مرمر سبز، راهنمای بازدید از کاخ موزه رامسر

رها کیانی 21:16 - 1398/05/11

جامونه آماده است تا با اجاره سوئیت مبله ارزان اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

کاخ موزه رامسر

محلی ها کاخ موزه رامسر را به نام «کاخ شاه» می شناسند. پیش از انقلاب با نام «کاخ سلطنتی رامسر» و «کاخ مرمر» معروف بود. پس از انقلاب در اسناد رسمی به نام «تماشاگه خزر» نام گرفت و حالا هم مدتی است عنوان «مجتمع فرهنگی موزه شهدای رامسر» را گرفته است. کاخ مرمر در سال ۱۳۱۶ به دستور پهلوی اول ساخته شد و در دوران پیش از انقلاب، اقامتگاه خانواده سلطنتی در شمال ایران محسوب می شد.

معماری این کاخ با زیر بنای حدود ۶۰۰ متر کار معماری گرجی بود که پیش از آن عمارت هایی را در تبریز و ارومیه ساخته بود و پس از آن، به دستور رضاشاه مشغول ساخت این کاخ شد. کاخی از سنگ مرمر سفید رگه دار یکپارچه با ایرانی زیبا و چهار ستون حجاری شده اش که در دو سوی پلکان پشتی آن هم، دو مجسمه مرمرین به شکل ببر گذاشته شده بود. حالا سالهاست که از رفت و آمدهای درباری و سلطنتی در این کاخ زیبا با آن حوض آبی و حیاط پر دار و درختش خبری نیست و می توان چند ساعتی در سایه درختانش نشست و از زیبایی این معماری قدیمی و باغ پیرامون آن لذت برد.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

کاخ موزه رامسر

چطور به کاخ موزه رامسر برسیم؟

در مسیر چالوس

برای دیدن کاخ موزه رامسر باید از جاده تاریخی و زیبای چالوس بگذریم. کاخ مرمر یا همان مجتمع فرهنگی موزه ای شهدای رامسر، در یک باغ ۶۰ هکتاری در خیابان رجایی قرار دارد نزدیک ترین راه برای رسیدن به رامسر، جاده چالوس است. مسافت ۲۸۰ کیلومتری تهران تا رامسر را تقریبا پنج ساعت و نیمه طی خواهید کرد.

از جاده چالوس وارد رامسر شده، بعد از عبور از چهار راه بسیج مسیر مستقیم را در بلوار رزاقی ادامه دهید تا به میدان انقلاب برسید. از خیابان رجایی در سمت چپ، به سمت مجتمع فرهنگی موزه شهدای رامسر بروید.

کاخ موزه رامسر؛ مرمری در باغ

ساختمانی با رویه ای از مرمر سفید باعث شد تا این کاخ به نام مرمر شناخته شود. کاخی که ساخت آن به حدود ۸۰ سال پیش می رسد جایی که حالا موزه تماشاگه خزر مجموعه موزهای کاخ مرمر، سه ساختمان اصلی دارد؛ کاخ موزه مرمر، عمارت تاج الملوک که تبدیل به موزه بین المللی عاج ایران شده است و حمام قدیمی که مراحل پایانی مرمت را می گذراند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

بخش های جنبی موزه هم شامل نمایشگاهی از اسناد و تصاویر مربوط به املاک پهلوی، محوطه ای شش هکتاری از درختان بامبو و نمایشگاهی از مولاژهای مربوط به دوران هخامنشی است.

کاخ مرمر: عمارت کاخ مرمر به دستور پهلوی اول در سال ۱۳۸۶ و بعد از چهار سال، کار تمام شد، اسم کاخ هم از نمای مرمری ساختمان گرفته شده است؛ سنگ هایی که از مشهد به اینجا آورده شده بوده، ساختمان چهار ستون ۱۰ متری باشکوه هم دارد. وارد که شوید، با راهنمایی کارشناسان موزه وارد چند تالار می شوید که چیدمان اولیه خود را حفظ کردند مبلمان، لوسترها و فرش ها و تابلوهای نقاشی بر دیوارهاست.

بخشی از گلدان ها و تندیس هایی که بیشترشان هدایای سفر دیپلمات های کشورهای خارجی به شاهان پهلوی بوده هم، در گوشه و کنار سالن ها به چشم می خورد. بیش از ۲۵۰ قطعه از این آثار فعلا در معرض دید عموم قرار دارد در دو طرف پله های جنوبی، در پشت ساختمان هم دو مجسمه بزرگ مرمرین ببر، به یادگار از ببر مازندران قرار دارد.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

کاخ موزه رامسر

موزه عاج: موزه عاج مجموعه، به تازگی افتتاح شده این موزه طی شش ماه مرمت عمارت تاج الملوک (همسر دوم پهلوی اول و مادر پهلوی دوم) در دوم خرداد ماه امسال با نمایش ۳۰۰ قطعه از دست ساخته هایی از جنس عاج فیل افتتاح شد. این موزه اولین موزه عاج در خاورمیانه محسوب می شود. سه تالار اصلی شامل تندیس های انسانی، تندیس های غیرانسانی و تالار جنگ افزارها و تالارهای فرعی شامل تزئینات عاجی و تندیس های مختلف تراشیده شده از عاج فیل در ابعاد و اندازه های مختلف است. تجارت عاج هم اکنون یکی از تجارت های غیرقانونی محسوب می شود و اشیای این موزه شامل قطعاتی است که در دوره پهلوی در این موزه نگهداری می شده است.

باغ گیاه شناسی: محوطه موزه کاخ رامسر یکی از باغ های گیاه شناسی ایران محسوب می شود. در سال های گذشته و به اهتمام گیاه شناسان مختلف، در این باغ گونه های گیاهی منحصر به فردی کاشته شده که برخی از آن ها برای اولین بار است که به صورت نمونه در ایران کاشته شده اند. یکی از این گیاهان، گیاهانی از خانواده «برهنه ساقه» است که گفته می شود از ابتدایی ترین گونه های موجود در دنیا محسوب می شوند. محوطه بیرونی این کاخ هم تماشایی است؛ محلی که با تلاش گیاه شناس ها نمونه های با ارزشی در آن کاشته شده است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما