مسافران بیهق، راهنمای گشت و گذار در شهر سبزوار

رها کیانی 20:49 - 1398/05/03

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

اهالی سبزوار معتقدند جنگ های اساطیری ایران و توران، در این شهر رخ داده است. حتی می گویند رستم، پهلوان افسانه ای ایران، پسرش سهراب را همین جا به خاک سپرده است. اما حتی اگر این باورها، ریشه ای هم نداشته باشد، باز هم شهری که نویسنده «تاریخ بیهقی»، در آن به دنیا آمده و قیام «سربداران» را هم تجربه کرده، نمی تواند شهر تاریخی نباشد.

 در سبزوار که نام قدیم آن «بیهق» بوده، بناهای تاریخی فراوانی وجود دارد که نشان می دهد این شهر، در روزگارهای گذشته هم شهر آباد و پر رونقی بوده است، اما همه دیدنی های سبزوار بناهای تاریخی نیست. وجود مناطق سرسبز در کنار مناطق کویری از سبزوار، یک جغرافیای متفاوت ساخته است.

شهری که علاوه بر آثار تاریخی فراوان، طبیعتی تماشایی هم دارد. در سبزوار هم می توانید خیس شدن در آب سرد آبشار را تجربه کنید و هم هرم گرمای ریگزارهای کویر را هم مجتمع های پرورش ماهی را ببینید و هم گله های شتر، هم باغ های پرمیوه و هم جنگل های طاغ.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

چطور برسیم؟

از جاده 44

سبزوار در حاشیه جاده تهران به مشهد در جاده ۴۴ قرار دارد. از تهران ۶۷۰ کیلومتر و از مشهد ۲۲۰ کیلومتر فاصله دارد، جاده ۴۴ در تمام مسیر یک طرفه است. سبزوار فرودگاه هم دارد.  سبزوار در مسیر ریلی تهران به مشهد قرار دارد. برای همین با قطار هم می شود به این شهر سفر کرد.

به تماشای شهر تاریخ

 شهر تاریخی سبزوار یکی از دیدنی ترین شهرهای استان خراسان رضوی است. گفته می شود، شهر بیهق که در تاریخ بسیار از آن اسم برده شده اکنون در دل سبزوار قرار دارد. بیشتر بناهای تاریخی شهر سبزوار در محدوده ای قرار گرفته که شهر قدیم بیهق بوده است. این راسته که به خیابان بیهقه معروف است، از میدان امام خمینی که میدان ورودی شهر است آغاز و به میدان کارگر ختم می شود.

دیدنی هایی خراسانی

راسته تاریخی شهر سبزوار که به خیابان بیهقه معروف است، از میدان امام خمینی از که میدان ورودی شهر است آغاز و به میدان کارگر ختم می شود. در سبزوار و بیرون از آن آثار تاریخی منحصربه فردی خواهید دید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

مسجد پامنار: مسجد پامنار، قدیمی ترین مسجد شهر سبزوار است. مسجدي خشتی با شبستان ستون داره این مسجد بنا به سنت قدیم مسجدسازی، یک گلدسته بیشتر ندارد مسجد پامنار، هزار سال قدمت دارد.

 مسجد جامع: مسجد جامع سبزوار چهار هزار متر مربع وسعت دارد و شامل ایوان قبله و گلدسته هایش، ایوان شمالی، صحن، شبستان و رواق است. قدمت این مسجد به قرن هشتم می رسد.

  مصلای سبزوار: مصلی که در قدیم برای برگزاری نمازهای عید استفاده مي شده، شامل یک بنای مرکزی (چارتاقی)، گنبد، صحن و ایوان است. این بنا از آثار دوره صفویه است.

 مدرسه فخریه: بنای مدرسه فخريه حوالی هزار سال قدمت دارد و عمرش با عمر «مدرسه نظامیه» بغداد برابری می کند، این بنا در نزدیکی تقاطع خیابان اسرار و خیابان بیهق شهر سبزوار قرار دارد.

 کاروانسرای فرامرز خان: کاروانسرای فرامرز خان یا رباط «کانون» برای استفاده کاروان هایی بنا شده که قصدشان، زیارت حضرت رضا بوده است، کاروانسرای فرامرز خان حالا موزه مردم شناسی سبزوار است.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

بقعه امامزاده یحیی: امامزاده یحیی به احتمال قریب به یقین، مدفن نواده امام سجاد است که در تلافی خیابان بیهق و خیابان اسرار قرار دارد حرم امامزاده ایوانی بزرگ با دو گلدسته دارد.

 آرامگاه حاج ملاهادی: آرامگاه حاج ملاهادی سبزواری(شیخ اسرار) ۱۵۰ سال پیش ساخته شده و شامل یک بقعه مرکزی و حجره هایی در دو طرف بناست. آرامگاه در ضلع جنوبی میدان کارگر شهر سبزوار قرار دارد.

خانه باغ اسکویی: اقامتگاه تابستانه باغ اسکویی، شامل یک باغ ۱۰ هکتاری و یک عمارت تاریخی دو طبقه است و قدمتش به روزگار قاجار می رسد.

میل خسروگرد: میل خسروگرد، یک برج آجری ۳۰ متری است. میل ها نشانه های جغرافیایی هستند و از آنها برای تعیین حدود و تشخیص مسیرها استفاده می شده است. میل ۸۰۰ ساله خسروگرد در کیلومتر ۵ جاده سبزوار به شاهرود قرار دارد.

 بازار سبزوار: بازار تاریخی شهر سبزوار در خیابان بیهق قرار دارد و همه شغل های جدید و قدیم را می شود در آن دید. از فروشگاه های همین بازار سنتی می شود کلوچه زنجبیلی هم خرید که یکی از سوغاتی های سبزوار است کوی گلستان و کاروانسرای آن هم که باز در همین خیابان بیهق قرار دارد، بازار صنایع دستی است.

 آبشار پید: بید یک روستای ییلاقی است در ۴۰ کیلومتری سبزوار، در مسیر شهر «سفراین»، در حاشیه این روستا، یک آبشار هم وجود دارد. آبشار روستای بیدو ییلاقات اطراف آن، یکی از تفرجگاه های سبزوار است.

ییلاقات افچنگ: وجود ارتفاعات کوه سیاه و رودخانه گل باعث شده تا روستای «افچنگ» و مسیر منتهی به آن به تفرجگاه سبزواری ها تبدیل شود. بسیاری از سبزواری ها روزهای تعطیل شان را اینجا می گذرانند.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما