پلکان در نزدیکی پایتخت، راهنمای گردش در روستای پلکانی توداران

رها کیانی 21:19 - 1398/05/09

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند 

روستای پلکانی توداران

شاید فکرش را هم نکنید که بتوانید در فاصله کوتاه از پایتخت به یک روستای پلکانی زیبا برسید و یک روز را در آنجا بگردید. روستای پلکانی توداران را در استان قزوین نزدیک ترین روستای پلکانی به تهران می نامند. این روستا بین کرج و قزوین واقع شده و البته تفاوتش با بیشتر روستاهای پلکانی در این است که کوچه هایی باریک دارد و مسیر عبور مردم از روی بام ها نیست.

 وجود منابع فراوان آب در این منطقه کوهستانی و خنک، باعث سرسبزی و طراوت منطقه شده و رونق کشاورزی را به ارمغان آورده است. بافت روستا بیشتر شامل خانه هایی با معماری سنگی و کاهگلی است که البته در سال های اخیر ویلاهای شیروانی نیز در کنار خانه های سنتی قد برافراشته اند. هوای پاکیزه و خنک و کوچه باغ های سرسبز و چشمه ها و رودهای پرآب، انگیزه کافی برای لذت بردن از این سفر یک روزه به توداران را در یک آخر هفته شهریوری به شما می دهد. برای فرار از گرما و آلودگی و شلوغی شهر و تماشای مناظری که نشان دهنده هنر انسان سخت کوش در طبیعت زیبای کوهستان است، راهی روستای پلکانی توداران شوید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

 روستای پلکانی توداران

چطور به  روستای پلکانی توداران برسیم؟

از مسیر آزاد راه

روستای پلکانی توداران در ۱۱۰ کیلومتری تهران قرار دارد و بهترین راه برای رسیدن به آن خودروی شخصی است.

از تهران: در آزادراه تهران - کرج - قزوین که باشید، دو کیلومتر بعد از خروجی طالقان، یک پمپ بنزین در سمت راست تان می بینید، از آزادراه خارج شوید، اما به جای رفتن به پمپ بنزین، مسیر را به سمت راست برگردید تا به زیرگذر نزدیک شوید. قبل از زیرگذر، جاده را به طرف سربالایی (چپ) ادامه دهید. این جاده به طرف روستاهای «دارالسرور» و «توداران» می رود.

از قزوین: در آزادراه قزوین به کرج، تقریبا ۱۰ کیلومتر مانده به آبیک، یک جایگاه سوخت در سمت راست تان است که باید اینجا از آزادراه خارج شوید. سکوهای پمپ بنزین را هم که رد کردید به جای بازگشت به آزادراه، مسیر خاکی و کوتاه را مستقیم ادامه دهید تا به خیابانی پرسید که از زیر گذر خارج شده است. در آن خیابان به چپ دور بزنید و از زیر آزادراه عبور کنید و جاده را مستقیم ادامه دهید. این همان جاده دارالسرور و توداران است.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

در مسیر انگورها

 توداران یک روستای پلکانی در نزدیکی پایتخت است. احتمالا نزدیک ترین روستای پلکانی به پایتخت است که می شود یک روزه از پایتخت به آنجا رفت و برگشت. این روستا از توابع آبیک استان قزوین است و بهترین زمان سفر به آنجا شهریور ماه است که هم انگورهای توداران و هم انگور روستاهای همسایه رسیده و آماده برداشت است.

در روستای پلکانی توداران چه می بینیم؟

میوه ها و پله ها

لذت تماشای زیبایی های مسیر توداران نباید باعث شود، احتیاط را فراموش کنید. جاده توداران و گردنه پر پیچ و خمش، شیبه ای تندی دارد و بدون گاردریل است.

رسیدن به توداران: وقتی از آزادراه خارج شوید، ۱۵ کیلومتر تا روستای نوداران فاصله دارید، در همان ابتدای جاده یک دوراهی می بینید که باید مسیر سمت چپ را انتخاب کنید. کمی جلوتر از روی نهر آب رد می شوید و به روستای دارالسرور می رسید. پنج شش کیلومتر بعد از دارالسرور هم به روستای «آتانک» خواهید رسید، بعد از آتانک یک دوراهی است که باز هم باید به سمت چپ بروید، پنج کیلومتر بعد از آتاتک به بالای گردنه می رسید و در این دوراهی هم مسیر سمت چپ را انتخاب می کنید که آسفالت است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

روستای پلکانی توداران

البته بعد از یکی دو کیلومتر جاده خاکی می شود، ولی پیمودنش برای خودروهای سواری مشکلی ندارد، کمی جلوتر به روستای «کهوان» می رسید و با پشت سر گذاشتن کهوان، یک جاده خاکی در سمت راستتان و امامزاده حلیمه خاتون و سلیمه خاتون اغا را در سمت چپتان می بینید مسیر مستقیم را ادامه دهید و کمی جلوتر، قبل از این که وارد سراشیبی تند شوید، خودروی تان را پارک کنید و با پنج دقیقه پیاده روی وارد روستای پلکانی توداران شوید.

مسیر لذت بخش: از همان ابتدا که وارد جاده دارالسرور می شوید آب می بینید و باغ های سرسبز، روستای آتانک هم یکی از روستاهای مورد توجه گردشگران است و در سال های اخیر، ویلاسازی هایی هم در آن انجام شده و باغ های انگور منطقه از این جا به بعد شروع می شود. قبل از رسیدن به روستای کهوان می توانید نمای زیبایی از هر دو روستای کهوان و توداران را ببینید. امامزاده بین کهوان و توداران هم با ضریح چوبی و ایوان سنتی اش میزبان زائران است.

معماری، کشاورزی و صنایع دستی: قدم زدن در کوچه های بین خانه های سنتی توداران در هوای خنک شهریور بسیار دلچسب است. مصالح به کار رفته در بناهای قدیمی، سخت کوشی و مهارت معماران قديم را نشان می دهد. علاوه بر معماری پلکانی در روستای پلکانی توداران حتی کشاورزی هم در زمین های شیب دار انجام می شود و باغ های انگور، گردو، گیلاس، آلبالو و الو در این منطقه فراوان اند و به ویژه در شهریورماه می توانید شاهد برداشت انگور و گردو در باغات توداران باشید. روستاییان با خشک کردن میوه هایی مثل توت، انگور، آلو و آلبالو، خشکبار تهیه می کنند و می توانید از آنها خرید کنید. همچنین زنان روستا علاوه بر قالیبافی و گلیم بافی، از شاخه های درخت بید هم سبدهای سنتی درست می کنند.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما