آشنایی با مساجد به جا مانده از تاریخ و چگونگی عکاسی 1

رها کیانی 12:20 - 1398/05/15

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

مسجدجامع نائین

در مسجد جامع نائین کوچکی و شکوه یک جا جمع می شود. معمار خوش ذوق و قریحه کویر دیوارهای مسجد جامع نائین را چون توری به هم بافته و بدون به کار گرفتن هیچ رنگ و لعابی حیرت انگیزترین تزئینات معماری را طرح انداخته است. دستور ساخت مسجد کهنسال نائین را «عمربن عبدالعزیز» هشتمین خلیفه اموی در ابتدای قرن دوم هجری داده است.

کمتر مسجد سن و سال داری در ایران یافت می شود که مانند جامع نائین ساختمان اولیه اش چنین دست نخورده باقی مانده باشد. در این مسجد اثری از گنبد و ایوان نخواهید دید. زیباترین دیدنی های مسجد را معماران ایرانی سده های نخست اسلام در شبستان قبله کار گذاشته اند. درست بر دیوار قبله که جنوبی ترین دیوار مسجد به حساب می آید و شما در شب های قدر رو به آن دعا می کنید.

مهارت گچبر محراب اثر هنری اش را تبدیل به یک حجم گچی توری شکل کرده است. گل های دوازده پر و نخستین نمونه های اسلیمی که قاب های دایره ای شکل را پر کرده اند از هنر ساسانی تا اینجا آمده اند. نقوش هندسی و برگ مویی در طول سالیان منتشر شده اند و خود را به هر گوشه و کناری رسانده اند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

مسجدجامع نائین

دیوارها، ستون های شبستان، تاق ها و حتی منبر چوبی که سال ها بعد ساخته شده است، پرشده اند از نقوش تکرار شونده تزئینی داخل صحن همه چیز تقریبا همسطح، هم شکل و همرنگ است؛ البته به جز مناره بلندقامتی که در عهد سلجوقی به بتااضافه شده است. حتی معماران قاجاری که ۱۲۰۰ سال بعد از نخستین معماران مسجده شبستانی به این مجموعه اضافه کرده اند هم حواس شان جمع بوده تا در ساخت وسازهایشان به بهترین نحو از سبک و سلیقه معماران نخستین تقلید کنند.

هدیه یک مرید

 مسجد جامع زنجان

مسجد جامع زنجان در واقع هديه «عبدالله میرزا دارا» فرزند فتحعلی شاه و حاکم زنجان بود به آیت الله سید محمد مجتهد سردانی هدیه ای از یک مرید تا آیت الله سردانی در آن به نماز و تربیت طلاب علوم دینی بپردازد. عبدالله میرزا با وقف چندین روستا و دکان و حمام سعی کرد تا آینده مسجد مدرسه ای که بانی اش شده بود را تامین کند. ساخت این هدیه دوسال زمان برد و در نهایت یک مسجد مدرسه چهار ایوانی با گنبدی معظم و صحنی وسیع پیشکش آیت الله کرد.

تولیت این مسجد همچنان در اختیار نوادگان آیت الله سردانی است و شب های قدر بسیار شلوغ می شود از جمله نوادر روزگار این است که گنبد بزرگ فیروزه ای رنگ جامع زنجان، مستقیم و بی هیچ واسطه ای بر گنبدخانه مستطیل شکل مسجد سوار شده این در حالی است که معمولا معماران ایرانی برای نشاندن سطح مقطع دایره شکل گنبد بر سطح مستطیل شکل فضای زیرین اش به تکنیک گوشه سازی متوسل می شوند.

گوشه سازی سطح مقطع مربع را تبدیل به یک هشت ضلعی و سپس ۱۶ ضلعی می کند تا مقطع دایره با آن جفت و جور شود. ایوان جنوبی مسجد که به سنت مساجد ایرانی بزرگتر از دیگر ایران هاست، علاوه بر تاق نماها و قاب هایی که با گل های سرخ و صورتی رنگ قاجاری پر شده اند حاوی کتیبه هایی است که اطلاعات تاریخی مربوط به مسجد از جمله بانی و سال ساخت بنا را به مومنان یادآور می شود.

به غیر از فضایی که به ایوان ها اختصاص داده شده باقی جداره شرقی، غربی و شمالی مسجد در تصاحب حجره های طلاب است. دوراندیشی عبدالله میرزا در اختصاص موقوفات به جامع زنجان باعث شده تا درهای مسجد مدرسه جامع همچنان به روی طلاب و مومنانی که به قصد تحصیل و راز و نیاز به مسجد رو می کنند باز باشد.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

یک اتفاق بزرگ

مسجد سپهسالار تهران

مسجد مدرسه عالی شهید مطهری که حالا شب های قدر پرشوری دارد. پروژه ای جاه طلبانه در معماری سنتی ایران است. عمارتی که کلنگش را «میرزا حسین خان قزوینی» - صدراعظم ناصرالدین شاه - معروف به سپهسالار در جنوب باغ شخصی اش به زمین زد. اگرچه مرگ، میرزا را مهلت نداد تا به ثمر نشستن پروژه بزرگ ساختمانی که بانی اش شده بود را به چشم بیند، اما بازماندگان او راهش را به خوبی ادامه دادند.

با اتمام عمارت مجموعه ای کامل از مسجد، کلاس های درس، حجره، رختشوی خانه و حتی مریض خانه تحويل طلاب علوم دینی شد. تمام بخش های مسجد مدرسه اطراف یک حیاط مربع شکل چیده شده است. وسیع ترین فضای مسجد را باید زیر گنبد آبی رنگش ببینید، این گنبدخانه که شبستان تابستانی مسجد هم به حساب می آید. در پناه ایوان بزرگ مسجد است، ایوانی که از سه ایوان دیگر مسجد بزرگتر است و بیشترین حجم تزئینات کاشی و حجاری را به خود اختصاص داده است.

 ایوان جنوبی در مساجد ایرانی از آن جهت که نشانی قبله را به تاز مواردان می دهد، بزرگتر و پر کار تر از دیگر ایوان های مسجد است. خصوصیت بارز مسجد عالی پایتخت، تعداد زیاد مناره هایش است که در همان نگاه اول به چشم هر رهگذری می آید. مناره های مسجد عالی شهید مطهری از هر مسجد دیگری در ایران پرتعدادتراند، تعداد مناره ها و گنبد کم خیز مسجد از مسجد ایاصوفیه استانبول الگوبرداری شده است.

 اما طراح مسجد که مهندس مهدی خان ممتحن الدوله شقاقی باشد، در طراحی دیگر بخش های مشابه مدرسه چهارباغ و مسجد جامع اصفهان نظر کرده است. مسجد یک نمازخانه زمستانی هم دارد که به «چهل ستون» معروف است. این شبستان که ضلع شرقی صحن را از آن خود کرده، در واقع یک سالن کشیده با ۴۴ ستون است که با تزئینات و مقرنس های گچی آراسته شده است. مسجد سپهسالار که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به مسجد عالی شهید مطهری تغییر نام داد. اتفاقی بزرگ در معماری عصر قاجار به حساب می آید.

کارگاه عکاسی

 چشم انداز و طبیعت

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

مسجدجامع نائین

وقتی موضوع نقش نور در عکاسی پیش می آید، این را باید بدانیم که حتی نور کم هم تاثیر زیادی دارد. باید برای زمان بندی عکاسی خود در نور خوب، به صورت دقیق برنامه ریزی کنید و یقین داشته باشید که تقویت خواص نوری و درخشش سوژه عکس، تاثیر بسیار زیادی در زیبایی عکس شما خواهد داشت.

این را همواره به یاد داشته باشید که نور مهم ترین عامل در عکاسی است؛ نور در عکاسی همه چیز است و نور خوب، عکس شما را زنده می کند. درست است که سوژه، ترکیب بندی و پس زمینه، همه عناصر مهم عکس هستند اما فقط نور است که می تواند سطح کیفی عکس شما را تغییر دهد.

 البته در هنگام عکاسی این را به یاد داشته باشید که هم نور خوب داریم هم نور بد؛ همان طور که نور خوب می تواند کیفیت عکس شما را چند پله بالا ببرد، نور بد هم می تواند یک عکس را آن قدر تضعیف کند که دیگر حتی ارزش آرشیو کردن هم نداشته باشد. برای همین در این قسمت از کارگاه عکاسی، همراه با تجربه های عکاسان حرفه ای و شناخته شده جهان، به این موضوع می پردازیم که چگونه می شود از نور، بهترین بهره را در عکاسی برد.

ادامه دارد...

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

 

پیام در واتساپ
تماس با ما