شمشیر جانبخش، راهنمای گشت و گذار در روستای پلکانی کرمانشاه

رها کیانی 21:30 - 1398/06/12

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

روستای شمشیر کرمانشاه

روستاهای پلکانی و صخره ای، یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری روستایی در ایرانند. از ماسوله و میمند گرفته تا کندوان و اورامان، این روستاها را می توان نماد پشتکار کوه نشینان ایران کهن، در برابر سرسختی طبیعت دانست.

خانه هایی که با نیروی دست، در دل صخره ها ساخته شده اند تا اقلیم های بهره مند از آب چشمه سارهای کوهستان، خالی از سکونت نمانند و منابع آب این عنصر حیات بخش - به هدر نروند، روستای شمشیر از توابع شهرستان پاوه، در استان کرمانشاه نمونه ای از این روستاهای سنگی است که همچون همسایگان کردنشین خود در دو استان کرمانشاه و کردستان (پالنگان، خانقاه ، هجیج، اورامان، ...) سکونتگاهی امن و آرام در دل زاگرس است.

روستای شمشیر کرمانشاه، در دامنه کوه «شاهو» قرار دارد. کوهی که بسان دیوارهای سنگی و طویل، از روانسر تا مرز عراق ادامه دارد و قسمت غربی مرز دو استان کرمانشاه و کردستان محسوب می شود. روستای شمشیر کرمانشاه اگرچه در هر فصلی زیباست، اما پاییز آن چیز دیگری است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد روستای شمشیر کرمانشاه

روستای شمشیر کرمانشاه؛ در جاده پر پیچ و خم

از کرمانشاه: اگر از تهران و یا شهرهای دیگر، تا شهر کرمانشاه رانندگی کرده اید، ۱۱۰ کیلومتر تا روستای شمشیر فاصله دارید. باید وارد جاده کرمانشاه به سنندج شوید. حدود ۱۰، ۱۲ کیلومتر که از کرمانشاه دور شدید، در محل پاسگاه پلیس راه، به سمت چپ (تابلوهای روانسر و پاوه) بپیچید. روانسر و سه راهی جوانرود و سپس غار قوری قلعه را هم رد کنید. هشت کیلومتر از مانده به شهر پاوه، روستای شمشیر را در حاشیه جاده خواهید دید.

 از کردستان: در میانه راه مریوان به سروآباد، یک خروجی در سمت راست قرار دارد که و نشانه اش تابلوی «اورامان» است. این راه را انتخاب کنید، اما وقتی به سه راهی اورامان رسیدید به سمت چپ و اورامان نروید و مسیر مستقیم را ادامه دهید تا ابتدا به «نودشه» و سپس به پاوه  برسید. این جاده کوهستانی و مرزی، در حوالی نودشه به صورت همزمان دارای پیچ های تیز کن و شیب های تند و کم عرض است و هوشیاری دائمی راننده را می طلبد. هشت کیلومتر بعد از شهر پاوه، روستای شمشیر در مقابل شماست.

 وسایل نقلیه عمومی: از تهران و تعاونی هفت ترمینال غرب و کرمانشاه، سرویس اتوبوس مستقیم به پاوه برقرار است. اگر از سایر شهرهای ایران با اتوبوس یا هواپیما به کرمانشاه رسیده اید، می توانید در ترمینال شهید کاویانی این شهر، با اتوبوس، مینی بوس با تاکسی به سمت پاوه بروید و از راننده بخواهید که شما را زودتر در شمشیر پیاده کند. ترمینال سنندج نیز به شهر پاوه سرویس دارد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

پلکان و درختان

نباید فرصت سفر در فصل پاییز را در ایران از دست داد اگر اهل سفريد و می خواهید به غرب ایران سفر کنیم بهتر است تا قبل از آنکه سرمای زود هنگام به این منطقه بیاید راهي آنجا شوید. توصیه ما این است که تا برگ های درختان نریخته اند و هنوز زرد و قرمز اند، راهی روستای زیبا و پلکانی شمشیر در کرمانشاه شوید.

در روستای شمشیر کرمانشاه چه می بینیم؟

پلکان پاییزی

روستای شمشیر غیر از یک بافت پلکانی رنگارنگ پاییزی، دیدنی های تماشایی دیگری هم دارد. پیاده روی در بافت پلکانی و طبیعت اطراف شمشیر، مهم ترین جاذبه سفر به این روستاست.

بافت پلکانی: در روستاهای صخره ای و البته پلکانی، زیباترین جاذبه تماشایی معماری بومی خانه های روستاست. می توانید به راحتی در کوچه های باریک و در میان خانه های کاهگلی روستا گردش کنید. البته حواستان باشد که خیلی نزدیک در خانه ها نشوید و مزاحمتی برای اهالی ایجاد نکنید.

رود گلال: این رود که در جنوب غربی شمشیر جاری است، از کوه شاهو سرچشمه گرفته و به سمت شمال حرکت کرده و به رود سیروان می ریزد. در اطراف رود، پوشش گیاهی رنگارنگ و متنوعی را می توان مشاهده کرد.

چشمه های شارا: در شرق روستا و در دامنه های کوه شاهو، پنج چشمه وجود دارد که نهری را سیراب می کنند. منطقه شارا کاملا خنک و ییلاقی است.

اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

روستای شمشیر کرمانشاه

گوردخمه ها: همچون سایر کوه های استان کرمانشاه، در کوهپایه های شاهو هم می توانید گوردخمه های ایرانیان کهن را ببینید که به صورت حفره های مکعب مستطیل در دل کوه کنده شده اند که استودان (استخوان دان) نامیده می شدند.

گیاهان دارویی: علاوه بر محصولات کشاورزی انبوه (گندم، جو، گردو و ...) گیاهان دارویی متنوعی هم در دامنه کوه شاهو می رویند که خواص درمانی فراوانی دارند. کنگر، آویشن، شیرین بیان، گل گاوزبان، ریواس، بابونه، راز بانه، گل پونه و گون، از این دسته اند. یک کوهپیمایی سبک در اطراف روستا، شما را به رویشگاه این گیاهان وحشی می رساند.

 البته حواستان باشد که در این فصل فقط می توانید این محصولات را از روستاییان بخرید در مسیر روانسر به شمشیر، می توانید غار قوری قلعه را ببینید که یکی از بزرگترین غارهای آبی ایران است و در آن می توان قایق سواری کرده همچنین بازارچه مرزی شهرهای پاوه و جوانرود نیز محل مناسبی برای خرید کالاها بدون عوارض گمرکی هستند.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما