پا به پای کارون، از کوهرنگ تا خلیج فارس، همراه با طولانی ترین رود ایران 2

رها کیانی 20:50 - 1398/05/21

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

طولانی ترین رود ایران

رود کارون، طولانی ترین رود ایران است. کارون ۳ یکی از بزرگترین سدهای کشور است و ساخت و سازهای آن ۱۰ سال به درازا انجامید. سازندگان این سد مدعی اند که کارون ۳ تاکنون ۸ سیلاب با دبی بیش از ۲۰۰۰متر را مهار کرده است. در این میان کارون ۱ که سد شهید عباسپور هم خوانده می شود نظم و ترتیب سدهای کارون را به هم می ریزد و سومین کارونی می شود که در مسیر رودخانه قرار می گیرد. کارون ۱ که ۴۰ سال پیش عملیات ساختمانی اش به پایان رسیده، یکی از کهنسال ترین و البته سرسخت ترین سدهای بتنی ایران و خاورمیانه است.

در طول سال های جنگ تحمیلی جنگنده های هوایی عراقی این سد را بارها بمباران کردند اما سد کهنسال، استوار و مقاوم بر جا ماند. در نهایت به فاصله ۲۵ کیلومتری شهر مسجد سلیمان سد کارون ۲ یا سد مسجد سلیمان از راه می رسد. کارون ۲ یا ۱۷۷ متر قد یکی از رشید ترین سدهای خاکی کشور است و در سال های پی در پی رتبه نخست میزان تولید انرژی برق آبی کشور را به خود اختصاص داده است. با وجود تمام فوایدی که می توان برای این چهار سد برشمرد اما نباید از تهدیدات فرهنگی و زیست محیطی این سازه ها برای منطقه غافل ماند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

طولانی ترین رود ایران

در دام شوشتر

در طول مسیر ۸۹۰ کیلومتری که کارون می پیماید، هیچ شهر و آبادی مانند شوشتر درگیر کارون نشده است. کارون در شمال شهر شوشتر به دامی می افتد که شوشتری ها در عهد ساسانی برایش تدارک دیده اند. «بند میزان» نخستین سازهای است که کارون در مواجهه با شهر شوشتر با آن روبه رو می شود. این پل بند، یک سوم آب کارون را به سمت سازه های آبی شوشتر روانه می کند.

این آب که از این پس نامش «گرگر» است بعد از یک کیلومتر طی طریق بابند گرگر مواجه می شود. آنچه پشت سد گرگر انتظار آب کارون را می کشد بزرگترین مجموعه صنعتی دنیای کهن است. کارونی که پشت گر گر جمع شده از راه تونل های کف دیواره سد به سمت تنوره آسیاب های آبی آن سوی سد هدایت می شود تا پس از چرخاندن چرخ آسیاب ها به دریاچه ای مصنوعی سرازیر شود و به راه خود ادامه دهد.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

تا کارون طول شهر شوشتر را بپیماید بارها و بارها به دام بندها، آسیاب ها و کانال های آبرسانی می افتد و به دلخواه شوشتری ها می چرخد و می چرخد، پل بندهای متعدد، آسیاب های بی شماره و کانل های طویلی که کارون فیروزه ای را تا زمین های زراعی حاشیه شهر می برند همه محصول تدبیر و مهارت مهندسان ساسانی و حاصل دسترنج اسیران رومی است. شوشتری ها بیش از ۱۴ قرن است که از این فناوری پاک بهره برده اند و محافظ آن بوده اند.

بر ساحل خرمشهر

خرمشهر هنوز هم یکی از مهم ترین بنادر کشور است. گرچه پس از جنگ تحمیلی عراق به ایران، لنج رانی در این شهر که رونق تر شد، اما هنوز هم جدای از بندر خرمشهر، نمی توان لنج رانان شهر را در کنار رودخانه دید که به کار ماهیگیری با تجارت مشغولند. در گذشته نه چندان دور، ساحل این شهر براز لنج ها و کشتی هایی بود که برای رفتن به دریا بی تاب بودند، بخشی از آب کارون در جنوب خرمشهر به اروند رود اضافه می شود تا از این طریق به خلیج فارس بریزد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

طولانی ترین رود ایران

همراه کهنسال کارون

پل بند «شادروان» یکی از کهنسال ترین و البته طولانی ترین پل بندهایی است که بر روی کارون بسته شده است. حتی فردوسی هم در شاهنامه منظومش به این راحتی از کنار این پل نگذشته و داستان ساخته شدن آن را تمام و کمال در ابیات خود آورده است. شادروان یکی از تاسیسات آبی شوشتر است که بر روی شاخه اصلی کارون یعنی شطیط با چهاردانگه بسته شده است.

مهندسی باستان

سازه های آبی شوشتر، مشهورترین دستاورد ایرانیان در بهره گیری از رود کارون است. سازه مهندسی پیچیده، مفصل، بزرگ و شگفت انگیزی که ایرانیان باستان برای مهار آب و استفاده از توان جریان آن در گردش آسیاب ها بر کناره کارون ساخته اند. سازه های آبی شوشتر به ثبت جهانی رسیده و جزو دستاوردهای بزرگ بشری محسوب می شود.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

 

پیام در واتساپ
تماس با ما