راهنمای گشت و گذار در توسکستان های گرگان و یوش، خانه ابری شاعر

رها کیانی 20:39 - 1398/05/24

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

پاییز با طعم توسکا

جنگل توسکستان

اهالی گرگان و شهرهای اطرافش، گرچه جنگل زیبای گلستان را در شرق استان شان دارند، اما جنگل «توسکستان» یک جنگل محبوب برای آنهاست. جنگل «توسکستان» که در ایام پاییز مسافرانی از شهرها و استان های دیگر هم دارد از کوهپایه های نزدیک گرگان شروع می شود و با یک افزایش ارتفاع سریع، به دامنه های شرقی البرز می رسد، جایی که سر و کله درختان توسکا و بلوط و ارس نمایان می شود. جنگل توسکستان در مجاورت جاده گرگان به شاهرود است و بعضی جاده های روستایی، دقیقا از میانه اش می گذرند. بنابراین اگر دل تان یک جاده پاییزی می خواهد باید زود بجنبید.

 چطور به جنگل توسکستان برسیم؟

از گرگان که وارد جاده مشهد شوید. در همان ابتدای مسیرتان روستای «جلین» را می بینید. درست بعد از «جلین» یک سه راهی هست که با ورود به آن روستای توسکستان را می بینید. سربالایی تند جاده را تا به منطقه «گرمابدشت» و «چهارباغ» و «شاهکوه» می روید تا به شاهرود نزدیک شود. بعد از روستای توسکستان، به ترتیب چشمه «باغ سرهنگ» و آبشار توسکستان و «گرمابدشت» را خواهید دید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

جنگل توسکستان

در منطقه گرمابدشت و در فصل پاییز، پدیده حرکت ابرها در میان دره ها مخصوصا در غروب قابل مشاهده است. مسیر را که ادامه دهید به دشت زیبای «سر علی آباد» می رسید و کاروانسرای «رباط سفید» را خواهید دید و بعد از آن هم روستای «چهارباغ» منتظرتان است.

اگر از شاهرود می آیید، باید وارد جاده بسطام شوید و قبل از بسطام، سه راهی «مجن» را به چپ بپیچید و در طول مسیرتان به هر سه راهی که رسیدید تابلوی گرگان را در پیش بگیرید. از این مسیر، ابتدا به چهارباغ می رسید و بعد که وارد سرازیری شدید جنگل توسکستان را خواهید دید.

خانه ابری شاعر

يوش

کسی چه میداند، شاید اگر روستای دور و کوهستانی «یوش» این همه مه آلود و زیبا نبود و دور و برش را کوهستان و جنگل و رودخانه و آن طبیعت زیبا این چنین احاطه نکرده بود، «علی اسفندیاری» ساکن در آن، بدل به «نیما یوشیج» معروف شعر فارسی نمیشد.

روستای کوچک و زیبای بوش در دل یکی از فرعی های جاده ۱۱۰ کیلومتری قرار دارد که محور هراز را به جاده کرج - چالوس متصل می کند و پس از دفن نیما یوشیج در حیاط خانه پدری، بسیار معروف تر شد. البته اگر شما از آن دسته مسافرانی باشید که بیلاق های شمال را به ساحل اش ترجیح می دهید، یوش و «بلده» را خوب می شناسید.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

یوش، بلده و «اوز» در حاشیه رود «اوزرود»، از سرشاخه های رود هراز و در شمالی ترین دامنه های البرز قرار دارند، با آن طبیعت انبوه و سرسبزی که در این منطقه وجود دارد. دیگر خودتان باید تصور کنید که یوش و بلده در پاییز چه بهشتی می شوند. نه فقط طبیعت دور تا دور یوش که راه خلوت و کوهستانی آن هم در پاییز خنک منطقه، بسیار تماشایی است.

 نخستین بادهای خنک که در دامنه های شمالی کوهستان البرز بوزد و از حجم سفرهای شمال کم شود. فرصت خوبی برای سفری راحت به يوش فراهم می شود. یکی از زیباترین چشم اندازهای پاییزی یوش، دامنه های البرز است، بنابراین به یوش که رسیدید، رو به خورشید بایستید تا چشم انداز قله هایی همچون «مازوبند» «سرنو» و «علی چال» را با بال های پوشیده از درختانی در حال تغییر رنگ ببینید.

 باغ های زیبای گردو و فندق روستای یوش هم محل مناسبی برای قدم زدن های پاییزی و شنیدن صدای خش خش برگهاست. طبیعت زیبا و جنگل های یوش و بلده در فصل پاییز، تنها علت سفر آبان ماهی به یوش نیست، ۲۱ آبان ماه زادروز «نیما یوشیج» هم هست.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

جنگل توسکستان

شاعر پرآوازه شعر نو که خانه اش هنوز هم در کمرکش کوچه ای باریک و قدیمی در یوش قرار دارد و حالا تبدیل به موزه یوش شده است. مزار نیما در حیاط خانه پدری است، عمارتی که به ثبت میراث فرهنگی هم رسیده است، معماری خانه هم با گچ کاری های زیبا و شاه نشین رویایی اش برای مسافران جذابیت دارد و همه مبهوت نورگیرها و پنجره های چوبی و سنتی اش می شوند.

چطور به یوش برسیم؟

برای دسترسی به روستای یوش سه مسیر دارید. در جاده کرج به چالوس و بعد از تونل کندوان، به سه راهی «پل زنگوله» خواهید رسید و اگر به دست راست بروید، بعد از «تسن» و اوز به یوش می رسید. اگر هم در جاده هراز هستید ۴۵ کیلومتر مانده به آمل و در سه راهی «هر دورود» از کنار پمپ بنزین به مسیر فرعی سمت چپ تان بروید تا بعد از رزن و بلده پوش را ببینید. خود مازندرانی ها هم می توانند در «رویان» جاده آبشار «آپ پری» را در پیش بگیرند و بعد از عبور از گردنه مرتفع «سیاه سنگ»، سه راهی «زرده کمر» را به سمت راست بروند تا به بلده و سپس یوش برسند.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

 

پیام در واتساپ
تماس با ما