پا به پای کارون، از کوهرنگ تا خلیج فارس، همراه با طولانی ترین رود ایران 1

رها کیانی 21:35 - 1398/05/20

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند 

طولانی ترین رود ایران

کارون برای ایرانی ها همیشه کارون بوده است چه کم آب باشد و چه پر آب. اگر چه مدت هاست دیو خشکسالی بر بسیاری از شریان های آبی ایران از جمله کارون که طولانی ترین رود ایران نیز هست سخت گرفته است. اما چهره کارون در ذهن ما همیشه زیبا و بزرگ است. کافی است اندک باران و برفی در سرچشمه های مرتفعش ببارد تا کارون دوباره چهره یک رود باصلابت را به خود بگیرد.

کارون در مسیر دور و دراز خود زمین های زراعی و نخلستان های بسیاری را سیراب می کند. توربین های غول آسای نیروگاه های متعددی را به حرکت در می آورد و چرخ آسیاب های نه چندان بزرگی را می چرخاند و رزق و روزی را به سفره صیادان بسیاری می رساند. اما کارون فقط همین ها نیست. کارون برای بسیاری یاد آور خاطرات روزهای تلخ و شیرین است. کارون برای بسیاری روزنه امید است. هر چند کم رونق و کم توان، اما بودنش برای بسیاری دلخوشی است.

دلخوش به اینکه سرزمین مان هنوز زاینده و استوار است و نفسش به راه اگر چه بلندترین رود ایران برای برخی یاد آور یک منظره زیبا از غروب آفتاب و ساحلی با نخل های خمیده است اما این رود برای بسیاری دلیل و حجت حیات است. کارون در مسیر خود تمدن های بسیاری ساخته و در شکل گیری تاریخ ایران نقشی حیاتی داشته است. کار کارون هنوز تمام نشده است. این رود با همه مصایبی که از سر می گذران، باید همچنان زنده بماند.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

طولانی ترین رود ایران

کارون، سرچشمه حیات و تمدن

سفربا رودی که در مسیر خود زندگی و مدنیت را به این سرزمین آورده است. کارون تا پیش از آنکه به جلگه خوزستان برسد یک رود کاملا کوهستانی است. پرسروصدا و با خروش و عجله بستر خود را در می نوردد و پیش می رود. اما همین که به پهنه گسترده و سرسبز جلگه خوزستان می رسد قرار می گیرد و موقر و آرام به سوی سرانجامش می خرامد.

کارون با طی ۸۹۰ کیلومتر مسافت، طولانی ترین رود ایران است و اگر ابر و باد و مه و خورشید در ارتفاعات کوهرنگ به کام باشد و دست سازهای غیراصولی انسان مثل سدها مجالی بدهد پرآب ترین رود ایران خواهد بود. این رود در طی قرن ها و بلکه هزاران سال، مأمنی مطمئن برای مردمانی بوده که به آن پناه آورده اند و به مرور روستاها و شهرهای شان را در کنار آن ساخته اند. در مطلب پیش رو، می خواهیم کارون را از سرچشمه تامحل پیوستن اش به خلیج فارس دنبال کنیم و ببینیم این رود بزرگ در مسیر خود چه می بیند و چه کرده است.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

مهار کارون

چهار سد بزرگ بر روی کارون، از بزرگ ترین و مهم ترین سدهای ایران هستند. سدهایی که با شماره های ۱ تا ۴ شناخته می شوند و با مهار آب کارون کشاورزی و برق منطقه را تامین می کنند، قدیمی ترین این سدها که سد شهید عباسپور نام دارد و به سد کارون ۱ معروف است، ۴۰ سال قدمت دارد نیروی زاینده کارون تنها به این چهار سد محدود نمی شود و حتی سد دز که در ۲۳ کیلومتری اندیمشک و در چنین دره سهمگینی بر رودخانه دز بسته شده نیز نقش چشمگیری در آبادانی منطقه دارد.

1، 2، 3، 4 کارون

کارون اگر چه در پایان راه کم رمق و بی جان به نظر می رسد اما همچنان با ۸۹۰ متر طول و پهنای ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متر، بزرگترین و پرآب ترین رود ایران به حساب می آید. برای تماشای شکوه و بزرگی این شریان حیات بخش باید خودتان را به یکی از سدهای غول آسای کارون ۳ . ۲ . ۱ و یا ۴ برسانید و به آبی فیروزه ای خیره کننده ای که در دل سدهای بتنی انباشته شده نگاه کنید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

طولانی ترین رود ایران

چهار سد کارون، غول آسا ترین سازه های کشورند و آنقدر سرسخت هستند که کارون پر جوش و خروش را مهار کنند و از توان و نیرویش در راه آبادانی این سرزمین بهره برداری کنند. سدهای کارون مفصل ترین سازه های بتنی هستند که تاکنون در کشور ساخته شده اند و البته در منطقه بی نظیرند. سد کارون ۴ نخستین سد از مجموعه آببندهای کارون است که در برابر آب سرکش کارون قد علم می کند.

روبان افتتاح کارون ۴ که مطالعات آن در سال ۱۳۴۵ خورشیدی آغاز شده بود بالاخره در سال ۱۳۹۰ بریده شد تا پس از این با کنترل سیلاب های ویرانگر کارون و تامین آب صنعت و کشاورزی منطقه جنوب چهار محال به تولید سالانه ۲۱۰۰ گیگاوات ساعت برق آبی بپردازد. ۶۰ کیلومتر آن طرف تر سد کارون ۳ راه را بر کارون فیروزه ای می بندد.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما