بر شانه های دنا، راهنمای سفر به روستای کریک در نزدیکی یاسوج

رها کیانی 21:15 - 1398/05/10

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

روستای کریک

روستاهای پلکانی متعددی در ایران وجود دارند و در اقلیم های مختلف، از کوه های البرز و زاگرس گرفته تا کویر مرکزی می توان نمونه هایی از این هنر معماری ایرانیان باستان را دید. روستای کریک در نزدیکی شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد و با توجه به کوهستانی بودنش روستایی خنک و ییلاقی به شمار می رود.

این روستا در دامنه های جنوبی کوه دنا واقع شده و چشم انداز زیبای این کوه از یک سو و سرسبزی حاصل از رودخانه های منطقه از سویی دیگر، آن را به یکی از مقاصد گردشگری زاگرس جنوبی تبدیل کرده است. در سفر به این روستا علاوه بر تماشای منظره های زیبا و لمس هوای خنک و سالم، می توانید بسیاری از محصولات زراعی تازه و محلی را هم نوش جان کنید و به سوغات بیاورید. با شروع تابستان و رونق گرفتن مقاصد ییلاقی، کریک هم پذیرای مسافرانی می شود که عاشق هوای مطبوع و معتدل در این فصل گرمند و می خواهند علاوه بر ییلاق گردی، کاوشی هم در بافت روستاهای پلکانی کنند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

روستای کریک

چطوربه روستای کریک برسیم؟

گسترده در میان کوهستان

روستای کریک ۷۰۰ کیلومتر تا تهران و ۲۵ کیلومتر تا یاسوج فاصله دارد و در اواخر مسیر اصفهان - یاسوج به این روستا می رسید.

از تهران و اصفهان: وارد جاده اصفهان به شیراز شده و سپس در کمربندی شهرضا وارد مسیر سمیرم و یاسوج شوید، بعد از سمیرم و تونل های کوه دنا، به «پاتاوه» خواهید رسید. مسیر را ادامه دهید و ۱۲ کیلومتر بعد از این که خروجی سی سخت را در سمت چپتان دیدید، جاده روستای کریک را در سمت چپ تان می بینید. وارد این فرعی شوید و در همان ابتدا دوراهی را به چپ بپیچید. دو کیلومتر جلوتر، دوراهی دیگری را می بینید که مسیر مستقیم، روستا را دور می زند و به سی سخت می رود، اما شما باید وارد مسیر سمت راست شوید تا به خود روستا برسیده.

 از شیراز: وارد جاده سپیدان (اردکان فارس) و یاسوج شوید و کمربندی یاسوج را به طرف اصفهان ادامه دهید. ۱۵ کیلومتر بعد از پاسگاه پلیس راه، جاده روستای کریک در سمت راست تان قرار دارد.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

زندگی در سرزمین کهن

قرار گرفتن در میان درختان سبز و چشمه سارهای خنک روستای کریک را به یکی از زیباترین روستاهای ایران تبدیل کرده است این روستا که آن را یکی از کهن ترین روستاهای منطقه دنا می دانند چشم انداز زیبایی هم از قله دنا دارد و همین موضوع باعث شده تا زیبایی آن دوچندان شود.

در روستای کریک چه می بینیم؟

خانه های کهن ومزارع پربار

روستای کریک بافتی شبیه سایر روستاهای پلکانی دارد و وجود چشمه ها و رودهای جاری از دنا کشاورزی روستا را رونق داده است. روستای کریک در تابستان آب و هوای خنکی دارد.

بافت روستای کریک:

روستای کریک یکی از کهن ترین روستاهای منطقه دناست و معماری خشت و گلی و تیرها و کلاف های چوبی به کار رفته در خانه های نشان از حفظ اصالت معماری اش دارد. در مقایسه با دیگر روستاهای پلکانی، شیب این روستا ملایم تر است و البته سرد بودن هوای روستا در زمستان، احداث دیوارهای خشتی را اجتناب ناپذیر کرده تا از نفوذ سرما به خانه ها جلوگیری شود. خانه ها تا بالاترین نقطه ممکن روی دامنه ساخته شده اند و یک نهر گود در میان سنگفرش، از جلوی خانه ها عبور می کند. بقایایی از یک قنات و دو آسیاب قدیمی را هم می توانید در روستا ببینید.

طبیعت روستای کریک:

روستای کریک در دامنه کوه دنا قرار دارد و علاوه بر چشم انداز زیبای این قله، درختانی مثل بلوط، بنه، چناره بید، گردو و بادام کوهی را هم می توان به جاذبه های بصری روستا اضافه کرد. رودخانه «پل کلو» که به «رود بشار» متصل است. نواری از درختان را در اطراف خود به وجود آورده و چند مرکز پرورش ماهی هم در حاشیه این رود تاسیس شده اند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

روستای کریک

در کنار این ها، تماشای باغ های سیب و انگور و مزارع برنج روستا هم خالی از لطف نیست. اگر پا در مسیر کوه بگذاریده ریواس، کنگر و تمشک وحشی هم خواهید دید. ارتفاع یک هزار و ۸۰۰ متری روستا از سطح دریا، هوای خنک را مخصوصا در سایه سار باغ ها به روستاییان و مسافران هدیه می دهد و می توانید فارغ از گرمای تابستان به روستاگردی و پیاده روی در کریک بپردازید.

 کسب و کار محلی: علاوه بر کشاورزان روستا، برخی عشایر لر هم در فصل ییلاق به دامپروری در روستا می پردازند. در کنار مردان، برخی زنان هم به فعالیت هایی همچون قالی بافی و گلیم بافی مشغول اند و دست بافته های عشایری شان مثل جاجیم، گبه و .... هنوز اصالت بافت و زیبایی طرح های سنتی را حفظ کرده است، سبد بافی هم یکی دیگر از هنرهای زنان این روستاست.

سوغات: با توجه به رونق کشاورزی منطقه، می توانید برنج و عدس از کشاورزان بخرید یا میوه هایی مثل انگور، هلو، گیلاس و زردآلو به سوغات بیاورید. همچنین شیر، ماست، روغن حیوانی و کشک مورد نیاز خود را از دامداران منطقه تهیه کنید. اگر هم هوس نان محلی کرده اید، فرصت را غنیمت شمرده و نان های کریک را امتحان کنید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

 

پیام در واتساپ
تماس با ما