گوشه ای از قلب طهران قدیم تا امروز

رها کیانی 21:02 - 1398/05/16

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند 

امامزاده زید

گذری بر بارگاه امامزاده زید که از قدیمی ترین بناهای تهران است. اینجا قلب پایتخت ایران است؛ جایی که داستان های زیادی در خود پنهان دارد. حتی کسبه ای که هر روز درهای حجره های شان را در چهارسوهای بازار چهارصد و چند ساله تهران باز می کنند؛ خبر ندارند که هر سنگفرش قلب اقتصاد سنتی پایتخت، چه داستان های ناگفته و ناشنیده ای را در خود پنهان کرده اند.

یکی از این روایت های کمتر گفته شده سرگذشت امامزاده زید در بازار تهران است و مقبره شاهزاده ای که در آن خفته است. بارگاه امامزاده لابه لای بازار پارچه فروشی های کیلویی و خیاط ها جا خوش کرده و بخش مهمی از داستان تهران را در خود نگه داشته است.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

امامزاده زید

در جوار طهران

راسته طلا فروش ها را که رد می کنم، از آنجا به راسته خیاطان و بازار کیلویی ها رفته و مستقیم به کوچه ای میرسیم که به امامزاده زید منتهی می شود. یکی از مهم ترین عوامل رونق بازار تهران در گذشته تاریخی اش، وجود امامزاده هایی در اطراف آن است که امامزاده زید از مهم ترین آنهاست. البته پیدا کردن بارگاه امامزاده به همین راحتی هم نیست، باید به اطراف نگاه کرد تا بالاخره تابلوی سبزرنگی که نام امامزاده زید رابر آن نوشته اند، دید.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

درست روبه روی کوچه امامزاده زید، تابلوی کوچکی قرار دارد که روی آن نوشته موقوفات فاطمه خانم انیس الدوله اینجا بخشی از بازار تهران است که ناصرالدین شاه به سوگلی اش هدیه کرده بود و او هم همه را وقف عام کرد. کوچه پر از دکه ها و مغازه های پارچه فروشی است و تابلوی سبزرنگ امامزاده با نوشته امامزاده زید بن علی بن الحسين بن علی بن ابی طالب راه ورود را نشان می دهد. زید بن علیه فرزند دوم امام سجاد بود.

قیامش علیه حکومت اموی «هشام بن عبدالملک» برای خونخواهی از امام حسین و یارانش در صحرای کربلا بسیار معروف است، منابع تاریخی چون «الرسل والملوک طبری» نوشته اند که زید بن علی در کوفه به شهادت رسیده است. اما پاسخ این سوال که چرا پیکر او در اینجا به خاک سپرده شده در جای دیگری نهفته است. مسئول فرهنگی امامزاده ها می گوید: این زید بن علی، نوه زیداست نه خود او.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

امامزاده زید

در این صورت مشخص می شود که نوه زید پس از شهادت او راهی ری شده باشد. معماری بنای امامزاده زید شباهت زیادی به معماری دوران صفویه دارد. هر چند گنبد آن براساس کتیبه ای که روزگاری در آن قرار، داشت، در دوران ناصری ساخته شده است اما آینه کاری ها و تزئینات داخلی امامزاده و به خصوص جعبه چوبی که روی مقبره قرار دارد ویژگی معماری های دوران صفویه را دارد. این نکته ای است که کتاب های تاریخی هم آن را تایید می کنند. بر این اساس اگر بپذیریم که بازار تهران در دوران صفویه به این شکل ساخته شده، می توانیم بگوییم که بنای امامزاده زید بازار، یکی از قدیمی ترین بخش بازار تهران بوده است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

 

پیام در واتساپ
تماس با ما