اسرار زمینی ایران زمین، آشنایی با عجایب زمین شناختی ایران در جاده زنجان به تبریز

رها کیانی 21:33 - 1398/05/19

جامونه آماده است تا با اجاره سوئیت مبله ارزان اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

گسل جاده زنجان به تبریز

یکی از عجایب زمین شناختی ایران گسلی است که در جاده زنجان به تبریز قرار دارد. زمین که می لرزد، دیگر جایی برای گریز نمی ماند. برای ساکنین روی زمین، این لرزش رعب انگیز است و فاجعه به بار می آورد. زمین به حرکت در می آید؛ گاهی می لغزد و گاهی بالا و پایین می رود. خانه هایی که ویران می شوند و تلی از آوار بر جای می ماند.

اما از همین لرزش ها، ناهمواری های زیبایی خلق می شود که چشم هر بیننده ای را مسحور خود می کند، نام یکی از این زیبایی ها «گسل» است و یکی از خیره کننده ترین آنها گسلی است که در جاده زنجان به تبریز قرار گرفته. جایی که خمیدگی ها و شکستگی ها، خود را به زیباترین رنگ ها در آورده اند و نمونه ای اعجاب انگیز از یک گسل زمین شناسی به وجود آمده است.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

گسل جاده زنجان به تبریز

گسل جاده زنجان به تبریز، از آن پدیده های زمین شناختی ناب است که دیدن آن ذهن هر زمین شناسی را به گذشته های دور زمین در این منطقه از ایران می برد. بگذارید ما هم همراه با - ذهن یک زمین شناس به این سفر زیبا برویم و چگونگی تشکیل یک گسل را ببینیم.

در نزدیکی مجموعه گسل های مسیر زنجان-تبریز، گزارشی مبنی بر ویرانی در زمان حال و دوران باستان گزارش نشده، اما حرکت این گسل ها می تواند نتایج ویران کننده ای به دنبال داشته باشد.

آرامش از راه می رسد

همیشه حرکات صفحات زمین، پدیده هایی این چنین زیبا خلق نمی کنند یا اگر اینقدر زیبا هستند، پیش چشم ما قرار ندارند. بخش های بالایی پوسته زمین معمولا با خاک، پوشش گیاهی و گاهی مناطق شهری، پوشانده می شوند و با یک حادثه طبیعی با بعضی ساخت و سازهای انسانی آشکار می شوند. مثل همین چین خوردگی بزرگ حاشیه آزادراه که تنها بخش هایی از آن از زمین بیرون زده است و بخش هایی از این لایه بزرگ زمینی که نه مرز می شناسند و نه نام کشورها برایشان مهم است، از ایران هم خارج شده است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

گسل جاده زنجان به تبریز

گسل ها، این مجموعه های بی نظیر طبیعی، اگرچه مجموعه هایی شگفت انگیز را خلق می کنند، گاهی خود مسبب زمین لرزه های عظیمی هم هستند. گسل هایی که می توانند در طی چند ثانیه زمین را به حرکتی باورنکردنی وادار کرده و در یک لحظه زمین و زمان را زیر و رو کنند.

در نزدیکی مجموعه گسل های مسیر زنجان - تبریز، تاکنون گزارشی مبنی بر ویرانی و فاجعه انسانی در زمان حال و دوران باستان گزارش نشده، اما حرکت این گسل ها می تواند نتایج ویران کننده ای به دنبال داشته باشد، همچون زمین لرزه ۸۵۶ میلادی که تمدن قومس را که زمانی در استان سمنان قرار داشت، نابود کرد.

با این همه تشکیل کانسارها، منابع معدنی و انرژی، از جمله پیامدهای فعالیت گسل ها هستند. همان طور که معادن معدنی، دریاچه های کوچک و بزرگ، رودخانه ها یا باریکه آب هایی در اطراف گسل زنجان شکل گرفته اند. البته باید به حیات جانوری هم که در اطراف این گسل ها شکل می گیرند، اشاره کرد.

همه اینها کار کرد های حیات بخشی روی زمین دارند و چهره اطراف ما را دیدنی تر می کنند؛ همچون همین گسل رنگین حاشیه آزادراه که در طول ۵۰ کیلومتر رانندگی در این آزادراه، شگفت زده تان خواهد کرد.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

گسل جاده زنجان به تبریز

بیشتر بدانیم

لایه های کلیدی

مجموعه گسل های کناره آزادراه زنجان - تبریز در جدول تقسیم بندی پدیده های زمین شناختی و زمین ریخت شناختی ایران در گروه زمین ساخت و زیرگروه گسل ها قرار می گیرند. گسل هایی از این نوع که ظاهرش، فرآیند تشکیل و مواد شکل دهنده شان را به خوبی توضیح می دهد، از جنبه زیبایی شناسی هم مورد توجه هستند.

برای گسل ها در علم زمین شناسی سه نوع ساز و کار بر اساس جهت حرکت و افتادگی لایه ها در نظر گرفته شده است. شکستگی های مورد نظر در کناره بزرگراه زنجان - تبریز از نوع گسل های عادی هستند. زیبایی آن به این دلیل است که سازوکارش به راحتی قابل تشخیص است. لایه های کاملا افقی رسوبی با گسل هایی که به صورت مورباند، قطع شده اند و لایه قطع شده به سمت پایین حرکت کرده است.

رنگ لایه های رسوبی به خوبی در تشخیص برای جابه جایی به ما کمک می کند. به این لایه های لایه های کلیدی یا راهنما گفته می شود. مجموعه این گسل ها متعلق به سیستم گسلی بزرگتر و نشانه پویایی منطقه هستند و بیانگر حرکاتی در عمق زمین است که ما آثار و نشانه های آن را در سطح به صورت این شکستگی ها می بینیم.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما