دیوار به دیوار کویر، راهنمای سفر به روستای رضا آباد توران

رها کیانی 23:02 - 1398/06/13

جامونه آماده است تا با اجاره سوئیت مبله ارزان اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

«رضا آباد» آخرین سنگر کویر نشینان در برابر پیشروی تپه های ماسه ای و تهدید خشکی و خشکسالی است. ۲۵۰ کیلومتر دورتر از شاهرود، در دل برهوت خشک و رمل های شنی رضا آبادی ها به همه می آموزند که چطور می شود با طبیعت سختگیر کویری کنار آمد و گلیم خود را از آب بیرون کشید.

 پس از پشت سر گذاشتن کیلومترها جاده سوت و کور کویری و درست جایی که از بروز هر گونه حیات و آبادانی مایوس می شوید، رضا آبادی ها با خانه های گلی، بز و شترهای جان سخت، آسمان پر ستاره، آرزوهای ریز و درشت و دل های خوش قلب شان از راه می رسند.

 کویر بکر رضا آباد یکی از دست نخورده ترین و آرام ترین مناطق کویری ایران است. در این راه البته دیدنی بسیار است. در راه رسیدن به رضا آباد می شود گشتی در منطقه حفاظت شده خار توران زد، جغرافیایی که «آفریقای ایران» لقب گرفته است و عرصه زندگی و جولان یوز تند و تیز آسیایی، پلنگ ایرانی و گور و آهوهای خوش اندام ایرانی است.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

چطور برسیم؟

در راه خراسان

برای رسیدن به روستای رضا آباد و رمل های ماسه ای اش باید از شاهرود و زیبایی هایش گذشت تا بعد از طی ۲۵۷ کیلومتر به مقصد برسید. در میانه جاده شاهرود به سبزوار و پس از طی ۹۰ کیلومتر باید به سمت «بیارجمند» تغییر مسیر داد.

آبادانی بعدی روستای «قلعه بالا»ست، از این آبادانی باید به سوی روستای «احمدآباد» سرازیر شد. در همان ابتدای این راه تابلوی «پارک ملی توران» شما را به سمت پاسگاه محیط بانی دلبر راهنمایی می کند. ۵۵ کیلومتر پس از قلعه بالا، روستای احمدآباد از راه می رسد، حالا باید ۳۰ کیلومتر به سمت شمال برانید تا رضا آباد و رمل های شنی اش از راه برسد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

گنجينه کویری

خارتوران یکی از گنجینه های کویری این سرزمین است و روستاهای همسایه اش هم بهره ای از این گنجینه برده اند. روستایی مثل رضا آباد که یک سویش کویر بی انتهاست و سوی دیگرش، باغ و زمین سبزی که حاصل دسترنج ساکنانش است. وقت آن است که در هوای پاییز عازم سرزمینی شوید که زیبایی هایش کم نظیر و بی شمارند.

چه می بینیم؟

پنج دقیقه تا رمل ها

مهم ترین دیدنی سفر به روستای رضا آباد، کویر همسایه آن، معماری روستا و کویر خارتوران است. غیر از کویر گردی، معماری و فرهنگ رضا آباد را هم نباید از دست داد.

تپه های شنی: تپه های شنی درست در همسایگی خانه های رضا آباد قرار گرفته اند و با کمتر از پنج دقیقه پیاده روی می توان نرمی ماسه های روان را زیر پا حس کرد. رمل های شنی مساحت ۲۰۰ هزار هکتاری از شرق استان سمنان را تصرف کرده اند. در ایام پرباران منطقه می توانید رودخانه «کالشور» را در میان برهوت رضا آباد ببینید.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

معماری و فرهنگ رضا آباد: در سفر به رضا آباد از معماری، آداب، خوراک و صنایع دستی مردم این روستا غافل نشوید. اهالی این روستا بیشتر از طایفه «چوداری» اند که تا ۵۰ سال پیش زندگی شان در ییلاق و قشلاق می گذشت و با این حساب قدمت روستا به بیش از نیم قرن نمی رسد. با این وجود دانشی که در ساخت خانه های این روستا مصرف شده، نتیجه تجربیات ارزشمند مردمان مناطق کویری است. آنچه در رضا آباد می بینید خانه هایی گلی با سقف هایی گنبدی است.

 بخشی از ساکنین رضا آباد البته همچنان به رسم آباء و اجدادیشان در سیاه چادرها روزگار می گذرانند وهم چنان به ییلاق و قشلاق پایبندند. برای سوغات سفر می توانید از رضا آبادی ها گلیم های پشمی ملون به رنگ های طبیعی و لباس های سفید وگلداری که پوشش محلی زنان منطقه است، را طلب کنید.

خارتوران: منطقه توران بزرگترین ذخیره گاه زیست کره ایران است. در این منطقه ۴۶ گونه پستاندار، ۱۶۷ گونه پرنده، ۴۶ گونه خزنده و دو گونه دوزیست شناسایی و دیده شده است. این بستگی به شانس و اقبال شما دارد که در مدت زمان مراجعه به پارک ملی و گشت و گذار در این منطقه به همراه محیط بانان کاربلد، با کدام یک از گونه های جانوری رو به رو شوید.

امکان دیدن گور ایرانی که امروز فقط در دو منطقه حفاظت شده توران ا وگور بهرام فارس زندگی می کند در میان حصارها و فنس های فلزی مهیاست. همچنین پرنده ایرانی زاغ بور در توران قابل رویت است. كل و قوچ هم از گونه های نسبتا پرجمعیت منطقه است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما