستای جیریا در استان مرکزی

رها کیانی 21:20 - 1398/05/02

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند 

در ۶۰ کیلومتری شهر اراک روستایی تاریخی وجود دارد که اگر چه همچون بسیاری روستاهای دیگر تماشایی و خوش آب و هواست، اما نامش به واسته دست بافته های زیبای ساکنانش در تمام ایران معروف شده است. دقت و تبحر فرشبافان روستای «جیریا» باعث شده در ۱۰۰ سال گذشته، محصول دستبافت آن ها که با نام تجاری «ساروق» در بازار شناخته می شود. از انواع پرطرفدار فرش باشد.

 تراکم بالای فرش جیریا یکی از ویژگی های مهم آن است. بیشتر این فرش ها در ۱۶۰رج و گاه تا ۲۰۰ رج هم بافته می شود. این تراکم باعث شده که این فرش به نام «فرش آهنین» هم معروف شود. این سفتی و استحکام به حدی است که وقتی روی آن راه می روید، تفاوتش را با فرش های دستبافت دیگر کاملا احساس می کنید. این ویژگی عمر این فرش ها راهم بالا می برد. فرش هایی که علاوه بر استحکام، به دلیل نقش های متنوع و زیبایشان مثل مهرجوو شاه عباسی زینت بخش خانه های بسیار شده اند. بافت فرش جیریا را بیشتر زن و مردان بافنده باتجربه بر عهده دارند، بافندگانی که با رعایت اصول فنی و هنری، بافته دستشان محصول صادراتی درجه یک است.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

چطور می بافند؟

بافته های تماشایی

تولید کنندگان فرش جیریا مواد اولیه بافت فرش شان را از شهرستان قم تهیه می کنند؛ چون معتقدند خامه های فعلی موجود در بازار اراک کیفیت سابق را ندارد. بافت فرش جیریا همان مراحل بافت فرش های معمولی را دارد.

دار و چله کشی: برای بافت قالی چیریا اول باید دار قالی برپا شود، دار قالی های جیریا، مثل بیشتر قالی های ایرانی، عمودی است. بعد از دار قالی نوبت به «چله کشی» می رسد، چله کشی در واقع همان نصب تار و پودها روی دار است که نخ های پشمی یا ابریشمی روی آن ها گره می خورد. چله کشی با توجه به ابعاد و رج شمار قالی انجام می شود و بنابراین برای هر نوع قرش متفاوت است.

 کوجی بندی و هاف گذاری: بعد از مرحله چله کشی نوبت به کوجی بندی با کجوبند می رسد. کجوو سیل های چوبی یا فلزی است که از آغاز تا پایان بافت قالی بر روی دار باقی می ماند که برای نظم دادن به تارها و برای جدا کردن تارهای زیر و روی قالی استفاده می شود. بعد از کوجی بندی نوبت به هاف گذاری می رسد. هاف میل های کمتر از کوجی است که آن هم روی دار نصب می شود و با عقب و جلو بردن هاف چله ها جابه جا می شوند.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

زنجیره بافی: بعد از کوجی بندی و هاف گذاری، نوبت به زنجیره بافی می رسد زنجیره بافی با یک رشته نخ در اول و آخر دار قالی انجام می شود تا بعد از اتمام بافت فرش از هم گسیخته و پاره نشود

بافت فرش: بعد از تمام این مراحل نوبت به بافت فرش می شود که تمام آن ها بر اساس نقشه انجام می شود. بافندگان فرش جیریا در استان مرکزی معتقدند برای بافت این فرش باید حتما از نقشه های اصیل قالی استفاده شود.

مرغوب و زیبا

وقتی صحبت از مرغوبیت فرش اراک می شود منظور بسیاری همین فرش های جیریا است که در بازار با نام ساروق هم شناخته می شود. در واقع عنوان این فرش، از نام روستایی می آید که فرش در آنجا بافته می شود. این روستا تقریبا ۶۰ کیلومتر با اراک فاصله دارد و سال هاست بافندگانش چنان فرش مرغوبی می افتد که نامشان از سطح استان و کشور هم بالاتر رفته است.

چه بخریم؟

ساروق و پشتی

فرش جیریا انواع مختلفی دارد و بیشتر بر اساس اندازه و نقش نام گذاری می شود. در انتخاب محصولات جیریا، هم می توانید سراغ قالی بروید و هم پشتی.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

 نقش ها: فرش جیریا، نقش های مختلفی دارد که از معروف ترین آنها با نام لچک ترنچ، مهرجو، شاه عباسی، دسته گلی، تک بته و مرغ ماهی خوار شناخته می شود. این نقشه ها توسط هنرمندان خبره طراحی می شود.

شش متری: بزرگترین اندازه فرش های جیریایی، قالیچه های شش متری است که در اندازههای ۳۱۲ در ۲۰۸ سانتیمتر بافته می شوند.

خرک: کوچکترین فرش این منطقه به «خرک» معروف است که در اندازههای ۱۳۶ در ۶۴ سانتیمتر بافته می شود. این نوع فرش را بعضی با نام زر چار که هم می شناسند.

 ذرع و نیم: «ذرع و نيم» فرشی است که توسط جیریایی ها در قطعات ۱۵۶ در ۱۰۴ سانتیمتر بافته می شود و در قطع همان قالیچه های معمولی است.

دو ذرعی: قالی های دو ذرعی هم در اندازه ۲۰۸ متر در ۱۳۵ سانتیمتر بافته می شوند، این فرش، کمی از قالیچه های معمولی بزرگترند و در کنار فرش های ذرع و نیمی محبوب ترین قالی های جیریایی هستند. قیمت انواع قالی و فرش های جیر یا بسته به اندازه آنها متفاوت است و البته قطعا قیمت مواد اولیه تهیه آن، در قیمت نهایی فرش تاثیرگذار است. قیمت این فرش ها از ۱۵ میلیون تومان شروع شده و تا ۴۰ میلیون تومان هم در بازار معامله می شوند.

 پشتی: علاوه بر عنوان این قالی ها، پشتی های جیریایی هم محبوبیت خودشان را دارند، پشتی های جیریایی به صورت جفتی بافته شده و به فروش می رسند که بیشتر در اندازه های ۸۰ در ۶۰ می توانید آنها را تهیه کنید که به طور متوسط قیمت هر جفت آن ها در بازار بالای ۳۰۰ هزار تومان است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما