چشم در چشم جنگ، راهنمای بازدید از موزه دفاع مقدس خرمشهر

رها کیانی 21:14 - 1398/05/04

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

همه جای ایران، کم و بیش در سال های دفاع مقدس درگیر اتفاقات جنگ تحمیلی بودند. اما از میان همه، خرمشهر را پیش از همه باید نماد ستم دیدگی و بعد مقاومت و پیروزی دانست. همه خیابان ها و خانه ها و همه مردم خرمشهر از روزهای جنگ و و اشغال شهرشان، خاطره دارند و مجموعه ای از این خاطرات، ۲۰ سالی است که به همت مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر در موزه دفاع مقدس این شهر نگهداری شده و در معرض بازدید قرار گرفته است.

برای بازدید از این موزه، به ساختمانی بزرگ خواهید رفت که در واقع آن را انگلیسی ها در سال ۱۳۰۹ به عنوان ساختمان مرکزی شرکت نفت حوزه جنوب و برای مدیریت استخراج و صدور نفت جنوب ایران و عراق ساختند. خود این ساختمان هم در دوره اشغال، به دست نیروهای بعثی افتاد و پس از جنگ با تغییر کاربری و کمی تعمیر و تغییر، از سال ۱۳۷۵ به عنوان موزه دفاع مقدس ادامه حیات داد تا اینکه حالا سالانه بیش از ۹۰۰ هزار گردشگر داخلی و پنج هزار گردشگر خارجی از آن دیدن می کنند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

موزه ای در ساحل کارون

از آبادان تا خرمشهر ۱۹ و از اهواز، مرکز استان خوزستان تا این شهر ۱۰۰ کیلومتر راه دارید. برای بازدید از موزه دفاع مقدس خرمشهر، پس از سفر به این شهر باید به بلوار ساحلی امام خمینی بروید، موزه دفاع مقدس در ساحل رود کارون و در کنار پل شهید جهان آرا یا به قول محلی ها پل جدید قرار دارد. در صورت نیاز برای پیدا کردن موزه می توانید از اهالی محل هم کمک بگیرید.

موزه مقاومت

 بازدید از موزه دفاع مقدس خرمشهر، هم فال است و هم تماشا. فضای داخل موزه متشکل از یک بخش مسقف به مساحت زیر بنای دو هزار و ۶۰۰ متر و فضای روباز حیاط به مساحت هشت هزار متر و دارای فضایی سرسبز و دل انگیز است. البته فضایی که با برخی از ادوات سنگین جنگی مثل توپ و خودروهای جنگی دیگر تزئین شده و شما را به روزهای جنگ تحمیلی خواهد برد.

چه می بینیم؟

گردش در هوای مقاومت

در موزه دفاع مقدس بخشی از وسایل مورد استفاده رزمندگان مثل تسلیحات جنگی، عکس ها، ماکت سنگرها، وسایل شخصی، وصایا و مین های عمل نکرده وجود دارد.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

 حیاط: داخل حیاط بخش هایی از موزه مانند سنگرها، خاکریزها و برخی ادوات جنگی که به فضای بزرگتری نیاز داشته در معرض دید قرار گرفته است. در میان فضای سبز و زیبای محوطه بزرگ حیاط، می توانید گشتی بزنید و ضمن بازدید از این بخش های نفسی تازه کنید.

حسینیه و مسجد: در میان حیاط، حسینیه و مسجد موزه قرار دارد که چند سالی است مزار سه شهید گمنام نیز در این محوطه قرار گرفته است.

 تالار انقلاب و بحران: تالار انقلاب و بحران، احتمالا اولین تالاری است که واردش می شود. این تالار مربوط به خاطرات و آثار دوره انقلاب تا سال ۵۸ و ۵۹ و پیش از شروع جنگ تحمیلی است.

  تالار هجوم و مقاومت: تالار دوم تالار هجوم و مقاومت است و اشیایی مربوط به روزهای شروع جنگ تا تاریخ هجوم بعثی ها به خرمشهر در آن نگهداری می شود.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

 تالار اشغال: در تالار اشغال موزه خرمشهر، یادگارهای دوره اشغال شهر خرمشهر به دست رژیم بعث نگهداری می شود.

 تالار عملیات بیت المقدس: این تالار هم مربوط به عملیات آزادسازی شهر؛ یعنی عملیات بیت المقدس و اتفاقات متن و حاشیه این عملیات می شود.

تالار باز گشت خرمشهر: تالار بازگشت خرمشهر مربوط به رویدادها و خاطرات خرمشهر از زمان بازپس گیری تا پایان جنگ و روزهای بازسازی شهر است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما