گشت و گذار در جنگل های سوادکوه و ارسباران

رها کیانی 21:40 - 1398/05/28

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

سنگده

نمی شود از پاییز ایران صحبت کرد و از جنگل های سوادکوه  و ارسباران چیزی نگفت. این جنگل های دوره هیرکانی، یکی از کهن ترین و متراکم ترین جنگل های کره زمین محسوب می شوند که مثل بقیه جنگل ها پاییز محصور کننده ای دارد.

سنگده محل مناسبی برای جنگل پیمایی سبک در دل درختان است و برای پیمایش این جنگل ها فقط کفش مناسب لازم دارید و همت پیاده روی، چشم انداز قله های «شروین کوه» و «شهریار کوه»، زیبایی بصری این جنگل پیمایی را تامین می کند و سنگ های خزه بسته اطراف چشمه ها هم بر این زیبایی می افزاید.

آبشار خزه ای «بولا» در حومه سنگده، گردشگران حرفه ای را به سوی خود فرا می خواند. این جنگل پر از درختان راش و شمشاد و توسکاست که در آبان ماه زردرنگ و گلگون می شوند و همنوایی صدای برگ ها با صدای آب چشمه های بهترین موسیقی طبیعت را به مسافران هدیه می کند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

سنگده

چطور به سنگده برسیم؟

برای سفر به سنگده، هم می توانید راهی جاده فیروزکوه شوید و هم جاده کیاسر، در مسیر فیروزکوه به قائمشهر، همین که به پل سفید رسیدید باید وارد جاده فرعی سمت راست تان شوید که به محمدآباد یا همان «فریم» می رود.

در این جاده، بعد از «ده میان» یک سه راهی می بینید که به «وزملا» و سنگده می رود. اگر هم از ساری وارد جاده کیاسر شوید در همان اوایل مسیرتان سه راه «تاکام» را به راست بپیچید و ادامه دهید و سد شهید رجایی یا همان «سلیمان تنگه» را هم رد کنید و در روستای «مجی» در نزدیکی محمد آباد به سمت راست بپیچید و سپس سه راهی سنگده را باید به چپ بپیچید.

زنده باشی قره داغ

جنگل ارسباران

رود ارس رود فرهنگ هاست و صدای تاریخ را زمزمه می کند. رودی که فرهنگ های مختلفی را در اطرافش دارد و قصه ها و افسانه های زیادی مرتبط با آن ساخته شده. رود ارس، در واقع مرز ایران با همسایگان شمال غربی اش یعنی جمهوری های آذربایجان و ارمنستان است و در دو سویش کوه ها و دشت های سرسبزی دارد.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

سنگده

در حاشیه جنوبی این رود مرزی، جنگل ارسباران قرار دارد که به جنگل قره داغ هم معروف است و اگر آن را به سمت جنوب بروید، از جلفا تا حوالی دشت مغان می توان چهره دیگری از جنگل های پاییزی ایران را دید، جنگل های ارسباران که با وارد شدن به هر یک از مسیرهای جنگلی اش، تا ده ها کیلومتر در دل جنگل خواهید بود.

البته هر قدر که جلوتر بروید، بر ارتفاع افزوده می شود و هر چه به بالاتر بروید، هوا سردتر خواهد شد. در فصل پاییز بهترین نقاط برای جنگل نوردی در ارسباران، مناطق نزدیک تر به رود ارس است. هرچه هم به شرق بروید و به دشت مغان نزدیک تر شوید از خنکای هوا کاسته می شود.

 علاوه بر جاذبه های طبیعی جنگل ارسباران شامل درختان چنار، سرو، بلوط، مراتع و علفزارهای پهناور و رودها و چشمه های خنک، می توان سری هم به قلعه بابک زد و از آن بالا مناظر خوش رنگ پاییز ارسباران را به نظاره نشست. البته برای سفر به مناطق مرتفع تر ارسباران باید حتما لباس گرم داشت و در روزهای بارانی هم مواظب کفش و لباس بود.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

سنگده

چطور برسیم؟

برای تجربه این پیاده روی پاییزی می توانید در جاده مرزی رود ارس باشید و از هر یک از فرعی های آن مثل جاده های «اشتبین»، «عاشقلو» با «خمارلو» به دل جنگل بزنید یا اینکه در استان آذربایجان شرقی، از اهر خود را به کلیبر برسانید و جاده قلعه بابک را در پیش گرفته و پس از تماشای این بنای اسرارآمیز، مسیر را به طرف اسکلو و آینالو و رود ارس ادامه دهید. این جاده آسفالته هم از دل جنگل ارسباران می گذرد.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما