بر دامن بینالود، راهنمای سفر به روستای بوژان نیشابور

رها کیانی 22:16 - 1398/06/14

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

روستای بوژان نیشابور

چشمه ها و منابع پایدار آب، هم عامل پیدایش آبادی ها و سکونت مردم در شهرها و روستاها هستند و هم انگیزه ای برای سفر گردشگران، هرجا کوه های بلندی باشد، چشمه ها نعمت خود را به ساکنان و مسافران تقدیم می کنند. رشته کوه بینالود هم در شمال شرقی ایران چنین وضعیتی را دارد و در دامنه های آن می توان مناطقی سرسبز با آب و هوای معتدل و زمین هایی حاصلخیز پیدا کرد.

روستای «بوژان» در شمال شرقی نیشابور و در دامنه های جنوبی بینالود واقع شده و به واسطه آبشار زیبایش، یکی از معروف ترین مناطق گردشگری در استان خراسان رضوی به حساب می آید. این روستا با یک هزار و ۶۰۰ متر ارتفاع، فاصله اش تا نیشابور کمتر از ۱۵ کیلومتر است و از راه های متعددی می توان به آنجا رسید.

اگر عازم سفر به شهر مشهد هستید تماشای روستای بوژان نیشابور و آبشار زیبا و خنکش را از دست ندهید. به ویژه در این فصل که در حین قدم زدن در مسیر آبشار و قبل از چشیدن جرعه های ناب طبیعت، مناظر زیبایی از رخ گلگون برگ ها را نیز نظاره خواهید کرد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد 

روستای بوژان نیشابور

چطور به روستای بوژان نیشابور برسیم؟

درهمسایگی راه اصلی

روستای بوژان در نزدیکی نیشابور است و همجواری اش با مسیر ترانزیت تهران - مشهد کار سفر به آنجا را آسان می کند.

از تهران و اکثر نقاط کشور: در مسیر تهران - شاهرود - مشهد، وقتی که نیشابور را رد کردید حدود دو سه کیلومتر بعد از اتمام کمربندی، یک جاده فرعی در سمت چپ تان است که به طرف بوژان می رود، وارد این جاده شوید و ۱۱ کیلومتر برانید تا به روستای بوژان برسید.

از استان خراسان رضوی: وارد جاده مشهد به نیشابور شوید و کمی مانده به نیشابور، جاده بوژان را در سمت راستتان می بینید. از اینجا ۱۱ کیلومتر تا روستای بوژان فاصله دارید.

روستای مدادرنگی

بینالود مهم ترین قله در خراسان رضوی است و دامنه هایش پر است از روستاهای تماشایی که بسیاری از آنها پلکانی هستند. یکی از این روستاها، ہوژان است که در فاصله نزدیک شهر نیشابور قرار دارد. این روستایک آبشار معروف دارد و پر از دار و درخت است. باغ های زیبای این روستا باعث شده در پاییز پر از رنگ شود.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

در روستای بوژان نیشابور چه می بینیم؟

همنوایی طبیعت و معماری

به دلیل باغ های فراوانی که در داخل روستا و اطرافش وجود دارد، پاییز بوژان بسیار تماشایی است. غیر از طبیعت رنگارنگ بوژان، معماری این روستاهم تماشایی است.

معماری روستا: بوژان هم جزو روستاهای پلکانی ایران محسوب می شود و خانه ها در شیبی ملایم، به صورت متراکم و البته در کوچه های پیچدار احداث شده اند. بعضی از خانه ها در وسط مزرعه یا باغ هستند و چون این روستا در منطقه کوهستانی و جنگلی واقع شده، استفاده از سنگ و خشت خام در دیوارها مرسوم است و سقف ها هم با تیرهای چوبی ساخته شده اند. توصیه می کنیم علاوه بر کوهپیمایی و تماشای آبشار، زمانی را هم به پیاده روی در بافت روستا اختصاص دهید. البته چند سالی است که این روستا هم پر از خانه های ویلایی شده.

 آبشار بوژان:

وقتی وارد بوژان شدید مسیر را تا آخر روستا ادامه دهید و در انتهای شمال شرقی روستای بوژان از خودرو پیاده شوید و در امتداد رودخانه، مسیر درهای آبشار بوژان را در پیش بگیرید که پر از دار و درخت است. فاصله روستا تا آبشار تقريبا ۵ کیلومتر است.

جامونه اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

روستای بوژان نیشابور

مسیر آبشار کاملا پاکوب و مشخص است و کل مسیر از کنار رودخانه می گذرد و پس از دیدن چشمه ها و آبشارهای کوچک، به آبشار بزرگ و سفید رنگ بوژان خواهید رسید که حدود ۲۵ متر ارتفاع دارد. برای این پیمایش دو ساعته باید کفش مناسب داشته باشید و با توجه به اینکه دمای هوا در بوژان حداقل پنج درجه خنک تر از نیشابور است. لباس گرم را هم فراموش نکنید.

مراسم آئینی: اگر در ایام محرم به آنجا سفر می کنید، می توانید «شمایل خوانی» بوژانی ها را در مسجد روستا و امامزاده سليم ببینید. بوژانی ها در ایام شادی و در جشن ها و عروسی ها هم آوازها و تصنیف های محلی را می خوانند و «رقص چوب» اجرا می کنند.

ره آورد و محصولات محلی: بوژانی ها هم مثل ساکنان اکثر روستاها به دامپروری و باغبانی مشغولند و پشم گوسفند و محصولات لبنی و گوشت دام و طیور و میوه هایی مثل البالو خشک و گردو می فروشند. از غذاهای محلی شان می توان بلغور شیر، فطیر مسکه و کوکوی قارچ را نام برد عکس انداختن از قالیباف های روستا و مردان و زنان با لباس محلی (البته با اجازه گرفتن از خودشان) می تواند سوغات سفرتان را تکمیل کنند.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما