زلال آب، سبزی جنگل، راهنمای سفر به آبشار بولا در مازندران

رها کیانی 21:03 - 1398/05/12

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند 

آبشار بولا در مازندران

جنگل های سوادکوه در استان مازندران، یکی از سرسبزترین بخش های جنگل های هیرکانی به شمار می روند که در ارتفاعات البرز واقع شده و از هوای شرجی ساحل دورند. در این جنگل ها، چشمه های متعدد آب از دامنه های کوهستان سرازیر است که گاه به شکل آبشاری زیبا در آمده و زیبایی چشم انداز جنگل را دوچندان می کند. آبشار خزه ای «بولا» یا «اوین» یکی از این آبشارهاست که در نزدیکی روستای سنگده از توابع پل سفید واقع شده و به خاطر نزدیکی اش به جاده فیروزکوه - ساری، محبوب بسیاری از گردشگران است.

آبشار بولا در مازندران در منطقه ای کم تردد قرار دارد و مسافرانی که به پای آبشار می رسند فقط صدای آب، صوت پرندگان و حرکت باد در میان درختان را خواهند شنید. طبیعت منطقه سرشار از سرسبزی و خزه و چشمه است و علاوه بر اینها، بافت روستایی و خانه های جنگلی هم برای مسافران آبشار جالب خواهد بود و گردشگران در کنار تماشای منظره زیبای آبشار، جنگل نوردی هم می کنند و یکی دو روز را با شنیدن صداهای طبیعت خواهند گذراند.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

آبشار بولا در مازندران

چطور به آبشار بولا در مازندران برسیم؟

ده به ده تا سنگده

آبشار بولا در ۲۶۰ کیلومتری تهران و ۶۵ کیلومتری پل سفید است و از جاده فیروزکوه می توان به آن رسید.

از تهران: وارد جاده تهران - دماوند - فیروزکوه شوید تا بعد از فیروزکوه و «ورسک» به پل سفید برسید. در ابتدای پل سفید، یک جاده در سمت راست تان است که به طرف محمدآباد، کیاسر و ساری می رود. وارد این مسیر شوید و بعد از عبور از روستای «لمرز»، «کارخانه چوب فریم» و روستای «ولیک بن»، سه راهی را به سمت راست بروید تا به روستای سنگده و شروع مسیر آبشار بولا برسید.

 از ساری: وارد جاده کیاسر شوید و بعد از «سالاردره»، سه راه «تا کام» را به راست بروید تا بعد از سد شهید رجایی (سلیمان تنگه)، به محمدآباد (فریم شهر) برسید. در محمد آباد از جاده جدا شده و وارد مسیر خاکی روستای «میانا» شوید.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

در مسیر آب و درخت

نه فقط خود آبشار بولا، که مسیر رسیدن به آن هم شگفت انگیز است. سفر برای بازدید از این آبشار منحصر به فرد، سفری است در دل طبیعت و روستاهای زیبایی که در میان منطقه جنگلی سربر آورده اند. سنگده و مينا دو روستایی هستند که خودشان به تنهایی از جاذبه های گردشگری مهم محسوب می شوند.

خزه و آب و درخت

آبشار خزه ای بولا در دل جنگل های شرقی سوادکوه است و یک مسیر باریک، شما را به آن می رساند. در انتهای روستای سنگده، یک جاده در سمت چپ تان است که به طرف روستای میانا می رود تا از آن جا به سمت آبشار بروید.

رسیدن به پای آبشار: وارد این جاده شده و سپس در روستای میانا هم مسیر فرعی سمت راست تان را انتخاب کنید که به طرف منطقه بولا می رود. در این مسیر خاکی، سه راهی اول را به راسته دومی و سومی را به چپ، و چهارمی را به راست بپیچید و البته در اواخر مسیر باید خودرو را پارک کنید و پیاده بروید. مسیر میانا تا آبشار، از دل جنگل می گذرد و جاده ای باریک است که توسط کارخانه های چوب بری تسطیح شده است. در نقاط مختلفی از این راه، کارگرانی را خواهید دید که مشغول برش درختان کهنه و آماده سازی آنها برای انتقال به کارخانه های چوب بری اند. هر جا احساس کردید که راه را گم کرده اید، از آنها سوال کنید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

آبشار بولا در مازندران

 منظره آبشار: آبشار بولا یا «لوبن»، مانند آبشار «کبودوال» در استان گلستان یک آبشار تمام خزه ای است و آبش از چشمه بالای آبشار سرازیر می شود. در واقع، نمای آبشار شامل چند ستون سرازیر آب است که در پایین دست، یک رودخانه را تشکیل می دهند. آبشار از دامنه های منطقه شاه پسند سرازیر است که پشتش به چاشم و شهمیرزاد در استان سمنان متصل است. بی شک شنیدن صدای شرشر آب در میان جنگل فشرده و سرسبز، لذت بخش است و ترکیب صدای آب با صدای پرندگان و حیوانات جنگل، حس دلنشینی برای مسافرانی که در سایه درختان أن جنگل استراحت می کنند، به وجود می آورد.

 گونه های گیاهی و جانوری: جنگل سنگده پر است از درختان راش، توسکا و شمشاد. همچنین درختان گلابی و گیلاس و حشی (کوهی) را در آن جا خواهید دید. علاقه مندان به گونه های جانوری هم علاوه بر کمک وجیرجیرک، سمور جنگلی و جوجه تیغی هم می بینند و اگر خوش شانس باشند می توانند سمندر و مرال و روباه هم ببینند. اگر دوستدار جلوه های حیات در طبیعت بکر هستید، منطقه سنگده و بولا انتخاب خوبی برای شماست. اگر اهل جنگل پیمایی باشید، می توانید در اواسط مسیر میانا به بولا، جنگل راش را ببینید. همچنین اگر در انتهای روستای سنگده، به جای مسیر سمت چپ، مسیر مستقیم را ادامه دهید به جنگل مرسی سی خواهید رسید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما