راسته تاریخی، راهنمای گشت و گذار در نادیده های بازار قم

رها کیانی 21:07 - 1398/06/15

جامونه آماده است تا با اجاره سوئیت مبله ارزان اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

گشت و گذار در بازار قم

بازارهای سنتی ایران زمین، فقط ویترین های پر از اجناس غرق در نورهای خیره کننده نیستند. مجموعه ای از بناهای به هم پیوسته و متنوع اند که اگر لحظه ای از وسوسه ویترین های فریبنده شان فارغ شوید، می توانید زیبایی هایش را ببینید و از مهارت استادکاران سازنده شان سرمست شوید. گشت و گذار در بازار قم این امکان را برای شما فراهم می کند.

یکی از بازارهای دیدنی ایران بازاری است در همسایگی حرم حضرت معصومه (س) در قم. این بازار در گذشته نه چندان دور یک راسته به هم پیوسته دو کیلومتری بود که با باز شدن پای اتومبیل به شهر قم و تخریب بافت سنتی شهری، به دو بخش تقسیم شد. مردم قم در طول سالیان به راسته شرقی لقب «کهنه» و به راسته غربی لقب «نو» دادند.

بازار کهنه که عموم ساخت و سازهایش قدمت صفوی دارند، یک دالان سرپوشیده سوت و کور است که سال هاست از تک و تا افتاده، اما راسته نو که محصول همت استادکاران قاجاری است، همچنان پر زرق و برق و شلوغ مانده. در بلندای این بازار تاریخی بناهای متعددی وجود دارد؛ از تیمچه های کوچک و بزرگ مجلل گرفته تا حمام  سرا و چهارسوق و مساجد تاریخی.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

گشت و گذار در بازار قم

همسایه با حرم

پس از آنکه به شهر قم رسیدید باید راه تان را به سمت خیابان طالقانی کج کنید. اصلی ترین مسیر دسترسی به حجره ها و سقف های روزنه دار آن از طریق خیابان طالقانی ممکن است، اگر با خودروی شخصی عازم بازارید، بهترین راه پارک خودرو در پارکینگ طبقاتی زائر و پیاده روی تا یکی از ورودی های بازار است.

نزدیک ترین ورودی به پارکینگ زائر را می توانید در چهار راه بازار بیابید. در مسیر این پیاده روی کوتاه، می شود سری هم به بازارچه «ننه عباس» که در تصرف لباس و کیف و کفش فروش هاست زد. همچنین می توانید جایی در حوالی تقاطع بزرگراه عمار یاسر و خیابان طالقانی توقف کنید و خود را به بازار کهنه برسانید. بازار قم ورودی های فرعی بسیاری هم دارد که به کوچه پس کوچه های بافت تاریخی شهر باز می شود.

تماشا به جای خرید

زرق و برق ویترین مغازه ها و حجره ها معمولا خریداران را از دیدن زیبایی بازار باز می دارد، اما زمانی که یک بازار تاریخی پیش روی شماست، باید کمی از این زرق و برق ها چشم برداشت. بازار تماشایی شهر قم که قدمتش به دوره صفوی برمی گردد اما بخش قاجاری اش همچنان زنده و پررفت و آمد است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

در بازار قم چه می بینیم؟

۲۰۰۰ متر تماشایی

بازارهای نو و کهنه، نیمچه بزرگ و حمام عسگرخان از مهم ترین دیدنی های بازار قم هستند. اگر می خواهید تاریخی ترین بازار قم را ببینید راهی بازار کهنه شوید.

بازار نو: بازار نو راسته بازاری است که یک سر در چهار راه بازار و یک سر در محله «حسین آباد» دارد. این راسته مرکز تجاری شهر قم است و در حجره های آن بیشتر پارچه، پرده، لوازم خانگی، کفش، لوازم آرایشی، بنشن و فرش های ظریف بافت کرک و ابریشم قمی خواهید دید. در گذر از این راسته قاجاری می توانید تیمچه جمع و جور «میرزا علی اصغر خان» که در تملک بنشن فروش هاست را ببینید. همچنین به «سرای شین» در جوار همین کاروانسرا سری بزنید. ورودی پاساژهای «قائم»، «حجت » و «بوعلی سینا» هم رو به همین راسته باز می شود.

بازار کهنه: قمی ها به راسته بازاری که از یک سو به میدان کهنه این شهر و از سوی دیگر به بزرگراه عمار یاسر ختم می شود «بازار کهنه» می گویند. حال و هوای راسته صفوی بازار قم اصلا به آنچه از یک بازار انتظار می رود، شبیه نیست. این راسته دالان سوت و کوری است که گاه گداری صدای یک موتور سیکلت عبوری آرامش آن را بر هم میزند.

حجره های این بازار در واقع کارگاه رنگرزان، خراطان و آهنگران است. در این میان تک و توک عطاری و عتیقه فروشی و پالان دوزی هم خواهید یافت. در این راسته و در رستوران سنتی بازار کهنه می توانید غذاهای اصیل قمی را بچشید. برای تجربه طعم آبگوشت معروف «قنبید» و کباب های خوش طعم قم سراغ آب انبار سابق و غذاخوری امروزی بازار کهنه را بگیرید.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

گشت و گذار در بازار قم

تیمچه بزرگ: بی شک دیدنی ترین بخش بازار تاریخی قم تیمچه بزرگ است. تیمچه بزرگ که حجره هایش از همان ابتدا محل کسب و کار فرش فروشان قم بوده، محصول معماری دوران قاجاریه است و به چشم نواز ترین آجر کاری های این دوره مجهز است.

این تیمچه که یکی از زیباترین تیمچه های ایران است به خرج تاجر بزرگ قمی سید محمد طباطبایی و همت معمار استاد حسن قمی برپا شده است. در گذشته نه چندان دور در بازار سلامگاه قم دو تیمچه کوچکتر وجود داشت که با آغاز خیابان کشی ها تخریب شدند. در این میان مردم تیمچه موجود را به نام «تیمچه بزرگ» می شناختند، نامی که برازنده این بنای کم نظیر تاریخی است. مقرنس های گچی، ارسی های چوبی پر کار و گنبد عرقچین آراسته به شمسه کاری ها و یزدی بندی های تیمچه بزرگ را می توانید در میانه بازار نو تماشا کنید.

حمام حاج عسگرخان: حمام حاج عسگرخان از آن حمام های تاریخی است که کارکنانش همچنان صبح به صبح آماده لیف و کیسه کشی و خدمت رسانی به مشتریان می شوند. پس در عزیمت به بازار قم می توانید وسایل استحمام همراه ببرید تا زیر سقف گنبدی حمام قاجاری حاج عسگرخان تنی به آب بزنید. نقاشی های مفصل ورودی حمام بهترین راهنمای کسانی است که سودای این حمام را در سر دارند. حمام تاریخی بازار که در اوایل عصر قاجار ساخته شده را می توانید در جداره شمالی بازار نو ببینید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما