گذر از دل ارسباران، راهنمای دوچرخه سواری از جنگل ارسباران تا رود ارس

رها کیانی 20:49 - 1398/05/07

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

دوچرخه سواری از جنگل ارسباران تا رود ارس

بخشی از جنگل های زیبای هیرکانی ایران، در تکه شمال غربی ایران قرار گرفته و بیشتر با نام جنگل های ارسباران شناخته می شوند. این منطقه جنگلی منحصر به فرد و زیبا در جنوب رود ارس و در منطقه ای مرطوب قرار گرفته است. این منطقه که در شمال استان آذربایجان شرقی قرار گرفته، همچون جنگل های گیلان و مازندران انبوه نیست، اما در زیبایی کم از آنها ندارد.

در این شماره مسیری زیبا برای دوچرخه سواری به شما پیشنهاد می کنیم که از دل این جنگل زیبا و منحصر به فرد می گذرد و در نهایت به رودخانه ای در خط مرزی ارمنستان می رسد. مسیر ۶۰ کیلومتری پیشنهادی ما از شهر ورزقان شروع می شود و از دل ارسباران می گذرد و در کناره رود ارس به پایان می رسد.

در مسیر دوچرخه سواری از جنگل ارسباران تا رود ارس غیر از روستاهای دیدنی، دشت ها و مراتع زیبا، چشم انداز های سبز کوهستانی را هم خواهید دید. غیر از آن از کنار معدن عظیم مس سونگون و قلعه زیبای تاریخی «آقجا قلعه» رکاب زنان خواهید گذشت. اگر برای این سفر برنامه ریزی می کنید، در خاطر داشته باشید که تمام این مسیر ماشین رو است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

دوچرخه سواری از جنگل ارسباران تا رود ارس

چطور برسیم؟

به سوی اهر و ورزقان

محل آغاز این برنامه دوچرخه سواری شهر ورزقان است در استان آذربایجان شرقی هرجا که هستید. البته غیر از شهرهای شمالی استان آذربایجان شرقی - باید اول از همه به شهر تبریز برسید. از تبریز باید وارد جاده اهر شوید و بعد از شهر «خواجه» به سمت ورزقان بپیچید. تبریز تا ورزقان ۹۳ کیلومتر فاصله دارد و حدود یک ساعت و نیم در راه خواهید بود.

سواران رود ارس

در اینجا رکاب زنی در یک مسیر جنگلی را به شما پیشنهاد می دهیم که حدود ۶۰ کیلومتر طول دارد و از دل جنگل های زیبای ارسباران می گذرد و در نهایت و پس از پیچ و خم های بسیار در حاشیه جنوبی ارس به پایان می رسد. این مسیر اگر چه در بخشی از آن کوهستانی می شود، اما در این ماه نسبتا گرم و مرطوب است.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

چطور بگردیم؟

جنگل و رود مرزی

مسیر از شهر ورزقان شروع شده و بعد از گذر از دشت های شمالی ورزقان و معدن عظیم مس سونگون به تدریج وارد پوشش جنگلی ارسباران شده و تا رود ارس و نوار مرزی پیش می رود. این مسیر دوچرخه سواری به دو بخش اصلی تقسیم می شود که بخش دوم تقریبا دو برابر بخش اول طول دارد.

 ورزقان تا معدن مس سونگون؛ ۲۰ کیلومتر حدود سه ساعت: ارتفاع شهر ورزقان حدود ۱۶۸۰ متر از سطح دریا بالاتر است و باید تا معدن مس سونگون سربالایی رکاب بزنید. مسیر آسفالت است و از کنار مزارع مراتع و چندین روستا می گذرد. معدن دو خروجی در سمت راست جاده دارد. ارتفاع تقریبی این منطقه حدود ۳۴۰۰ متر است.

 معدن مس سونگون تا رود ارس؛ 44 کیلومتر حدود چهار ساعت: بعد از دوراهی دوم معدن سونگون حدود پنج کیلومتر دیگر سربالایی دارید تا به بالاترین نقطه مسیر سفر یعنی ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریای آزاد پرسید، بعد از این گردنه چشم انداز زیبای جنگل های ارسباران را پیش رو دارید. بعد از گردنه روستای کوچک «خوینه رود» قرار دارد و بعد از آن بیشتر مسیر سراشیبی است. البته با چند سربالایی کوچک در میانه مسیر، در کیلومتر ۳۵ مسیر به قلعه تاریخی «افجا قلعه» می رسید که بعد از آن یک دوراهی پیش روی تان است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

دوچرخه سواری از جنگل ارسباران تا رود ارس

مسیر سمت راست به روستای «کلم» می رود، اما مسیر ما جاده سمت چپ است. این قسمت های مسیر مراتع زیبا و سرسبز در کنار پوشش جنگلی دارد و اگر تجهیزات اقامتی دارید، بهترین مکان برای اقامت است. در ادامه مسیر در منطقه هفت چشمه به یک دوراهی هم می رسید که سمت چپ به چند روستای کوچک منتهی می شود، اما ما باید در مسیر سمت راست رکاب بزنیم. کمی بعد، باز هم به یک دوراهی دیگر می رسید. «روستای تاویل» در سمت راست مسیر است و مسیر ما، جاده سمت چپ است.

 کمی بعد در این جاده به روستای «کوک» در دامنه کوه می رسید که بعد از روستا، مسیر سربالایی از دور پیداست، بعد از این روستا یک دوراهی وجود دارد که باید به سمت چپ رکاب بزنید تا درست از بالای روستا بگذرید و وارد پوشش جنگلی ارسباران شوید. در مسیر جنگلی در دوراهی پیش رو دارید؛ دوراهی اول را باید به سمت راست بپیچید. با فاصله کمی به دوراهی دوم می رسید که مسیر سمت چپ مسیر ماست. پس از آن دورنمایی از رود ارس که مقصد این سفر است را خواهید دید. در پایان مسیر و حاشیه رود ارس به ارتفاع حدود ۴۰۰ متر از سطح دریای آزاد می رسید.  

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما