نقاشی از دیگر سو، راهنمای بازدید از موزه نقاشی پشت شیشه

رها کیانی 23:36 - 1398/06/16

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

در میان ده ها موزه کوچک و بزرگ تهران، شاید موزه «نقاشی پشت شیشه» یکی از ناشناخته ترین ها باشد، اما این موزه در نوع خود، یکی از منحصر به فردترین موزه ها نه تنها در ایران و خاورمیانه و حتی جهان است. چرا که یک موزه تخصصی مستقل از هنر نقاشی در پشت شیشه است که خاستگاهش به دوره روم یا مصر باستان بر می گردد.

این هنر در دوره صفویه از اروپای شرقی، هند و چین وارد ایران شد و پس از آمدن به ایران با هنر نقاشی ایرانی در آمیخت و رنگ و بویی بومی گرفت. این موزه تخصصی همان طور که از نامش پیداست، مجمعی از آثار نقاشی است که به جای بوم یا هر شی دیگری، نه روی شیشه که بر پشت شیشه انجام می شود. البته در نگاه اول احتمالا اینکه نقاشی پشت شیشه کشیده شده است را تشخیص نخواهید داد. در این سبک نقاشی اول جزئیات رنگ آمیزی می شوند و در ادامه زمینه کار و کلیات تمام می شود. اگر راهی موزه شوید و سری به نقاشی های زیبای آنجا بزنید. می توانید اطلاعات جالبی از این شیوه نقاشی باستانی به دست بیاورید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد 

چطور برسیم؟

موزهای در هدایت

می توانید با خودروی شخصی، مترو، تاکسی یا اتوبوس به موزه برسید. توصیه ما استفاده از خطوط مترو است. ایستگاه دروازه دولت، در تقاطع خط های یک و چهار مترو قرار دارد. از ایستگاه دروازه دولت که بیرون بیایید باید چند دقیقه ای در خیابان سعدی به سمت جنوب بروید و در تقاطع خیابان برادران قائدی (هدایت) به سمت چپ بپیچید تا در تقاطع هدایت و کوچه شهید «نورمحمدی» موزه را ببینید.

رنگ بر شیشه

 شاید فکر کنید که نقاشی پشت شیشه همان ویترای است، اما ویترای، تکنیک نقاشي روی شیشه است و این نوع نقاشی پشت شیشه انجام مي شود. بنابراین نقاش در تمام مدت، باید این را در نظر بگیرد که مخاطب نقاشی را برعکس می بیند می توانید زیباترین نمونه های نقاشی پشت شیشه را مثل نقاشي شاهزاده مربوط به دوره صفوی یا ضيافت اثری مربوط به دوره قاجار که به تازگی در موزه رونمایی شده در موزه نقاشی پشت شیشه تماشا کنید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

از شاهزاده تا شیرین و فرهاد

موزه دارای 442 اثر هنری است که از میان آن ها فقط ۶۰ اثر در نمایشگاه دائمی در معرض دید بازدید کنندگان است.

عمارت: موزه نقاشی پشت شیشه در یکی از عمارت های بزرگ و قدیمی تهران قرار دارد. این بنا متعلق به یکی از پزشکان ریه تهران، دکتر شقاقی قرار داشت که توسط پدرش در سال ۱۳۰۹ خورشیدی ساخته شد.

این بنای سفید رنگ دو طبقه دارد و معماری زیبایش متعلق به دوران قاجار است که با سبک اروپایی در آمیخته، گچبری های رنگی، پنجره هایی از جنس چوب و ایوان هایی در سه جهت، زیبایی خاصی به این عمارت تاریخی داده است. این بنا ابتدا توسط شهرداری برای ایجاد موزهای با هدف معرفی هنر نقاشی پشت شیشه تجهیز شد تا آنکه در سال ۱۳۷۷ به سازمان میراث فرهنگی واگذار شده است.

جامونه اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

موزه: هر دو طبقه ساختمان برای نمایش آثار و تابلوهای دائمی نمایشگاه های موقت و کلاس های آموزشی نقاشی پشت شیشه استفاده می شود. این موزه، کتابخانه کوچکی در طبقه اول دارد. آثار موجود در موزه را می توان به پنج گروه مذهبی، حماسی، گل و مرغ، چهره و خط نقاشی تقسیم کرد. از نظر قدمت هم از دوره صفویه تا دوران معاصر می توان آثار متنوعی را در موزه تماشا کرد.

 از جمله آثار شاخص موجود در موزه می توان به شاهزاده مربوط به صفوی، گل و مرغ، حضرت علی و حسنین و گل ومنظره مربوط به دوره قاجار و همینطور تصویر علی اکبر صنعتی به قلم خودش اشاره کرد. گل و مرغ، مینیاتور شیرین و فرهاد زن و آهو، به کمند انداختن خاقان چین، گذر سیاوش از آتش و دختر قاجاری قلیان به دست هم اشاره کرد.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما